Najnowsze wydanie Wici.Info nr 43

Z przyjemnością informujemy, że na wieszakach w kieleckich kawiarniach, klubach i instytucjach kultury i sztuki pojawiło się 43. wydanie papierowe naszego dwumiesięcznika Wici.Info. Na jego łamach nie zabrakło: znakomitych fotografii, informacji na temat, naszym zdaniem najważniejszych wydarzeń w Kielcach i regionie świętokrzyskim, recenzji interesujących książek, płyt i filmów, zapowiedzi, wywiadów, reportaży i tekstów publicystycznych.



Przewodnim tematem tego wydania Wici.Info jest tekst pt. „Świętokrzyska oś czasu – słupy milowe dziedzictwa”. W drugiej części kontynuujemy wędrówkę po świętokrzyskiej osi czasu, na której umieściliśmy słupy milowe bogactwa, jakim są zabytki dziedzictwa epoki nowożytnej w naszym regionie, zaliczane do dziedzictwa narodowego.

W sposób interesujący Paulina Drozdowska zapowiedziała w swoim artykule pt. „Premiery teatralne i nie tylko” zaplanowane na ten rok wydarzenia teatralne w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Magdalena Marczewska, kielczanka, dziennikarka największej polonijnej rozgłośni w Stanach Zjednoczonych – Polskiego Radia 1030 WNVR w Chicago opowiedziała redakcji Wici.Info o tym, w jaki sposób odnalazła się za oceanem jako dziennikarska i współwłaścicielka firmy fotograficznej Image Revolution oraz jako osoba traktująca fotografowanie, jako pasję i działalność artystyczną.

W 110. rocznicę urodzin Juliana Przybosia wspomina Ojca, specjalnie dla Wici.Info, Jego córka Uta – poetka należąca do Oddziału Związku Literatów Polskich w Kielcach. – Urodziłam się, gdy mój Tata – Julian Przyboś – miał już 54 lata, był dojrzałym twórcą, miał i wielbicieli, i wrogów. Mam go w oczach, jako człowieka jasno patrzącego mimo ciemności, poprzez które musiał w życiu przechodzić – wspomina na wiciowych łamach córka poety.

Wywiad z Piotrem „Restkiem” Resteckim przeprowadziła w stylu on the road Sylwia Gawłowska. Pochodzący z Kielc gitarzysta, wirtuoz fingerstyle, kompozytor szerszej publiczności dał się poznać m.in. w finale programu muzycznego „Must be the music”.

Pochodzący z Kielc, ale mieszkający na stałe w Los Angeles, młody reżyser Paweł Gula opowiedział naszemu dziennikarzowi red. Grzegorzowi Roleckiemu o swoim najnowszym filmie „Świętokrzyskie sztetle”, o przyszłości, teraźniejszości i Antonionim.

W dwudziestą rocznicę śmierci Milesa Davisa – słynnego trębacza, który zrewolucjonizował muzykę jazzową, odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Targi Kielce Jazz Festiwal. O idei i przyszłości tego wydarzenia red. Sylwia Gawłowska przeprowadziła krótką rozmowę pt. „Biznes i jazz – dla miasta” z miłośnikiem jazzu Andrzejem Mochoniem, prezesem Targów Kielce.

W artykule pt. „Dawne Kielce: od furmanki do segwaya” red. Weronika Mojecka wspomina dawne czasy, a konkretnie 1816 r., kiedy to pojawiły się w nim pierwsze omnibusy. „Dawno, dawno temu... w 1816 roku Kielce stały się siedzibą władz województwa krakowskiego i (w wielkim bajkowym skrócie, bo dla niektórych historia sprzed czasów komórek to bajka) miejskie trakty zaczęły zamieniać się w brukowane ulice, a obok furmanek pojawiły się omnibusy” – pisze red. Mojecka.

O tym w jakich swych dziełach przeznaczonych dla młodzieży jak i w tych dla dorosłych pisarz Edmund Niziurski często prezentował miejsca znajdujące się na Kielecczyźnie pisze w swym znakomitym artykule red. Andrzej Szczodrak.

Na temat warsztatów fotograficznych pt. „Ćwiczenia z Gumą”, zorganizowanych w wakacje w Galerii Lakiernia w Bazie Zbożowej pod patronatem Fundacji Kultury Wici napisała w swym błyskotliwym tekście red. Magdalena Mius.

Wiciowa specjalistka ds. fitnessu red. Aneta Pawłowska w swym bardzo ciekawym artykule pt. „Po prostu zumba” napisała o rewelacji sezonu – zumbie.
„Przebojem wkroczyła do polskich klubów fitness i szkół tańca, porywając do ćwiczeń całe tłumy osób, dla których stała się nie tylko niezwykłym odkryciem, ale również ogromną pasją. Zumba fitness to zainspirowany rytmami latynoskimi nowatorski, dynamiczny i niezwykle skuteczny program fitnessowo-taneczny, oparty na połączeniu treningu cardio z podstawowymi krokami merengue, salsy, cumbii, reggaetonu czy samby, świetną zabawą oraz dużą dawką pozytywnej energii” – pisze red. Pawłowska.

Polecamy uwadze Czytelników stałą naszą rubrykę, gdzie znajduje się felieton Radosława Nowakowskiego, tym razem pt. „Wielokulturowość”.

O tym, jak wygląda Bangkok nocą pisze Michał Pauli, pochodzący z Kielc artysta i podróżnik, były student łódzkiej ASP, który przeżył azjatyckie więzienia mające opinię najcięższych na świecie.

Własne przepisy naszej redakcyjnej tajemniczej Frog wzbudzają coraz większe zainteresowanie Czytelników, którym Redakcja życzy: smacznego! Tym razem opisane zostały: sałatka z krewetek, spaghetti z krewetkami, krewetki w panierce. Palce lizać! Smacznego!

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy dobrej lektury! Redakcja Wici.Info.


Data publikacji: 12-09-2011 o godz. 01:35:25, Temat: Wici

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,najnowsze_wydanie_wiciinfo_nr_43,13026,html