Zapraszamy na Ogólnopolski Zjazd Rodzin i Przyjaciół Legionów

W setną rocznicę utworzenia Legionów Polskich i wkroczenia Pierwszej Kompanii Kadrowej do Kielc oraz 75. lat od ostatniego zjazdu legionistów potomkowie Polskich Legionistów i wszyscy sympatycy Legionów spotkają się 9 sierpnia br. na organizowanym przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Władze Kielc Ogólnopolskim Zjeździe Rodzin i Przyjaciół Legionów pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.Rok 2014 to rok wyjątkowych rocznic. Najważniejsze z nich to 70. rocznica Powstania Warszawskiego oraz 25 rocznica Wyborów 4 czerwca. Jednak jako spadkobiercy polskiej tradycji walki o Niepodległość Polski jesteśmy przekonani, że rocznic tych nie obchodzilibyśmy bez wydarzeń roku 1914 zakończonych odzyskaniem Niepodległości i odbudową Polskiego Państwa w 1918 roku. To właśnie wydarzenia przed stu laty umożliwiły naszą późniejszą walkę w 1944 i w 1989 roku. Dlatego wspólnie z Potomkami Polskich Legionistów i wszystkimi, dla których tradycja legionowa jest bliska, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku chce podkreślić wagę rocznicy Stulecia Legionów Polskich dla nas współczesnych i poprzez wspólne obchody przywrócić pamięć o Polskich Legionach i Legionistach – bohaterach naszej niepodległości, z których KAŻDY SIĘ LICZY…

Spotkanie będzie miało rodzinny, wielopokoleniowy charakter i umożliwi integrację środowisk legionowych (rodzin legionistów i pasjonatów historii Legionów), które po raz pierwszy spotkają się w Kielcach w tak licznym gronie.

Zjazd będzie miał formę całodniowych obchodów poświęconych przywracaniu pamięci
i popularyzowaniu wiedzy o Legionach Polskich oraz żołnierzach w nich walczących. Planowane działania będą miały charakter edukacyjny, kulturalny, historyczny i społeczny,
a zaproponowane zostaną uczestnikom zarówno w formie ulicznego happeningu z udziałem grup rekonstrukcyjnych i gier miejskich, jak również w formie wystaw plenerowych, multimediów oraz spotkań autorskich i odczytów.

GŁÓWNE WYDARZENIA
Ogólnopolskiego Zjazdu Rodzin i Przyjaciół Legionów:

SPOTKANIE RODZIN LEGIONOWYCH
Wyjątkowym elementem Zjazdu będzie SPOTKANIE WNUKA MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO – dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Krzysztofa Jaraczewskiego z POTOMKAMI POLSKICH LEGIONISTÓW, na którym wspólnie będzie można obejrzeć rodzinne pamiątki, zdjęcia i poszukać Ducha Legionów obecnego w nas dziś.
Mam nadzieję, że stanie się on widoczny, namacalny, że złożymy w całość wartości, które przekazali nam nasi przodkowie legioniści – mówi Krzysztof Jaraczewski, wnuk Marszałka Piłsudskiego i dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Uczestnikom tego spotkania zostaną wręczone pamiątkowe dyplomy i odznaki nawiązujące do odznak legionowych.
Wszystkich potomków legionistów zachęcamy też do przywiezienia ze sobą rodzinnych pamiątek. W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zaaranżowana zostanie specjalna przestrzeń przeznaczona do oglądania pamiątek i fotoalbumów.
Pracownicy Muzeum będą spisywać wspomnienia, przyjmować pamiątki, digitalizować dokumenty i zdjęcia, którymi zechcą się z nami podzielić uczestnicy Zjazdu.

INAUGURACJA


INTERNETOWEGO WYKAZU LEGIONISTÓW POLSKICH 1914-1918
Podczas zjazdu Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak uroczyście uruchomi INTERNETOWY WYKAZ LEGIONISTÓW POLSKICH 1914-1918 – pierwszą w Polsce bazę informacji o ponad 30 tys. legionistów.
Publikacja Wykazu to wyjątkowy hołd złożony każdemu żołnierzowi Legionów Polskich walczącemu o niepodległość naszego kraju w latach 1914-1918. Jego myślą przewodnią jest hasło „Każdy się liczy…”
Każdy żołnierz znajdujący się w Wykazie posiada swój profil, który zawiera informacje dotyczące jego pochodzenia i przebiegu służby w Legionach Polskich. Wielu informacji nie udało się jeszcze ustalić, dlatego strona została zaprojektowana tak, by każdy jej użytkownik mógł uzupełnić dane o konkretnych żołnierzach, a także dodawać wspomnienia rodzinne, fotografie oraz dokumenty.
Nad projektem czuwają historycy, tak aby całość stanowiła cenne źródło historyczne. Kierownikiem naukowym projektu jest prof. dr hab. Janusz Cisek.
Aplikacja obejmuje również wiadomości i ciekawostki dotyczące historii Legionów, sztuki legionowej oraz nagrania wideo ze wspomnieniami rodzin Legionistów i fotografie pamiątek legionowych.
Udostępnienie Wykazu w Internecie ma podwójny walor. Informacje o Legionistach Polskich zebrane przez jego autorów i udostępnione na stronie internetowej Muzeum Józefa Piłsudskiego dotrą do tysięcy zainteresowanych. Jednocześnie, poprzez otwartą i dynamiczną formę Wykazu oraz jego społeczny charakter, do współtworzenia tej wyjątkowej bazy, włączą się setki – a mamy nadzieję – że może tysiące Rodzin Legionowych, badaczy, pasjonatów i osób zainteresowanych historią Polskich Legionów, którzy podzielą się swoimi bezcennymi dokumentami, wiedzą i unikalnymi wspomnieniami.

WYSTAWA PLENEROWA KAŻDY SIĘ LICZY…

Co tam jest właściwie w tych waszych Legionach? – pytali Piłsudskiego austriaccy lekarze, którzy nie mogli się nadziwić, widząc rannych legionistów uciekających ze szpitala prosto do legionowych oddziałów walczących na froncie.
Tę tajemniczą moc Legionów i ich niezwykłego ducha odsłoni wystawa, którą Muzeum Józefa Piłsudskiego przygotowało specjalnie z okazji Stulecia Legionów Polskich.
Wystawa prezentuje zdjęcia legionowe podzielone na moduły pokazujące legionową codzienność i samych legionistów – zarówno podczas walki, jaki i w czasie koszarowego życia. Zdjęcia zostaną zaprezentowane w postaci wielkoformatowej (lightbox’y) oraz w postaci zdjęć stereoskopowych.

Pokażemy legionowy humor, zadziorność i przekorę legionistów, odwagę, różnorodność umundurowania, warunki życia na froncie (okopy, ziemianki), rozrywki w czasie wolnym (ćwiczenia fizyczne, sport, twórczość artystyczna i teatr, święta, zabawy przy muzyce), społeczny i obywatelski kierunek działań legionów – kontakty z cywilami (ludnością wiejską, dziećmi, mieszkańcami okolicznych miasteczek), wpływ legionów na rozwój życia społecznego i edukację społeczności lokalnych.
Integralną częścią wystawy jest literacka opowieść o historii Polskich Legionów i ich Duchu (udostępniona widzom podczas oglądania na odtwarzaczach mp3 w wersji audio), będąca montażem oryginalnych wspomnień legionowych (nierzadko pisanych z samego frontu), autorstwa mniej lub bardziej znanych legionistów. To niezwykłe, szczere i autentyczne świadectwo pokazujące fenomen Legionów Polskich z perspektywy zarówno dowódcy, jak
i szeregowego żołnierza, a jednocześnie wartka opowieść pełna humoru, dramatyzmu, refleksji i spostrzeżeń dotyczących tamtego czasu.
Ten unikalny wielogłos prezentowany na tle pięknych zdjęć, na których widzimy dziesiątki twarzy anonimowych legionistów – pozwala lepiej zrozumieć fenomen Polskich Legionów,
w których każdy – niezależnie od stopnia, pochodzenia, wykształcenia czy poglądów – się liczył…

WIELKI KONCERT PLENEROWY KAŻDY SIĘ LICZY…

Zjazd zakończy niezwykły KONCERT PLENEROWY KAŻDY SIĘ LICZY… o godz. 20.00 na kieleckim rynku. Połączy legionową anegdotę z wybitnymi wykonaniami legionowych pieśni
w nowych aranżacjach opracowanych przez Włodzimierza Korcza i w reżyserii Krzysztofa Jaślara. Scenografię koncertu przygotowała Joanna Maria Kuś, a poprowadzi go Artur Andrus.
Widzów koncertu powita córka Marszałka Piłsudskiego – Pani Jadwiga Jaraczewska, która prześle swoje serdeczne pozdrowienie.
Odczytane zostaną również listy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Marszałek Sejmu Ewy Kopacz skierowane do Rodzin Legionowych i wszystkich gości Zjazdu.
W koncercie wystąpią: Alicja Majewska, Dorota Osińska, Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus i Zbigniew Wodecki oraz Reprezentacyjny Zespół Artystów Wojska Polskiego.

PREZENTACJA OKOLICZNOŚCIOWEGO ZNACZKA LEGIONOWEGO

W punkcie Poczty Polowej prezentowany będzie znaczek legionowy wyemitowany przez Pocztę Polską z okazji Stulecia Czynu Legionowego. Na znaczku widnieje postać Józefa Piłsudskiego, drużyna strzelecka podczas ćwiczeń w 1913 roku, odznaki I, II i III Brygady Legionów oraz odznaka Polskich Oddziałów Wojskowych.
W punkcie będzie również możliwość wysłania okolicznościowej kartki z pozdrowieniami ze Zjazdu.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku


Data publikacji: 06-08-2014 o godz. 12:32:30, Temat: Cywilizacja

Artykuł pochodzi z serwisu Wici.Info http://www.wici.info
Link do artykułu: http://www.wici.info/News,zapraszamy_na_ogolnopolski_zjazd_rodzin_i_przyjaciol_legionow,13798,html