Artystyczny tygiel po raz drugi

Artygiel, czyli II Kielecka Wystawa Artystów Regionu, to sztandarowa impreza cyklu wystaw „Uskrzydleni”, zorganizowanego przez Galerię Upominków Artystycznych Petite. Wernisaż wystawy odbył się w ubiegłą sobotę [10.05] w przestrzeni Best Western Grand Hotel w Kielcach.Prace zaprezentowało aż 38 artystów. Nie zabrakło uznanych nazwisk z regionu jak Marek Wawro, Edward Tuz, Tamara Maj, Waldemar Kozub, czy Sławomir Micek, wszystkich wymienić nie sposób. Gościnnie zaprezentowano również prace Gigino Falconiego (Włochy) oraz Anastazji Dżupiny (Ukraina). Nie zabrakło również ukłonu w kierunku tych, których nie ma już dzisiaj z nami. Praca Zbigniewa Kurkowskiego, komentowana w kuluarach, wzbudzała dużo emocji wśród odbiorców.

Swój talent miało okazję zaprezentować również młode pokolenie naszych twórców. To właśnie „Tory” Dominika Palmowskiego z Kieleckiego Liceum Plastycznego zwyciężyła w plebiscycie publiczności. Nagrodę – szklaną statuetkę kolibra ze zdobionym 24-karatowym złotem dziobem - wręczył Piotr Dwurnik, dyrektor P. T. Łysogóry. Tuż za głównym laureatem uplasowali się ex aequo „Pejzaż z kobietą” Aleksandry Makowskiej i „Zdobywca Marzeń” Ryszarda Rosińskiego (wernisaż wystawy jego prac już pod koniec czerwca w Galerii Petite). Pomimo że wystawa zdominowana została przez malarstwo, to szczególna uwagę publiczności zwrócił na siebie pokaz video-art autorstwa Kamila Smugi.

Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem – tego wieczoru pojawiło się ponad 300 osób, w tym pani Stanisława Zacharko-Łagowska – Dyrektor BWA w Kielcach, obchodzącej swoje imieniny, której na stojąco wszyscy zgromadzeni odśpiewali uroczyste 100–lat! Obecny na wernisażu Włodzimierz Wielgus – Dyrektor Szpitala Dziecięcego w Kielcach również nie krył zaskoczenia, kiedy okazało się, że całkowity dochód ze sprzedaży katalogu wystawy zostanie przekazany charytatywnie na rzecz Szpitala Dziecięcego przy ul. Langiewicza w Kielcach.

To kolejny bardzo ciekawy projekt Galerii Petite, która funkcjonując od roku (I KIELECKA WYSTAWA ARTYSTÓW REGIONU była inauguracją jej działalności) dostarczyła wielu inspirujących wydarzeń kulturalno-artystycznych naszym mieszkańcom.

Wernisaż poprowadził st. kustosz muz. pan Ryszard Zięzio wraz z Agnieszką Kucharską – promotorem sztuki w Galerii Petite. Współorganizatorami wystawy są Towarzystwo Wiedzy o Dawnych Kulturach i Polskie Stowarzyszenie Edukacji Plastycznej w Kielcach.

Patronat honorowy nad imprezą objęli:
Wojewoda Świętokrzyski – Bożentyna Pałka-Koruba,
Marszałek Województwa - Adam Jarubas,
Prezydent Miasta Kielce – Wojciech Lubawski

Patronat medialny nad wystawą objęli:
Echo Dnia, TVP Kielce, ITV Kielce, Radio Kielce, Radio FaMa, Gazeta Wyborcza, wici.info

a imprezę zorganizowano dzięki współpracy z:
Drukarnią Cyfrową INGA, Dobrą Firmą – Zdanowski oraz fotografa Łukasza Olesiaka, który uwiecznił wydarzenie w kadrze.

Wystawę Artygiel oglądać można w Best Western Grand Hotel [ul. Sienkiewicza 78, Kielce] do 31.05.
Wszystkie prace są do nabycie w Galerii Petite. Serdecznie zapraszamy!
Data publikacji: 13-05-2014 o godz. 12:22:07, Temat: Sztuki plastyczne

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,artystyczny_tygiel_po_raz_drugi,13767,html