Kielce v.0.8

Muzyka

  muzyka powana  

Co zdarzyło się w teatrze dźwieków? - Koncert familijny

Filharmonia Świętokrzyska Muzyka Co zdarzyło się w teatrze dźwieków? - Koncert familijny

InfoKONCERT FAMILIJNY

CO SIĘ ZDARZYŁO W TEATRZE DŹWIĘKÓW?
Koncert muzyki współczesnej dla dzieci od 5 lat

Wystąpią:
MARIA MIŁKOWSKA skrzypce
RYSZARD BAZARNIK perkusja
JAROSŁAW SIWIŃSKI fortepian
HANNA GAWROŃSKA prowadzenie koncertu (foto)
AGATA FELIKSZEWSKA-IGIEL animacja publiczności

TOM JOHNSON /tłum. Krzysztof Knittel, Andrzej Bieżan/ Wielki Grzmot i maleńki Pim - improwizacja na fortepian i perkusję z udziałem narratora

JAROSŁAW SIWIŃSKI – O czym śnią pianiści - na fortepian i perkusję

JAROSŁAW KORDACZUK Czterej muzykanci z Bremy - utwór elektroakustyczny z udziałem aktorki

JAROSŁAW SIWIŃSKI – Koncert teatr instrumentalny na dowolną ilość Muzyków i Słuchacza

TADEUSZ WIELECKI –Lato czy zima - na skrzypce, fortepian, perkusję, animatora i dyrygujące dzieci

JAROSŁAW KORDACZUK – Niesforne nogi stonogi - utwór elektroakustyczny z udziałem publiczności

JAROSŁAW KORDACZUK Chromofonobus - film animowany do utworu Jarosława Kordaczuka

Czy dźwięki mogą występować w teatrze? Co mogłyby tam robić i czy umieją ze sobą współpracować? A może potrafią się też pokłócić?
Co się zdarzyło w teatrze dźwięków? to koncert dla wszystkich – od lat 5 wzwyż – wyczarowywany na strunach uśmiechu przez grupę z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Projekt Muzyka i zabawa autorstwa Hanny Gawrońskiej realizowany jest od 1994 roku. Jego celem jest rozwijanie wrażliwości i otwartości dzieci na nową muzykę poprzez realizację oryginalnej, atrakcyjnej dla młodej publiczności formy koncertów. Przebieg zdarzeń oparty jest tutaj zarówno na słuchaniu, jak i zabawie z muzyką, oraz muzykowaniu wspólnie z artystami. Dzieci realizują różnorodne zadania zaprojektowane przez kompozytorów, polegające na improwizacji dźwiękowej, ruchowej, głosowej. Nie są tu jedynie biernymi odbiorcami, lecz stają się „artystami” współodpowiedzialnymi za wykonanie utworu. Ich wyobraźnia i aktywność są integralnymi częściami muzyki, która jest po trosze także ich „dziełem”. Udział dzieci nie zakłóca muzycznej narracji, lecz ją wzbogaca, a utwory są tak skomponowane, by ich realizacja nie wymagała zbyt wielu ćwiczeń i prób, lecz stanowiła dla wszystkich wykonawców wspaniałą zabawę.

MARIA MIŁKOWSKA
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w PSM I I II st. im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie i kontynuowała ją w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. J. Elsnera w Warszawie. Po dwuletniej edukacji na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie – filia w Białymstoku – wyjechała na studia w ramach stypendium organizowanym przez Oklahoma City University, a następnie ukończyła Południowo-Metodystyczny Uniwersytet w Dallas na wydziale instrumentalnym. Uczestniczyła w festiwalach muzycznych w kraju oraz za granicą. Od bieżącego sezonu artystycznego pracuje jako muzyk orkiestrowy Filharmonii Świętokrzyskiej.

JAROSŁAW SIWIŃSKI
Studiował grę na fortepianie w klasie Kazimierza Gierżoda, a następnie kompozycję pod kierunkiem Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jako pianista i kompozytor uczestniczył  m.in. w Światowych Dniach Muzyki w Warszawie i Seulu, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Warszawskich Spotkaniach Muzycznych, Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” oraz Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu. Współpracował m.in. z holenderską Musiekgroup De Ereprijs, Fryderykiem Rzewskim (Coming Together), Michelangelo Pistoletto (Koncert na 5 fortepianów), Viktorem Loisem i Yin Peet (Container Man) oraz Grupą Azorro (Martwa natura na żywo). Był członkiem Grupy MM, działającej na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Tworzy też muzykę do filmów animowanych, teatru i gier komputerowych. Jest autorem hejnału Rzeszowa. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od wielu lat współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, komponując i wykonując nowe utwory dla dzieci.


ŁUKASZ PIOTROWSKI
Laureat Ogólnopolskich Konkursów Perkusyjnych, m.in. we Wrocławiu i Warszawie. Współpracował z formacją perkusyjną – Percussion Clavier De Lyon (Francja ), Orquesta Internacional (Hiszpania), Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Warszawską Akademią Teatralną, a także uniwersyteckim Studium Muzyki Nowej. Uczestniczył w projekcie I Coulture Orchestra ( trasa koncertowa Kijów, Berlin, Londyn, Bruksela, Madryt). Regularnie bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Perkusyjnej „Crossdrumming”. Obecnie jest członkiem grupy perkusyjnej - SIXen.
Koncertuje także i nagrywa z Sinfonią Iuventus oraz Polską Orkiestrą Radiową . 

HANNA GAWROŃSKA
Ukończyła psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1977-85 była pracownikiem naukowym Instytutu Filozofii macierzystej uczelni. Od 1987 pracuje jako animatorka sztuki, główny instruktor w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Jest autorką wielu projektów artystycznych, między innymi cyklu koncertów muzyki współczesnej Muzyka i zabawa, organizatorką konkursów i warsztatów kompozytorskich, konferencji naukowych i prezentacji muzycznych na Biennale Sztuki dla Dziecka, koordynatorem merytorycznym Biennale (od 2009), a także inicjatorką i realizatorką działań na rzecz dzieci niepełnosprawnych i dysfunkcyjnych oraz autorką wielu zajęć warsztatowych dla dzieci i nauczycieli.

AGATA FELIKSZEWSKA-IGIEL
Ukończyła pedagogikę ze specjalizacją terapeutyczną i medialną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje jako główny instruktor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Jest animatorką sztuki, autorką projektów artystycznych, m.in. Lato z Leonardem, konkursów poetyckich dla dzieci, a także współorganizatorką działań w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ale kino! i Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Prowadzi zajęcia warsztatowe, teatralne i muzyczne dla dzieci i nauczycieli. Producent projektów muzycznych w Centrum Sztuki Dziecka również w ramach Biennale Sztuki dla Dziecka.

Bilety w cenie: 15,- normalny, 10,- ulgowy oraz 2 zł. – bilet dla opiekuna dziecka - do nabycia w kasie Filharmonii poniedziałek – piątek w godz. od 9.00 do 17.00 lub na godzinę przed koncertem.

Error connecting to mysql