W świętokrzyskim kręcą film

W niedzielę 16 marca rozpoczynają się w Kielcach zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego o Żołnierzach Wyklętych, pt. ,,Wyklęty''. Pierwszy klaps padnie w gmachu Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.Reżyserem filmu jest kielczanin Konrad Łęcki. Jest on jednocześnie autorem scenariusza. Do współpracy zaprosił wielu aktorów z kieleckiego teatru im. Stefana Żeromskiego: m. in. Andrzeja Platę, Łukasza Pruchniewicza, Krzysztofa Grabowskiego, Michała Węgrzyńskiego, Andrzeja Cempurę, Edwarda Janaszka, Artura Słabonia, Mirosława Bielińskiego, Dawida Żłobińskiego. Rolę tytułową zagra Wojciech Niemczyk - znany z wielu rewelacyjnych kreacji w takich spektaklach jak ,,Samotność pól bawełnianych" czy ,,Misja". W filmie zagrają również kieleckie aktorki: Beata Pszeniczna oraz występujące w Teatrze Lalki i Aktora: Hanna Grabowska i Agata Sobota. Teatr Lalki i Aktora reprezentował będzie również w filmie aktor Zdzisław Reczyński. W produkcji zobaczymy także aktorów dawno nie widzianych na scenach kieleckich teatrów, m. in. Ewę Pająk czy Lecha Sulimierskiego. Niespodzianką będzie udział znanego kieleckiego dziennikarza telewizyjnego Michała Rykowskiego, który z zawodu jest...aktorem.

Duża część ekipy technicznej również pochodzi z ziemi Świętokrzyskiej: kierownikiem produkcji jest pochodząca z Kielc, a obecnie mieszkająca w Warszawie aktorka Anna Janik, kierownikiem planu - pracujący na co dzień w TVN mieszkaniec Stąporkowa Paweł Dudzik, autorem zdjęć będzie pochodzący z Kielc Karol Łakomiec (autor zdjęć do ostatniego teledysku Artura Rojka oraz światowej sławy dj-a Andrew'a Bauera.)W filmie nie zabraknie prawdziwych gwiazd. W ,,Wyklętym" zagrają m. in. Janusz Chabior i Marcin Kwaśny. Jedną z głównych ról zagra aktor teatru ,,Kamienica" Jarosław Witaszczyk. Głównego anty-bohatera zagra wrocławski aktor Robert Wrzosek - etatowy odtwórca ról w filmach Konrada Łęckiego. Wtórował mu będzie aktor Grzegorz Kowalczyk.
W filmie wystąpi także Maciej Rayzacher, czyli niezapomniany kapitan Knotte z serialu ,,Czarne chmury' - wielki przyjaciel Rytwian. Rozmowy z innymi aktorami trwają.

Zdjęcia do filmu realizowane będą, m. in. w Kielcach (kamienica przy ul. Solnej, Wojewódzki Dom Kultury, Wzgórze Zamkowe), Warszawie, Tokarni, Św. Katarzynie, Ameliówce, Ciekotach, Sielpi, Końskich, na Wykusie.

-Będzie to opowieść o naprawdę trudnych czasach jakimi była druga połowa lat 40-tych w Polsce - mówi reżyser -. Chcemy wreszcie rzetelnie opowiedzieć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, których dzisiaj potocznie określa się mianem ,,Żołnierzy Wyklętych". Film będzie dość brutalny, ale takie były wtedy realia. Tych ludzi tropiono i zabijano niemal jak zwierzęta - chcemy pokazać dramatyzm ich sytuacji. Jestem daleki od wybielania kogokolwiek - dodaje reżyser.- Będą też odniesienia do czasów współczesnych.

Film będzie realizowała ekipa znakomitych fachowców. Za oświetlenie odpowiadał będzie Mikołaj Paprocki (,,Śluby Panieńskie'', ,,Hardkordisco'', ,,Bokser'') za dźwięk m. in. Jerzy Murawski (Jesteś Bogiem). Premiera planowana jest w marcu 2015 roku.
Data publikacji: 13-03-2014 o godz. 15:52:44, Temat: Kino

Artykuł pochodzi z serwisu Wici.Info http://www.wici.info
Link do artykułu: http://www.wici.info/News,w_swietokrzyskim_kreca_film,13748,html