Zabawki fantazją malowane

W Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach od 14 lutego do 31 sierpnia 2013 r. będzie można oglądać niezwykłe zabawki „malowane fantazją”, wykonane w Warsztatach Krakowskich.



Lajkonik, fot. Marcin Wąsik – wł. ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Warsztaty Krakowskie to stowarzyszenie zawodowe o typie spółdzielczym, które działało przy Muzeum Techniczno-Przemysłowym w Krakowie w latach 1913-1926. Celem Warsztatów było projektowanie i wytwarzanie przedmiotów codziennego użytku w celu podnoszenia jakości życia. Wytwarzane obiekty obejmowały: architekturę wnętrz, meble, batiki na tkaninie i drewnie, kilimy, kuty metal, oprawy książek, grafikę użytkową i zabawki. Z Warsztatami związani byli tacy twórcy jak Zofia Stryjeńska, Wojciech Jastrzębowski, Antoni Buszek.

W 1925 roku na Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu Warsztaty Krakowskie zdobyły najwyższą nagrodę - Grand Prix oraz zostały uhonorowane licznymi nagrodami w dziale zabawkarstwa. Indywidualne nagrody otrzymali również artyści.

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie posiada w swoich zbiorach niezbyt liczną, ale tylko tam zachowaną, kolekcję zabawek z Warsztatów. Na wystawie zobaczyć będzie można zabawki, które powstały w Warsztatach Krakowskich jako prototypy zaprojektowane przez artystów plastyków, a wykonane przez zawodowych rzemieślników. Przedmioty te nawiązywały w treści, formie i zdobieniu do polskiego folkloru, szczególnie krakowskiego. Wykorzystywano tradycyjne, znane kulturze ludowej materiały i techniki ich wytwarzania. Artysta malarz, Antoni Buszek, wprowadził innowacyjną jak na owe czasy metodę artystycznego kształcenia, polegającą na zdobieniu gotowych wyrobów przez dzieci, które malowały zabawki w „fantazyjne”, samodzielnie wymyślone wzory.

Na wystawie będzie można zobaczyć 74 zabawki, wśród nich: figurki ptaszków na sprężynce, nawiązujące do tradycyjnych emausowych zabawek, figurki krakowianek, krakowiaków, górali, żydów, lajkoników, skrzynie-katarynki, a także postacie z legend krakowskich np. Pan Twardowski i Smok Wawelski, którymi inspirowała się w swoich projektach Zofia Stryjeńska. Popularna pamiątka z Sukiennic, smok o wijącym się wężowym ciele, sprzedawana do dziś, to projekt Zofii Stryjeńskiej. Do aranżacji plastycznej sali użyjemy powiększonych kart z wzornika Józefy Kogut, jednej z najzdolniejszych uczennic Warsztatów. Stworzyła ona wzornik z fantazyjnymi wzorami kwiatowymi i bajkowymi, smokami, ślimakami i motylami, którymi zdobiła zabawki.

Wystawie towarzyszyć będzie cykl spotkań edukacyjnych związanych z tematem ekspozycji.
Kurator wystawy: Katarzyna Hodurek-Kiek

Zapraszamy 14 lutego 2013 roku o godz. 17.00 na wernisaż wystawy.




Data publikacji: 12-02-2013 o godz. 12:08:13, Temat: Sztuki plastyczne

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,zabawki_fantazją_malowane,13545,html