Kielce v.0.8

Taniec

  spektakle, przedstawienia  

Cudowny Mandaryn&Drewniany Książe

Kielecki Teatr Tańca Taniec Cudowny Mandaryn&Drewniany Książe

Info„DREWNIANY KSIĄŻĘ”, „CUDOWNY MANDARYN''

23 marca 2019 r.
Godzina 18.00
Duża Scena Kieleckiego Teatru Tańca
CENA BILETU 40zł, 50zł, 28 zł (szkolny)

Béla Bartók (1881 – 1945)
WÄ™gierski kompozytor i badacz muzyki ludowej. KsztaÅ‚ciÅ‚ siÄ™ w klasie fortepianu na Akademii Muzycznej w Budapeszcie, komponujÄ…c w poczÄ…tkowym etapie twórczoÅ›ci utwory na fortepian inspirowane stylem Johannesa Brahmsa. DojrzaÅ‚a twórczość kompozytorska Bartóka rozpoczyna siÄ™ od pierwszych lat XX wieku, kiedy to zainteresowanie muzykÄ… tradycyjnÄ… zaczÄ…Å‚ w twórczy sposób przetwarzać, budujÄ…c swój indywidualny jÄ™zyk muzyczny. Rytmy i motywy melodyczne zaczerpniÄ™te z tradycyjnej muzyki wÄ™gierskiej i baÅ‚kaÅ„skiej przyczyniÅ‚y siÄ™ do zdobycia popularnoÅ›ci przez Bartóka. W trakcie etnograficznych badaÅ„ nad muzykÄ… ludowÄ… zdobyÅ‚ doÅ›wiadczenia, które przeniósÅ‚ na grunt profesjonalnej twórczoÅ›ci kompozytorskiej. Mieszanka muzyki akademickiej i elementów folkloru wÄ™gierskiego i rumuÅ„skiego przyniosÅ‚y wiele oryginalnych kompozycji ukazujÄ…cych możliwe drogi przezwyciężenia systemu dur-moll. Jego Bagatele op. 6 na fortepian byÅ‚y w swoim czasie rewolucjÄ… w zakresie jÄ™zyka muzycznego, wyznaczajÄ…cym nowe drogi rozwoju muzyki w XX wieku. Oprócz twórczoÅ›ci fortepianowej, kameralnej i symfonicznej Bartók zasÅ‚ynÄ…Å‚ także jako twórca pieÅ›ni na gÅ‚os solowy, pieÅ›ni chóralnych, jak i kompozytor opery Zamek Sinobrodego (1918) i baletu Cudowny mandaryn (1926). Jego miej znanym utworem dla baletu jest także prezentowany dziÅ› Drewniany Książę (1917), premierowe wystawienie przez Kielecki Teatr TaÅ„ca tego spektaklu jest jego polskÄ… prapremierÄ….

Cudowny Mandaryn (wÄ™gierski tytuÅ‚: A Csodálatos Mandarin)
Balet-pantomima w 1 akcie, libretto: MENYHÉRT LENGYEL; muzyka: Béla Bartók
Prapremiera światowa 27.11.1927 Kolonia, Niemcy. Data powstania utworu muzycznego 1917/18)
Libretto za IrenÄ… Turska, Przewodnik baletowy:
„Scena przedstawia ciemny zauÅ‚ek w wielkim mieÅ›cie i fragment wnÄ™trza opuszczonego atelier, gdzie gnieździ siÄ™ szajka zÅ‚oczyÅ„ców. ZÅ‚oczyÅ„cy wysyÅ‚ajÄ… DziewczynÄ™ na ulicÄ™, by zwabiaÅ‚a mężczyzn. Pierwszym, którego Dziewczyna sprowadza, jest Stary Mieszczanin. ZÅ‚oczyÅ„cy obrabowujÄ… go i mordujÄ…, a zwÅ‚oki wrzucajÄ… do otworu w podÅ‚odze. NastÄ™pnÄ… ofiarÄ… jest mÅ‚ody Student, którego ubóstwo ratuje od Å›mierci: widzÄ…c jego puste kieszenie, zÅ‚oczyÅ„cy wypÄ™dzajÄ… go. Wreszcie Dziewczyna zwabia egzotycznego cudzoziemca w bogatym chiÅ„skim stroju. ZÅ‚oczyÅ„cy ukrywajÄ… siÄ™, a Dziewczyna kusi taÅ„cem obojÄ™tnego Mandaryna. Nagle w mężczyźnie budzi siÄ™ gwaÅ‚towne pożądanie; chce zdobyć DziewczynÄ™, przerażonÄ… tym wybuchem namiÄ™tnoÅ›ci. Gdy ucieka ona od Mandaryna, wychodzÄ… z ukrycia zÅ‚oczyÅ„cy. UsiÅ‚ujÄ… zabić dziwnego goÅ›cia, zadajÄ… mu ciosy nożem, duszÄ…, wieszajÄ…, wrzucajÄ… pod podÅ‚ogÄ™, lecz za każdym razem ów dziwny czÅ‚owiek podnosi siÄ™ i gnany nieprzytomnym pożądaniem, dąży ku Dziewczynie. W niej zaÅ› budzi siÄ™ litość i wzruszenie. Gdy wreszcie Mandaryn jÄ… zdobywa, los jego wypeÅ‚nia siÄ™ - umiera w ramionach Dziewczyny.
Użyta w tytule nazwa dostojnika chiÅ„skiego nie posiada realnego odpowiednika w treÅ›ci baletu. Ponieważ jednak wiąże siÄ™ z niÄ… pojÄ™cie wÅ‚adzy, gÅ‚Ä™bokiej wiedzy i siÅ‚y duchowej, zastosowano jÄ… symbolicznie jako okreÅ›lenie cech gÅ‚ównej postaci, istoty niemal nadludzkiej i tak dÅ‚ugo nieÅ›miertelnej, dopóki nie ulegnie namiÄ™tnoÅ›ci. Akcja baletu rozgrywa siÄ™ w nieokreÅ›lonym miejscu i czasie, lecz osadzenie jej w Å›rodowisku wielkomiejskich mÄ™tów spoÅ‚ecznych wiąże ów balet z każdÄ… epokÄ…. Wystawiony po raz pierwszy 28 XI 1926 w Kolonii, w chor. H. Strohbacha, "Cudowny Mandaryn" zdjÄ™ty zostaÅ‚ po premierze na skutek protestów, jakie budziÅ‚o jego drastyczne libretto. Muzyka byÅ‚a jednak nadal wykonywana w formie suity na estradach caÅ‚ego Å›wiata. PeÅ‚na niezwykÅ‚ego napiÄ™cia dramatycznego, ostrych spięć dynamicznych i kontrastów, pulsujÄ…ca rytmem i drapieżnÄ… pasjÄ… muzyka Bartoka czyni z tego baletu jeden z najbardziej emocjonalnych, ekspresyjnych utworów scenicznych. W realizacji budapeszteÅ„skiej choreograf stosowaÅ‚ siÄ™ Å›ciÅ›le do udzielanych mu osobiÅ›cie wskazówek kompozytora, toteż inscenizacja ta uważana jest za najbliższÄ… intencjom Bartoka.
Wersja Cudownego Mandaryna zrealizowana dla Kieleckiego Teatru TaÅ„ca przez Grzegorza PaÅ„taka zawiera zaÅ‚ożenia oryginalnego libretta. Forma ruchowa kompozycji choreograficznej wynika ze sposobu widzenia poszczególnych postaci baletu przez choreografa i chÄ™ci utrzymania napiÄ™cia emocjonalnego tego dramatycznego baletu. WspóÅ‚czesny jÄ™zyk taÅ„ca daje dziÅ› możliwoÅ›ci kompilacji różnych stylistyk tanecznych dziÄ™ki czemu zarówno choreograf jak i wykonujÄ…cy role artyÅ›ci taÅ„ca mogÄ… nadawać indywidualny rys kreowanym postaciom.

Drewniany Książę (wÄ™gierski tytuÅ‚: A Fάbόl faragott kirάlyfi)
Balet fantastyczny w 1 akcie: Libretto Béla Balazs; muzyka Béla Bartók
Prapremiera Å›wiatowa 12.05.1917 Királyi Operaház
Balet Drewniany książę w oryginale to wysnuta z wÄ™gierskich baÅ›ni ludowych treść oraz prosty ludowy moraÅ‚ gÅ‚oszÄ…cy zwyciÄ™stwo szczerego uczucia nad samolubstwem i próżnoÅ›ciÄ…. To baśń opowiadajÄ…ca o Księżniczce, która odrzuca miÅ‚ość KsiÄ™cia. Książę chcÄ…c zdobyć jej serce pokazuje swoje mÄ™stwo poprzez przezwyciężanie przeszkód wyrastajÄ…cych przed nim w drodze do niej. Przeszkody to gÄ™sty las, rwÄ…cy potok. WalczÄ…c z żywioÅ‚em wody Książe ukazuje niezainteresowanej jego poÅ›wiÄ™ceniem poÅ›wiÄ™ceni Księżniczce koronÄ™ na kiju, który Wróżka zamienia w drewnianÄ… kukÅ‚Ä™. Księżniczka zakochuje siÄ™ w drewnianej kukle, którÄ… Wróżka ożywiÅ‚a. Po odkryciu przez pannÄ™, że uczucia żywi do nie do osoby a drewnianej kukÅ‚y popada w rozpacz i szuka prawdziwego KsiÄ™cia. Szuka opieki i schronienia w jego ramionach podczas burzy wywoÅ‚anej przez WróżkÄ™. Ma to być dowód, że zrozumiaÅ‚a swój bÅ‚Ä…d i pragnie prawdziwej a nie zÅ‚udnej miÅ‚oÅ›ci.

Drewniany Książę w choreografii Elżbiety PaÅ„tak wynika z autorskiego pomysÅ‚u ruchowego na wspóÅ‚czesny balet modern jazzowy z zapisanÄ… w libretcie listÄ… gÅ‚ównych postaci: KsiÄ™cia Księżniczki i Wróżki. Akcja nie rozgrywa siÄ™ jednakże w baÅ›niowej rzeczywistoÅ›ci, jak jest to w libretcie oryginalnym, a w czasach dzisiejszych. Książę to telewizyjny celebryta, Księżniczka jest zwykÅ‚Ä… dziewczynÄ… pracujÄ…cÄ… w kwiaciarni. Zamiast Wróżki wystÄ™puje postać Matki, która jest wÅ‚aÅ›cicielkÄ… kwiaciarni.
DramaturgiÄ™ z freudowskim kontekstem naszkicowaÅ‚ MichaÅ‚ Znaniecki, konstruujÄ…c psychologiczne studium dorastania i konflikt miÄ™dzy matkÄ… i córkÄ…. W nowej wersji spektaklu Å›ledzimy proces odkrywania silnych emocji jakie kierujÄ… naszym życiem, dążenia do realizacji pragnieÅ„ i marzeÅ„ oraz efektów tych emocji w relacjach miÄ™dzyludzkich



Linkhttp://www.ktt.pl/onas/index.php?url=ogloszenia&id=297

Error connecting to mysql