Tradycyjne tańce świętokrzyskie na płycie cd

W połowie stycznia 2015 planowana jest premiera płyty cd dokumentująca unikalne tańce świętokrzyskie. Tradycyjną muzykę nagrała Kapela CiekotyO płycie:
Płyta została nagrana pod koniec 2014 roku. Jej oficjalna premiera odbędzie się w połowie stycznia 2015 roku.
Na płycie zatytułowanej "Kapela Ciekoty. Świętokrzyskie tańcowanie" znalazły się utwory instrumentalne i wokalno-instrumentalne reprezentujące tradycje muzyczne subregionów Województwa Świętokrzyskiego. Cechą charakterystyczną płyty jest połączenie oryginalnych ludowych praktyk wykonawczych - melodie, teksty i stylistyka śpiewu - z twórczą interpretacją i aranżacją muzyczną najmłodszych członków - muzyków Kapeli.

Należy podkreślić, że część tańców zamieszczonych na płycie pochodzi ze źródeł drukowanych zawierających utwory zebrane przez dziewiętnastowiecznego badacza kultury ludowej: Oskara Kolberga, m.in. tańce pasterskie, czy żydowskie, które zaniknęły w regionie świętokrzyskim i obecnie nie są wykonywane przez rodzime zespoły folklorystyczne. Płyta niewątpliwie wnieść może istotny wkład w ochronę polskiej kultury ludowej. Natomiast rozpowszechnienie wydawnictwa pozwoli na promowanie bogactwa kulturowego regionu świętokrzyskiego.

Wydawnictwo to z pewnością stanowi podsumowanie i uhonorowanie kilkunastoletniego dorobku artystycznego uznanej Kapeli, która jest laureatem prestiżowych konkursów i festiwali folklorystycznych, zdobywcą wielu nagród. Niezwykle istotną kwestią jest fakt, że część członków Kapeli stanowi drugie pokolenie tradycyjnych muzykantów, posługujących się lokalną gwarą, co jest unikalną sytuacją w obliczu procesów przemian społeczno-cywilizacyjnych ostatnich dziesięcioleci w Polsce. Dźwiękowe udokumentowanie m.in. brzmienia zanikającej gwary świętokrzyskiej używanej w pieśniach w naturalnym dla niej środowisku z pewnością jest cennym i ważnym aspektem produkcji płyty.

Wydanie płyty zostało dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Wydawcą płyty jest krakowska Fundacja Korzenie. "
O Wydawcy:
Korzenie-Ośrodek Promocji Kultury i Sztuki Tradycyjnej, Kraków, tel. 662565217 http://korzenie.ngo24.pl/homepage.aspx
Data publikacji: 07-01-2015 o godz. 18:03:38, Temat: Muzyka

Artykuł pochodzi z serwisu Wici.Info http://www.wici.info
Link do artykułu: http://www.wici.info/News,tradycyjne_tance_swietokrzyskie_na_plycie_cd,13834,html