Pasja @ Hubert Zaród

Muszę przyznać, że spotkałem się już z odmiennymi opiniami na temat filmu. Jedno jest pewne i niewątpliwe - budzi silne emocje u widza i to niezależnie od jego stosunku do religii i wiary. Mnie film poruszył i jednocześnie bardzo mi się podobał. W ogromie filmów o tematyce religijnej o Jezusie - ten jest wyjątkowy, skoncentrowany na nim jako człowieku takim samym jak my.Każdy tak samo cierpi. Cierpienie jest domeną istot żywych. Kolejna zaletą filmu jest to, że aktorzy mówią w oryginalnych językach. Żydzi po żydowsku, Rzymianie po łacinie - to również wyjątek w świecie kina.

Nie odbieram także tego filmu jako antysemickiego. Zdaję sobie świetnie sprawę, że to mogło się wydarzyć w każdym zakątku ziemi i w każdym czasie. Hipokrytą jest ten, który stwierdzi, że dziś postąpiono by inaczej - jedynie forma śmierci była by uzależniona od kultury oprawców.

Na najwyższy podziw zasługuje stosunek tego człowieka do śmierci, nie chce umierać - bo któż chce? Jednakże jednocześnie jest gotów oddać najwyższa wartość jaką jest życie dla wyższej idei, własnych przekonań, własnych myśli (Tutaj analogia do Sokratesa). Bo cóż warte życie gdy człowiek się zaprzeda katom???

Hubert Zaród whiteman_kielce@o2.pl


Data publikacji: 19-04-2004 o godz. 14:35:32, Temat:

Artykuł pochodzi z serwisu Wici.Info http://www.wici.info
Link do artykułu: http://www.wici.info/News,pasja_@_hubert_zarod,1684,html