Iluzja

Czterej utalentowani magicy urządzają spektakularne pokazy. Publiczność szaleje. Gigantyczne bańki mydlane, deszcz banknotów, tajemnicze urządzenie do teleportacji to tylko niektóre z prezentowanych atrakcji.Apogeum emocji na widowni następuje, gdy pieniądze okazują się autentyczne. Blaga miesza się tu z prawdą.
Czujemy się zahipnotyzowani podobnie jak osobnicy wytypowani na scenę.
Czy magicy mają moralne prawo do manipulacji tłumem, choć to tylko gra? Kto wyjdzie z niej zwycięzcą, a kto - przegranym?

Jednak niedługo potem okazuje się, że występy iluzjonistów są tylko doskonale wyreżyserowanym trickiem mającym odwrócić uwagę od prawdziwej działalności grupy.
Wkrótce w ślad za magikami wkraczają agenci FBI i Interpolu. A za nimi podąża słynny demaskator ujawniający nam niektóre tajniki iluzjonistycznych sztuczek.

Całość utrzymana jest w konwencji thrillera, pachnie kryminałem i przyprawiona z lekka humorem. Ważne jest, kto kogo przechytrzy i kto wyjdzie na prowadzenie. Uwaga skupia się głównie na pracy agentów, a mechanizmy przestępczej działalności okryte są mgłą tajemnicy, a raczej magiczną substancją wybuchową.

Niezgorsza obsada aktorska, wśród której wyróżniłabym Morgana Freemana (Thaddeus Bradley) ze względu na wyrazistość i charakter prezentowanej przez siebie postaci.

Film w reżyserii Louisa Leterriera, a napisany na podstawie scenariusza Boaza Yakina i Edwarda Ricourta, trzyma cały czas w napięciu, ponieważ, aż roi się tu od niespodziewanych wybuchów, sztuczek, pościgów, gonitw i zwrotów akcji. Sporo też ciekawych efektów specjalnych. Nie brak tu kilku odniesień do problemów współczesnego świata. Grozę sytuacji potęgują rozrzucone tu i ówdzie karty tarota oraz namalowane na nich oko, stanowiące symbol tajnej organizacji. Pojawia się pytanie, kto steruje grupą magików i w jakim celu. Odpowiedź zaskakująca odkrywa prawdziwego czarnego konia tej zagadki.

Na zakończenie twórca obrazu puszcza oczko w kierunku widza, dając do zrozumienia, że choć fabuła filmowa dobiegła końca, to jednak magia wcale się nie kończy i trwać będzie, dopóki publiczność dotrzyma jej kroku.

Film szczególnie polecam widzom pasjonującym się  kinem akcji.

A. P.


Data publikacji: 08-07-2013 o godz. 17:57:58, Temat: Kino

Artykuł pochodzi z serwisu Wici.Info http://www.wici.info
Link do artykułu: http://www.wici.info/News,iluzja,13635,html