Ostatnia selekcja - premiera Studia TM

Fundacja Studio TM obok mecenatu artystycznego, jakim otacza osoby uzdolnione aktorsko, plastycznie, tanecznie, muzycznie aktywnie zajmuje się również krzewieniem dziedzictwa kulturowego. Szczególnie bliska jest postać Dawida Rubinowicza , żydowskiego chłopca z Bodzentyna, który pozostawił po sobie Pamiętnik –wstrząsające świadectwo czasu, w którym przyszło mu żyć.



Spektakl „Dawid Rubinowicz” w reż. Doroty i Artura Anyżów reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu w Loches we Francji w 2010 r., zdobywał nagrody i wyróżnienia na Festiwalach w Polsce. Dni Dawida Rubinowicza są cykliczną imprezą, której echa odbiły się na całym świecie przyciągając wielu zagranicznych gości. Fundacja skupia wokół siebie ludzi uzdolnionych, wrażliwych, kreatywnych (aktorów, muzyków, plastyków, projektantów) z którymi podejmuje wiele działań. Ostatnio zrealizowane spektakle: „Trzy Kultury” – spektakl muzyczny z muzyką Piotra Resteckiego, „Michniów 2010 ”- teatr formy, „Objazdowy Teatr Lajzera Kutwy”- widowisko plenerowe.

„Ostatnia selekcja” to spektakl przygotowany na kanwie autobiograficznej powieści Goldie Szachter Kalib „Z Bodzentyna do Auschwitz i Bergen-Belsen”

Goldie Szachter- to córka najbogatszego Żyda z Bodzentyna Jechiela Szachtera. Jedna z nielicznych mieszkanek miasteczka, której udało się przeżyć gehennę okupacji. Obecnie mieszka w USA . Goldie Szachter po przeszło czterdziestu sześciu latach spisała swoje wspomnienia z okresu dzieciństwa i wczesnej młodości i wydała je w Stanach Zjednoczonych. Egzemplarz angielskiego wydania trafił do Pałysiewiczów dzięki Ewie Wymark, niezależnej szwedzkiej dziennikarce, autorce strony internetowej o Bodzentynie prowadzonej w języku angielskim. Dzięki staraniom założonego w 2009 r. Towarzystwa Dawida Rubinowicza, którego najważniejszym celem statutowym jest promowanie tolerancji i wzajemnego zrozumienia między różnymi narodami, kulturami i religiami książka została przetłumaczona przez Emilię i Jana Pałysiewiczów na język polski oraz wydana drukiem. Bezpłatne egzemplarze książki zostały wręczone wszystkim mieszkańcom Bodzentyna , aby starsze pokolenie miasteczka i okolic mogło przypomnieć sobie o swoich żydowskich sąsiadach, sklepikarzach, handlarzach, czy rzemieślnikach. Dla młodych mieszkańców była to okazja do poznania tego zaginionego świata. Uczniowie gimnazjum odszukiwali ludzi o których pisała Gołda Szachter. Pierwotny strach mieszkańców przed ewentualnym „przyjazdem Żydów ze świata i dopominaniem się o swoje” ustąpił po przeczytaniu książki i zamienił w konfrontacje ich własnymi wspomnieniami. Poprawiali fakty i często dopisywali ciąg dalszy opowiadanych historii. Długo trwająca dyskusja przyniosła wiele cennych i ciekawych faktów i spostrzeżeń, będących inspiracją do dalszych działań Towarzystwa Dawida Rubinowicza. Prapremiera „Ostatniej selekcji ” odbyła się 28.08.2009 r. i była wielkim sukcesem, wywołującym u publiczności przysłowiowa „gęsia skórkę” . Po spektaklu publiczność długimi owacjami na stojąco biła brawo artystom, za dostarczenie wszystkim zgromadzonym niepowtarzalnych wrażeń artystycznych. Podobne emocje wzbudził spektakl na Festiwalu „Kontestacje” w Lublinie czy na VII Ogólnopolskim Forum Dyrektorów w Kielcach, gdzie był prezentowany jako znakomity przykład „nauczania Pamięci” w nowatorski i odważny sposób.

„Ostatnia selekcja” była inspiracją do seminarium i przykładem Teatru w służbie historii opowiadającym o tym-jak uczyć historii najnowszej, rozwijając kompetencje kluczowe i talenty uczniów jak kreatywność, świadomość, ekspresję kulturalną , społeczną i obywatelską.

Spektakl tak mocno wrył się w pamięć widzów, że teraz poproszono nas , abyśmy przygotowali premierę spektaklu w Starachowicach chcąc uczcić 70 rocznicę likwidacji starachowickiego getta o którym pisała Gołda i w której uczestniczyła. Spektakl jest fascynującą lekcją historii najnowszej, a szczególną wartością jest to , że historia opowiedziana przez autorkę dokładnie wydarzyła się w miejscu , w którym po 70 latach będzie opowiedziana na nowo, a na torach pojawią się wagony którymi Żydzi pojadą do Auschwitz.

Organizatorzy chcieli, aby w spektaklu zagrali mieszkańcy Starachowic. Zgłosili się sami, nie trzeba było ich namawiać. W rolę dorosłej Gołdy Szachter wcieliła się Anita - matka dwanaściorga dzieci, przychodzi na każdą próbę z niezwykłą sumiennością i oddaniem, w rolę szewca –Marian, który zmęczony po nocnej zmianie przysypia czasami na próbie, ale angażuje się mocno w budowanie postaci scenicznej, rewelacyjny Piotr – w roli okrutnego doktora Mengele. Każdy z nich jest osobnym „tematem na sztukę”, a jeszcze jest cała plejada innych zdolnych, pełnych pozytywnej energii aktorów.

Premiera spektaklu „Ostatnia Selekcja” 21.09.2012 r.( piątek) , godz.19.00 w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

„Ostatnia selekcja”

Reżyseria : Dorota i Artur Anyżowie
Scenografia: Mamert Tomczyk
Muzyka : Piotr Restecki, Marcin Gęborek
Adaptacja :Dorota Anyż
( na podstawie książki Goldie Szachter Kalib „Z Bodzentyna do Auschwitz i Bergen-Belsen”)

OBSADA;
Marian Lasek - szewc
Piotr Lamparski - żołnierz z obozu/dr Mengele
Marcin Pawłowski - ojciec
Katarzyna Styk - matka

Anita Frankiewicz - dorosła Gołda
Natalka Lamparska - mała Goldełe
Jagoda Szczepańczyk - pani Surowiecka
Emilka Sokół, Dawid Styś, Ania Stachowicz - pozostałe role
Mateusz Rojek - epizody
Aleksandra Sarzyńska – koordynator/inspicjent

LINKI:
https://www.facebook.com/pages/Fundacja-Studio-TM/272709112820420
http://www.youtube.com/user/teatrstm/videos
http://www.studiotm.org.pl




Data publikacji: 09-08-2012 o godz. 16:49:53, Temat: Teatr

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,ostatnia_selekcja_premiera_studia_tm,13410,html