Tu Es Petrus - Ty Jesteś Skała

W związku z niecodzienną okazją dla Kielc, jaką jest zaistnienie na łamach TVP1 przez cały czwartek 21 lipca 2005 roku w ramach "Lata z Jedynką" pozwolę sobie napisać parę słów na temat innego ważnego wydarzenia związanego z CK.Otóż, 14 maja br. na Kadzielni miała miejsce premiera oratorium napisanego przez młodego zdolnego kompozytora i multiinstrumentalistę Piotra Rubika (www.rubik.pl) i scenarzystę, prozaika oraz dramaturga Zbigniewa Książka.

Czemu o tym piszę, otóż nakręcony jest teledysk do "Tu Es Petrus", który można śledzić na TVP1 (i bodajże TVP2), zwłaszcza przez cały czwartek w "Lecie z Jedynką" i na antenie tych stacji o różnych porach oraz na stronie internetowej.

""Tu Es Petrus" to poetycka opowieść o trzech najważniejszych tajemnicach tego świata. Te tajemnice to TAJEMNICA STWORZENIA, TAJEMNICA KRZYŻA i TAJEMNICA MIŁOŚCI. "Tu es Petrus" to jednocześnie poetycka opowieść o trzech największych problemach XXI wieku. Te problemy to GŁÓD obok BOGACTWA, WOJNY w opozycji do POKOJU i NIENAWIŚĆ w ludzkich sercach obok pragnienia ŁADU SERCA.

"Tu Es Petrus" to poetycka opowieść o NASTĘPCY PIOTRA - Janie Pawle II, któremu przyszło w swoim życiu i pontyfikacie zmierzyć się z powyższymi kwestiami."

Oratorium składa się z 6 części, przepięknie skomponowana muzyka, wspaniałe zapadające w pamięć i dając do myślenia słowa tekstów oparte na cytatach z Biblii pozostawiają niezapomniane wrażenia. Warto tym wydarzeniem się zainteresować nie tylko z tego powodu, że stanowi piękne widowisko, ale również dlatego że biorą w nim udział znani polscy artyści oraz głównie dlatego że Kielce mają tu bardzo duże, jeśli nie największe zasługi.

Warto więc zwrócić uwagę na artystów biorących udział w tym przedsięwzięciu: Przemek Branny - aktor i pieśniarz, śpiewał kiedyś w Kielcach w spektaklach Marka Tercza i Henryka Jachimowskiego "Pieśń Wigilijna" (KCK), Maciej Miecznikowski - znany min. jako lider zespołu Leszcze, Janusz Radek - wokalista i aktor, Olga Szomańska - brała udział w musicalach "Grease" i "Miss Sajgon".

No i najważniejsze, że całe tło muzyczno-wokalne stanowi chór Akademii Świętokrzyskiej i chór kameralny Fermata pod "batutą" Ewy Robak, który jest dwukrotnym laureatem I nagrody na Festiwalu "Cantio Lodziensis" (2002,2003), zdobywcą I nagrody na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Radomiu, I nagrody na festiwalu "Cantate Deo" w Rzeszowie (2004) oraz I nagrody w kategorii chórów kameralnych na festiwalu "Kolędy i Pastorałki" Myślenice 2005. W kwietniu 2004 roku chór wziął udział w prapremierze oratorium "Świętokrzyska Golgota" też autorstwa ww. Piotra Rubika.

Radzę śledzić trasę koncertową ww. przedsięwzięcia!

więcej na stronie oficjalnej: www.tu-es-petrus.pl

Magdalena Wolff


Data publikacji: 09-08-2005 o godz. 08:00:00, Temat: Muzyka

Artyku� pochodzi z serwisu Wici.Info Array
Link do artyku�u: Array/News,tu_es_petrus_ty_jesteś_skała,5414,html