Wyjątkowa wystawa w DŚT

Magda, Karolina, Marta, Monika, Milena i Anna to sześć kobiet dotkniętych niepełnosprawnością, które postanowiły podzielić się ze światem tym, co w nich najcenniejsze – wrażliwością, ciepłem, otwartością i urodą. Wernisaż zorganizowanej przez fundację DOGadanka wystawy pt. „(Nie)pełnosprawne piękne” odbędzie się 5 października o godzinie 19:00 w Pałacyku Zielińskiego. Goście wysłuchają muzyki w wykonaniu Rafała Gęborka i otrzymają możliwość nabycia unikalnego kalendarza.



Modelki

- Sesja zdjęciowa dała mi nowe doświadczenia. Poznałam wspaniałych fotografów, którzy stworzyli miłą atmosferę. Czułam się doceniona i piękna – mówi Marta, 21-latka cierpiąca na czterokończynowe porażenie dziecięce. Przyzwyczaiła się do tego, że ludzie czasem patrzą się na nią dziwnie. To, co dla nich jest łatwe, dla niej potrafi być bardzo trudne. Ani myśli jednak gapić się w sufit. Pracuje nad sobą i idzie dalej – uwielbia malować, pływać i spacerować z psami. Na fotografiach przypomina gwiazdę kina niemego; na szczęście mniej formalną, pełną tryskającej z obiektywu energii, silną.

Reszta dziewczyn uczęszczających na zajęciach w ŚDS przy Orzeszkowej także mierzy się z problemami poprzez działanie i „łapanie każdej chwili”, jak mówi Ania. Sama porusza się na wózku inwalidzkim, ale nie wyobraża sobie życia bez wycieczek i poznawania ludzi.



- Ten dzień był super, bo mogłam spędzić go razem z przyjaciółmi. Moja rodzina sprawia, że co dzień czuję się piękna, a sesja była kropką nad „i”. – wyznaje z uśmiechem w oczach.

Magda jest po czterdziestce, ale nigdy nie czuła się tak, jak w dzień sesji. Jej zdaniem takich momentów powinno być więcej. Kobiety - wzorem profesjonalnych modelek - musiały najpierw zaliczyć wizytę u fryzjera i makijażystki. Autorami metamorfoz był salon fryzjerski Jean Louis David i niezależne konsultantki kosmetyczne Mary Kay - Magdalena Stubba, Magdalena Gościńska oraz Emilia Osóbka.

- Tak twarzowej nie miałam nigdy! – chwali swoją nową fryzurę 30-letnia Karolina. Podczas wizyty w salonie z wypiekami na twarzy wypytywała o najlepsze sposoby pielęgnacji włosów. Niepełnosprawność nie powstrzymuje jej przed gotowaniem i robótkami ręcznymi. Sesja Karoliny wypadła śpiewająco, podobnie jak Mileny i Moniki, które interesują się muzyką.

- Lubię też czytać kryminały obyczajowe. Moim marzeniem jest wyjechać do Hiszpanii, w ŚDS uczę się już języka hiszpańskiego. – marzy się Milenie.

Monika specjalizuje się również w martwej naturze. Lubi opowiadać o kolejnych etapach powstawania obrazu - o owocach i ich kolorystyce; o tym, co jeszcze namaluje.





Piękne ponad wszystko

Wystawę „(Nie)pełnosprawne piękne” tworzy seria pionowych, czarno-białych portretów wykonanych przez fotografów ze stowarzyszenia CKfoto.pl. Wernisaż będzie jednocześnie premierą - zdjęcia nie były wcześniej nigdzie pokazywane. To najlepsze propozycje wybrane przez każdego z 5 fotografów, którzy uczestniczyli w sesji.

- To my zaproponowaliśmy stylizację na lata 20. i 40. Nie było żadnych problemów. Praca z dziewczynami okazała się niezwykle prosta. – wspomina Anna Benicewicz-Miazga – Bardzo cieszyły się tym dniem, wspólnym spacerem i ładną pogodą. Często im się przecież nudzi. Ograniczenia ruchowe powodują, że nie mogą robić wszystkiego, na co mają ochotę. Mają w sobie pokłady niespożytej energii.

Modelki pojawią się również w kalendarzu planszowym na rok 2017. Został zaprojektowany specjalnie dla gości wernisażu. Będzie można nabyć go za kwotę 20 złotych, które zasilą konto Fundacji DOGadanka.

Spotkanie 5 października będzie miało charakter dwugodzinnego wydarzenia składającego się z:

- cocktail party,
- muzyki na żywo w wykonaniu Rafała Gęborka,
- poczęstunku,
- niespodzianek.

Z racji ograniczonej liczby miejsc organizatorzy proszą o potwierdzenie swojego uczestnictwa. Wystawę można będzie oglądać przynajmniej do 19 października. DOGadance zależy też na tym, aby ekspozycja trafiła do jak najszerszego grona odbiorców. Planują odwiedzić inne instytucje i miasta.



Układanka-DOGadanka

Kielce nie są pierwszym miejscem zaangażowanym w akcję. Zapoczątkowała ją radomska blogerka Małgorzata Kopińska i jej sesja zdjęciowa kobiet urodzonych z zespołem Downa. Zainspirowała tym Emilię Osóbkę, której córka urodziła się z podobną przypadłością. W ten sposób metamorfozy odbyły się w Skarżysku-Kamiennej; z udziałem niepełnosprawnych kobiet ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2.

- Fotografowie, panie od makijażu, fryzjerki, miejsce sesji, osoby przygotowujące wystawę. Każdej z tych osób wystarczyło przedstawić ideę, żeby usłyszeć natychmiastowe „tak, wchodzę w to”. – mówi Magda Pawlik-Paciorek, współzałożycielka fundacji – Warto było, bo dziewczyny są wspaniałymi osobami – pełnymi pasji ludźmi i prawdziwymi kobietami. W trakcie przemian promieniały! Naszym celem nie jest tylko dawanie im radości, ale zaangażowanie społeczeństwa w dialog. Jesteśmy młodą organizacją, więc to dla nas wielkie wyzwanie.

Stworzona przez nią i Aleksandrę Bąk Fundacja DOGadanka formalnie istnieje od 13 sierpnia 2015 roku. Wcześniej, przez kilka lat, funkcjonowały jako nieformalna grupa. Skupiają się na pomocy osobom niepełnosprawnym i pracy ze zwierzętami; prowadzą dogoterapię i zajęcia kynoedukacyjne. Fundacja ma na koncie m.in. krajową konferencję „Świat o nas” poświęconą osobom autystycznym, projekty oraz szkolenia. To, co robią – jak same tłumaczą – wynika z doświadczeń życiowych, dostrzegania potrzeb innych i niechęci do bierności.

Strona internetowa fundacji
Wpis w kalendarzu

Grzegorz Rolecki
grolecki@wici.info

fot. CKfoto.pl




Data publikacji: 28-09-2016 o godz. 18:58:42, Temat: Fotografia

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,_wyjątkowa_wystawa_w_dŚt,13933,html