Fotografia smaku

Recenzja książki "Fotografia smaku, czyli 24 obiady dla tych, którzy lubią i nie lubią przyjmować gości".Książka "Fotografia smaku, czyli 24 obiady dla tych, którzy lubią i nie lubią przyjmować gości" to dzieło niezwykłego małżeństwa, Zofii Nasierowskiej i Janusza Majewskiego.

Ona - królowa portretu lat 60 i 70. Mawiano o niej Annie Leibovitz Peerelu, portretowała takie polskie gwiazdy jak: Kalina Jędrusik, Beata Tyszkiewicz, Pola Raksa czy Gustaw Holoubek. W wywiadach artystka porównywała fotografowanie do gotowania. "Obowiązują te same zasady: proporcje, kompozycja, smak. I ten najważniejszy moment tworzenia, który zależy od osobowości. Choć moje zdjęcia były czarno-białe, a stół jest barwny, zawsze podstawowym elementem jest światło" - podkreślała.

On - urodzony we Lwowie dramatopisarz, scenarzysta, wykładowca, a przede wszystkim reżyser takich filmów jak: "Zaklęte rewiry", "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny", "C.K.Dezerterzy" czy ostatnio "Mała matura 1947".

Nie jest to zwykła książka kucharska. To pełne uroku połączenie błyskotliwego i dowcipnego tekstu Janusza Majewskiego, ilustracji niczym z czasopism z PRL-u i przepisów niezwykłej gospodyni-artystki . Smaczku dodają ryciny z "Nowoczesnej kuchni domowej" z 1935 roku, jak choćby ta, przedstawiająca mikser Kitchen Aid. Książka wydana z niezwykłą starannością o szczegóły. Pożółkły papier, tasiemkowa zakładka i fotografie z archiwum rodzinnego nadają jej charakteru retro. Przepisy pochodzą z czasów, kiedy para gościła u siebie śmietankę kulturalna ówczesnych czasów. Sławne przyjęcia odbywały się najpierw w domu na warszawskim Żoliborzu, a potem we dworku w mazurskiej wsi Laśmiady.

Książka podzielona jest na 24 części czyli zestawy, składające się z przystawki, zupy, dania głównego i deseru. Menu zawiera dania zarówno wykwintne jak i te proste. Przepisy stanowią zbiór rodzinnych przepisów strzeżonych niczym najcenniejszy skarb i przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez piastunki ogniska domowego: babcie mamy i ciocie. Już wiem, że ta książka zajmie honorowe miejsce na mojej półce. Jest pełna ciepła, wspomnień i nostalgii za minionymi czasami.

"Fotografia smaku, czyli 24 obiady dla tych, którzy lubią i nie lubią przyjmować gości" Zofia Nasierowska, Janusz Majewski
Wydawnictwo Marginesy, 2011
Data publikacji: 22-11-2012 o godz. 15:04:35, Temat: Literatura

Artykuł pochodzi z serwisu Wici.Info http://www.wici.info
Link do artykułu: http://www.wici.info/News,fotografia_smaku,13502,html