Pod patronatem Witolda Gombrowicza

Już po raz dwunasty Gombrowicz w plenerze. Drugi raz w ostrowieckim amfiteatrze. Na jednej scenie awangardowi muzycy z kręgu jazzu, folku i folkloru oraz hip-hopu zebrani przez Piotra „Stiffa” Stefańskiego ze Studium Instrumentów Etnicznych. Po nich film dokumentalny i spektakl teatralny. Wszystko pod patronatem Witolda Gombrowicza.W rozpoczynającym XII Piknik Gombrowiczowski, wręcz sensacyjnie zapowiadającym się koncercie pt. Nie damy sobie gęby przyprawić wystąpią m.in. muzycy Studium Instrumentów Etnicznych ze Skarżyska-Kamiennej ze swoim charyzmatycznym liderem Piotrem "Stiffem" Stefańskim, ostrowiecki gitarzysta jazzowy Andrzej Chochół, cenieni w całym kraju raperzy-freestylerzy - Muflon i Duże Pe oraz zespoły folklorystyczne z „rodzinnych stron” W. Gombrowicza. To co wydarzy się na scenie amfiteatru będzie w dużej mierze spontaniczną improwizacją, jednorazowym artystycznym aktem, który pewnie nigdy i nigdzie więcej się nie powtórzy, i choćby dlatego nie należy przepuścić takiej okazji.

Drugim punktem programu XII Pikniku Gombrowiczowskiego będzie film dokumentalny Zabijcie Witolda w reżyserii Agnieszki Herbich i Lucasa Trajtengartza. Obraz zawiera relacje naocznych świadków argentyńskiego epizodu w biografii Gombrowicza, zarejestrowane dosłownie w ostatnim momencie. Jeden z głównych bohaterów filmu Juan Carlos Gómez, nazywany duchowym spadkobiercą Witolda, zmarł w grudniu 2012, zaledwie kilka miesięcy po nagraniu wywiadu. Film powstał na zamówienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych zainspirowanego przez Muzeum Gombrowicza we Wsoli koło Radomia.

Finałem sobotniego wieczoru z Gombrowiczem będzie rozpoczynający się ok. 21.00 spektakl 3XW w reżyserii Yoli Wesołowskiej, który w warstwie literackiej nawiązuje do wizji rzeczywistości Witolda Gombrowicza zaprezentowanej w Kosmosie.

Zapraszamy w najbliższą sobotę 14 czerwca o godz. 19.00 do amfiteatru w Parku Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim na XII Piknik Gombrowiczowski.

MCK Ostrowiec Świetokrzyski


Data publikacji: 10-06-2014 o godz. 13:01:40, Temat: Kultura

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,pod_patronatem_witolda_gombrowicza,13782,html