Samotni w świecie transakcji

TVP Kultura zaprasza 29 października na premierę spektaklu "Samotność pól bawełnianych" w reżyserii Radosława Rychcika. Filmowa wersja spektaklu przygotowana przez redakcje TVP Kultura i TVP Kielce to pierwsze takie nagranie w historii kieleckiego Teatru im. S. Żeromskiego.Do kolekcji pięćdziesięciu zarejestrowanych i transmitowanych przez TVP Kultura spektakli dołączy w październiku premiera: Samotność pól bawełnianych Bernarda-Marie Koltèsa w reżyserii Radosława Rychcika, wystawiona w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach. Dołączy triumfalnie – bo ze światowym tournée na koncie i doskonałymi recenzjami w polskich i zagranicznych mediach.

Osią scenicznej adaptacji skandalizującej sztuki Bernarda-Marie Koltèsa jest spotkanie dwóch mężczyzn: Dilera i Klienta – przypadkowego przechodnia, nieświadomego swojego nowego statusu. W plątaninie poetyckich fraz układających się w emocjonalny pojedynek pomiędzy mężczyznami pojawia się zasadnicze pytanie: co jest przedmiotem transakcji, i dlaczego tak trudno jest mówić o swoich pragnieniach?

To spektakl niełatwy w odbiorze, bo wymaga od widza więcej niż przeciętnej uwagi. Transowa muzyka wykonywana na żywo przez Zespół Natural Born Chillers potęguje tylko uczucie niepokoju i osaczenia, rozbudzone przez nerwową grę aktorską - podkreśloną w dodatku wykrzykiwanymi kwestiami i strugami potu płynącymi po twarzach aktorów. Tłem dla spektaklu są projekcje Marty Stolces. Suma bodźców, którym poddani są widzowie, jest wyczerpująca, a jednocześnie porusza do głębi.
- Każdy z aktorów sprzedaje siebie: swoje słowa, swoją postać, swoje ciało uruchamiane w dzikim tańcu, swój wysiłek. Deal, którego przedmiot u Koltesa jest niejasny, wręcz abstrakcyjny, tutaj nabiera ciała (dosłownie), bo między Klientem a Dealerem tworzy się napięcie seksualne. Ale Rychcikowi nie chodzi o wytłumaczenie spotkania Klienta i Dealera chęcią spełnienia cielesnych – pisze w recenzji spektaklu Joanna Targoń z „Gazety Wyborczej”. się one jako nieodłączny składnik każdego międzyludzkiego Kontakt

Spektakl z udziałem publiczności nagrano w Kielcach w połowie lipca tego roku. – Dla TVP Kultura to kolejna propozycja w kolekcji najlepszych przedstawień polskiego teatru ostatniej dekady, którą konsekwentnie budujemy. „Samotność pól bawełnianych” jest szczególnie ciekawa, ponieważ ten spektakl to przykład nowej estetyki teatru, która tak silnie uwidacznia się w pracach reżyserów młodszego pokolenia. Warto ją poznać, nawet jeśli wzbudzi opór. Cieszymy się też, że premierą Samotności debiutuje na naszej antenie Teatr im. Żeromskiego w Kielcach, który w ostatnich latach silniej zaznacza swoją obecność w polskim życiu teatralnym - mówi Wojciech Majcherek, kierownik Redakcji Teatru i Literatury TVP Kultura.

Emisja spektaklu na naszej antenie 29 października o godz. 23.20. Spektakl tylko dla widzów dorosłych.

Tekst i foto: Teatr im. S. Żeromskiego


Data publikacji: 08-10-2013 o godz. 22:56:10, Temat: Teatr

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,samotni_w_świecie_transakcji,13684,html