Ideą „Świętokrzyskiego Sztetla” jest przywołanie pamięci o dawnych czasach współistnienia dwóch kultur – polskiej i żydowskiej. Otwarcie Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego odbędzie się 15 czerwca w ramach XI Spotkań z Kulturą Żydowską w Chmielniku.
">

Inauguracja "Świętokrzyskiego Sztetla"

Ideą „Świętokrzyskiego Sztetla” jest przywołanie pamięci o dawnych czasach współistnienia dwóch kultur – polskiej i żydowskiej. Otwarcie Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego odbędzie się 15 czerwca w ramach XI Spotkań z Kulturą Żydowską w Chmielniku.




Wizyta w muzeum – dzięki multimedialnym mapom, ekranom dotykowym, szybom holograficznym, ukrytym głośnikom stanie się – wędrówką przez historię, od momentu pojawienia się Żydów w Chmielniku. Zwiedzający będą mogli poznać około stu miejscowości dawnego województwa kieleckiego, zamieszkałych przez Żydów. Dzięki zastosowaniu nowych technologii odwiedzający odniesie wrażenie, że znalazł się wśród handlujących na gwarnym chmielnickim rynku, w żydowskiej szkole czy w domu rodziny przygotowującej się do uroczystego szabatu.

Architekt odpowiedzialny za projekt, Mirosław Nizio zachował konstrukcję synagogi, zmienił jednak jej wnętrze, tak by stanowiło atrakcyjną przestrzeń muzealną. Dawna synagoga została przystosowana nie tylko funkcji wystawienniczych, ale także do organizacji wydarzeń, m.in. przedstawień teatralnych.
Wyjątkowym elementem „Świętokrzyskiego Sztetla” stanie się jedyna na świecie, szklana bima. Nowoczesna w formie będzie wzorowana na XVII-wiecznym oryginale. (foto)

- Naszym zadaniem jest przywracanie pamięci o dawnych sztetlach. Będziemy w stanie zaintrygować widzów tym wspólnym, chyba niedocenianym fragmentem polsko-żydowskiej historii – mówi kierowniczka muzeum Agnieszka Dziarmaga. Obiekt jest adresowany do wielu grup społecznych, przede wszystkim młodzieży szkolnej, studenckiej i środowisk żydowskich, związanych korzeniami z Kielecczyzną oraz z innymi regionami Polski.

Do lat 40 XX wieku Chmielnik był jednym z większych sztetli (czyli żydowskich miasteczek) regionu. Zamieszkiwała go w 80 procentach ludność żydowska. W 1941 roku w Chmielniku naziści stworzyli getto. Na jesieni 1942 około 13 tysięcy żydowskich mieszkańców miasta wywieziono do obozu zagłady w Treblince.

Zapraszamy do Chmielnika na uroczystą inaugurację Świętokrzyskiego Sztetla oraz na stronę internetową http://swietokrzyskisztetl.pl



Świętokrzyski Sztetl


Data publikacji: 11-06-2013 o godz. 13:01:10, Temat: Kultura

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,inauguracja_Świętokrzyskiego_sztetla,13618,html