Wyśpiewać wolność

Plakat odegrał znaczącą rolę w dążeniu do wolności państw Grupy Wyszehradzkiej. Inną, bezkrwawą artystyczną „walkę” z reżimem komunistycznym prowadzili Estończycy. O pierwszym przypomina najnowsza wystawa w Muzeum Dialogu Kultur, drugie zjawisko przybliży specjalny pokaz filmowy.



Dokument „Śpiewająca rewolucja”, to film o organizowanym od 1869 roku, co pięć lat festiwalu piosenki Laulupidu, który każdorazowo gromadził około 30 tysięcy ludzi. Niechęć do kremlowskiej władzy i narodową jedność Estończycy manifestowali... wspólnym śpiewem. W 1969 roku zgromadzeni na festiwalu wspólnie wykonali pieśń-wiersz „Ziemia moich ojców, ziemia, którą kocham", jednego z wielkich estońskich poetów. Wspólne śpiewanie pozwoliło Estończykom przetrwać czasy radzieckiej dominacji oraz poczuć jedność i nadzieję na niepodległość i suwerenność.

Projekcja „Śpiewającej rewolucji” rozpocznie się w sobotę, 10 sierpnia o godz. 21.00 na dziedzińcu Muzeum Dialogu Kultur, oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach (wejście od strony Rynku). W razie niepogody seans zostanie przeniesiony do sali konferencyjnej. Wstęp wolny.

Film towarzyszy wystawie czasowej „Visegrad Karma”, na której można zobaczyć plakaty z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, związane czasowo i tematycznie z upadkiem reżimu komunistycznego. Ekspozycję można oglądać do 30 sierpnia w Muzeum Dialogu Kultur.

Estońskie kino jest prezentowane dzięki współpracy Muzeum Narodowego z Ambasadą Estonii w Polsce.

Muzeum Dialogu Kultur


Data publikacji: 05-08-2013 o godz. 19:58:33, Temat: Kultura

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,wyśpiewać_wolność,13648,html