Zmarł Franciszek Walicki

3 października w Gdyni zmarł Franciszek Walicki - dziennikarz muzyczny, tekściarz (ps. Jacek Grań), kompozytor, impresario i łowca talentów. Współpracował m.in. z Rhythm And Blues, Niebiesko-Czarnymi, Adą Rusowicz, odkrytym przez siebie Czesławem Niemenem i SBB. Był twórcą terminu "bigbit".Epitafium

Walicki zdążył jeszcze pożegnać się książką. Trzy lata temu światło dziennie ujrzało wydawnictwo "Epitafium na śmierć rock'n'rolla", w którym dopisuje epilog dla epoki, którą współtworzył.

Żegnam czas rock'n'rolla, świat fruwających marynarek, muzykę, która była przesłaniem pokolenia. Która wywoływała furię władz, która dotarła do serc i umysłów młodych ludzi i przygotowała pole bitwy pod wydarzenia lat 80. Zapalmy znicze, rock'n'roll umiera. - podsumowywał "ojciec chrzestny polskiego bigbitu". Uważał, że rock'n'roll został zdetronizowany przez muzykę rockową pierwszym ogólnokrajowym festiwalem w Jarocinie.

Bigbit

- Franciszek był wizjonerem, który dzięki swej energii, samozaparciu i pomysłowości wprowadzał na polski rynek muzyczne nowinki, które przyczyniły się do erozji nieludzkiego systemu. Ponad wszelką wątpliwość należał do najbardziej zasłużonych animatorów kultury w powojennej Polsce - przekazał Polskiej Agencji Prasowej Marcin Jacobson, producent muzyczny oraz były manager zespołów takich jak Dżem, Krzak czy TSA.

Zespół Walickiego, Rhythm And Blues, zagrał pierwszy polski koncert rock'n'rollowy. Sam Walicki ukuł pojęcie "bigbit" spolszczone jako "mocne uderzenie". Stanowiło sprytną odpowiedź na politykę ówczesnych władz PRL-u, którym nie spodobał się zachodni stygmat określenia "muzyka rockowa". W drugiej połowie lat 50-tych Rada Miasta Gdańska opisywała pierwsze koncerty bigbitowe w sposób następujący:

Istnieje w muzykowaniu i tańcach moda gruba i nieprzystojna, niezgodna z cnotliwym obyczajem, a to wymyślne wyginanie się, wykrętasy i wrzaski. Odtąd więc zakazuje się surowo tych niepoczciwych postępków.

W 1968 roku zainicjował cykl koncertów "Musicorama" - grał Breakout, Grechuta, Niemen, Czerwone Gitary, Skaldowie, Paradox. W Sali Turystycznej sopockiego Grand Hotelu zorganizował także pierwszą polską dyskotekę przebojów Musicorama 70. Ponadto stworzył prekursorki magazyn muzyczny o tej samej nazwie.

Miał na koncie ponad 2 tysiące artykułów poświęconych muzyce. I wiele przebojów pisanych dla gwiazd: "Poszłabym za tobą", "Gdybyś kochał, hej", "Na drugim brzegu tęczy", "Czy mnie jeszcze pamiętasz" oraz setkę innych.

Walicki uhonorowany był wieloma odznaczeniami państwowymi. W 2009 roku przyznano mu Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


gr fot. PAP/ Adam Warżawa
Data publikacji: 04-10-2015 o godz. 18:03:52, Temat: Muzyka

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,zmarł_franciszek_walicki,13881,html