Kino z Urugwaju w Kielcach

Muzeum Dialogu Kultur zaprasza na projekcje filmów współczesnego urugwajskiego kina oraz kolejne spotkania z cyklu Czwartki z Dialogiem.



Urugwaj na dużym ekranie (od 10 kwietnia, godz. 18)

Filmy współczesnego urugwajskiego kina będzie można zobaczyć w kolejne piątki kwietnia i maja w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Projekcje towarzyszą wystawie czasowej „Urugwaj – dziewiczy raj”

10 kwietnia, godz. 18


Zły dzień na wędkowanie (Mal día para pescar) w reżyserii Álvaro Brechnera z 2009 roku to historia oparta na opowiadaniu Jacob y el Otro Juana Carlosa Onetti. Dwóch osobliwych podróżników: cyniczny i pomysłowy przedsiębiorca Orsini oraz Jacob Van Oppen, podstarzały były mistrz lucha libre (wolnej walki) przemierza Amerykę Południową, zatrzymując się z występami we wsiach i miasteczkach. W pewnym momencie wędrówka przybiera nieoczekiwany kierunek.

Czas trwania: 104 min.

17 kwietnia, godz. 18

Podróż nad morze (El viaje hacia el mar) w reżyserii Guillermo Casanovy z 2003 roku powstała na podstawie opowiadania Juana Jose Morosoli pod tym samym tytułem. Akcja rozgrywa się w miejscowości Minas, latem 1963 roku. W miejscowym barze grabarz Quintana, sprzątacz ulic Rataplán oraz sprzedawca losów na loterię Siete y Tres Diez wraz ze swoim psem, czekają na znajomego Rodrígueza, który ma ich zabrać samochodem w pierwszą w życiu podróż nad morze. W ostatniej chwili dołącza do nich jeszcze nieznajomy ze stolicy. Podczas tej wyprawy bohaterowie odkrywają stopniowo swoje podejście do świata oraz do życia. Jest to film drogi, akcja rozgrywa się w tempie poruszającego się pojazdu. Zabawnym sytuacjom towarzyszą znakomite dialogi.

Czas trwania: 78 min.

24 kwietnia, godz. 18

Papieska toaleta (El baño del Papa) w reżyserii Césara Charlone y Enrique Fernándeza z 2007 roku rozgrywa się w Melo małym urugwajskim miasteczku, leżącym na granicy z Brazylią. Mieszkańcy czekają na historyczną wizytę Papieża Jana Pawła II. Przygotowują medaliki, chorągiewki i inne pamiątkowe przedmioty, licząc na to, że przybycie wielu pielgrzymów, przyniesie im ekonomiczne korzyści. Beto, główny bohater filmu, postanawia zbudować publiczną toaletę, inwestuje w nią wszystkie posiadane środki. W końcu Papież przybywa, niestety wraz z nim nie pojawiają się spodziewane tłumy...

Czas trwania: 90 min.

8 maja, godz. 18


Gigant (Gigante) w reżyserii Adriána Biniezy z 2009 roku opowiada historię Jary – nieśmiałego, otyłego pracownika ochrony, zatrudnionego w jednym z supermarketów w Montevideo, który - obserwując kamery monitorujące sklep - zakochuje się w Julii, kobiecie pracującej na stanowisku sprzątaczki. Jara początkowo tylko przygląda się kobiecie, a z czasem zaczyna ją śledzić. Fabuła tej komedii romantycznej to przede wszystkim wspaniała kreacja aktorska Horacio Camandule.

Czas trwania: 90 min.

Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny.


Czwartki z Dialogiem: Nasi sąsiedzi - Żydzi (16 kwietnia, godz. 17)

Gdzie w regionie świętokrzyskim znajdują się synagogi? Co jest głównym tematem Tory? Jakie znaczenie ma święto „Jom Kippur” i modlitwa „Kol Nidre"? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas najbliższego spotkania z cyklu „Czwartki z Dialogiem”, które odbędzie się 16 kwietnia o godz. 17 w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach.

Kolejna już projekcja filmowa wykorzystuje relację m.in. Muliego Ben Sassona, izraelskiego artysty i designera, która została zarejestrowana na potrzeby Archiwum Historii Mówionej Muzeum Narodowego w Kielcach.

„Czwartki z Dialogiem” to cykliczne spotkania, odbywające się w każdy trzeci czwartek miesiąca. Filmowymi projekcjami staramy się przybliżyć Państwu tematy związane z szeroko rozumianą ideą dialogu międzykulturowego, w tym m.in. kościół ewangelicki, a także mniejszości prawosławną, romską czy żydowską w kraju oraz w regionie.

Archiwum Historii Mówionej to zdigitalizowany skarbiec opinii, wspomnień i relacji dotyczących zagadnień związanych z różnymi kulturami i środowiskami społecznymi. Rejestrujemy, gromadzimy, opracowujemy i udostępniamy relacje bezpośrednich świadków wydarzeń historycznych, członków wspólnot religijnych i etnicznych, mniejszości narodowych oraz innych osób, reprezentujących różne środowiska społeczne i światopoglądowe. Nagrania te poruszają tematykę różnorodności narodowej, etnicznej, religijnej, a także tej determinowanej przez płeć czy pozycję społeczną.

Wstęp wolny.




Data publikacji: 08-04-2015 o godz. 13:07:02, Temat: Kino

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,kino_z_urugwaju_w_kielcach,13849,html