Kielce v.0.8

Kino

  filmy  

"Filmowe czytanki"

Kino Fenomen WDK Kino

InfoKino WDK zaprasza w wybrane niedziele miesiąca o godz.11:00 na szóstą edycję projektu FILMOWE CZYTANKI - cykl spotkań dla najmłodszych widzów: czytanie przez animatora fragmentu książki dla dzieci, projekcja filmu lub zestawu filmów, zrealizowanych na podstawie książki lub o tematyce bliskiej czytanej lektury. Po seansie zapraszamy na warsztaty plastyczne, wspólnie z rodzicami i opiekunami.

Zaproponowany zestaw tytułów obejmuje zarówno klasykę polskiej animacji, jak też produkcje z całego świata.


Projekt zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Filmoteki Narodowej. Partnerami cyklu są: TUiR WARTA, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Muzeum Zabawek i Zabawy, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach i kawiarnia Kawka Zabawka. Patronem medialnym jest internetowy portal dla dzieci i rodziców CK DZIECIAKI.


Zapraszamy dzieci z opiekunami – każdy bilet za jedyne 5 zł.


Fragment książki "Ale ja tak chcę" Beaty Ostrowickiej przeczytają aktorzy ze studia teatralnego Lecha Sulimierskiego, działającego przy WDK.

Obejrzymy zestaw polskich animacji pod hasłem:
ANIMOWANE ŚWIATY LESZKA GAŁYSZA
(72 min)


1. BUKOLANDIA: TURYDLAKI

reżyseria: Leszek Gałysz
rok produkcji:  2005
długość:  23 minuty
technika: animacja rysunkowa
producent: J&P Studio Grafiki Filmowej Leszka Gałysza


OPIS: Film opowiada o gromadce śmiesznych stworków, zamieszkujących ogromny buk rosnący w puszczy. Drzewo to mieszkańcy nazwali BUKOLANDIĄ. TOTA, WIEDZIOREK, ELIZAD, KIWAK, ZEMBULA i BULBER stanowią skrzyżowanie fantastycznych postaci rodem z bajki, o zewnętrznych cechach zwierząt i osobowości dzieci. W okolicach Bukolandii, na hałaśliwym i kopcącym pojeździe, pojawiają się intruzi, TURYDLAKI. Śmiecą, hałasują i zanieczyszczają środowisko naturalne. Bukolandczycy grzecznie proszą o ciszę i spokój, a gdy to nie pomaga, starają się wypłoszyć intruzów na wszystkie możliwe sposoby. Łowią chmurę na niebie za pomocą sieci rybackiej, przeciągają nad biwak nieproszonych gości i zlewają deszczem przetykanym grzmotami i błyskawicami. TURYDLAKI mimo że przemoczone, nie dają za wygraną. Jednak nieoczekiwanie w trakcie awantury, usłyszawszy ptasie trele, tak bardzo zafascynowały się muzyką natury, że postanawiają nauczyć się pięknego śpiewu. Wtórują ptakom coraz lepiej i piękniej aż w końcu dorównują im w śpiewie. Turydlaki odjeżdżają, a Bukolandczycy mają znowu czyste powietrze i spokój oraz dowód na zbawienną moc sztuki.

2. SZALONY ZEGAR

reżyseria: Leszek Gałysz
rok produkcji: 2009
długość: 12 minut
technika: animacja rysunkowa
producent: J&P Studio Grafiki Filmowej Leszka Gałysza


OPIS: Pewien król nakazał zbudowanie czarodziejskiego zegara. Zegar przyspieszał czas gdy ten był niedobry, a zwalniał gdy czasy były szczęśliwe. W ten sposób poddani długo mogli pławić się w szczęściu, a nieszczęścia mijały im szybko. Do czasu. Zegar bowiem zyskał duszę i zaczarował całe królestwo. Księżniczka z pomocą przybysza z innej krainy, czarownicy, ogrodnika i małej czarodziejki, próbuje odzyskać królestwo.
Film powstał we współpracy pisarki, ilustratora i reżysera. To pełna uroku, filozoficzna opowieść o szczęściu, samotności i przemijaniu czasu, dowcipnie wykorzystująca konwencje klasycznych bajek. Królewna, chłopiec z naszego świata, zamieniony w lustrzane odbicie dwór, samotny zegar i podróżująca na prosiaku dobra czarownica przeżywają w Krainie Bajki fantastyczne przygody, które uczą ich się, że wygórowane ambicje prowadzą do wielu niebezpieczeństw… Film oparty jest na książce, która ukazała się w Polsce w 2008 roku, w 1994 zaś w Niemczech, gdzie dostała nagrodę za tekst i ilustracje, a Niemiecka Akademia Literatury Dziecięcej przyznała jej tytuł Książki Miesiąca. NAGRODA: Poznań (FF dla Dzieci) – Nagroda SFP dla najlepszego polskiego filmu animowanego wyróżniającego się walorami artystycznymi i wychowawczymi

3. BUKOLANDIA: KATARSTROFA

reżyseria: Leszek Gałysz
rok produkcji: 2006
długość: 24 minuty
technika: animacja rysunkowa
producent: J&P Studio Grafiki Filmowej Leszka Gałysza


OPIS: W Bukolandii nastała jesień. Kolorowe liście lecą z drzew, wieje wiatr, a Bukolandczycy kichają i mają dreszcze. Wszyscy oprócz Bulbera. Lekarstwem na jesienny katar są zioła rosnące daleko w lesie. Niesłusznie podejrzewany przez Bukolandczyków o spisek Bulber wyrusza samozwańczo w pełną przygód podróż po zbawienne panaceum. U kresu wędrówki Bulber potyka się i rani w nogę. Na szczęście zauważa to żmija, która sprowadza pomoc i wszyscy mieszkańcy zanoszą Bulbera do Bukolandii. „Naparek na katarek”, sporządzony przez Zembulę, przynosi mieszkańcom ulgę i ukojenie.

4. RYBAK NA DNIE MORZA

reżyseria: Leszek Gałysz
rok produkcji: 2011
długość: 12’32”
technika: animacja rysunkowa
producent: Kuchnia Filmowa

OPIS: Film stanowi nową wersję bajki o rybaku i złotej rybce. Tym razem to Złota Rybka ma trzy życzenia, a rybak je spełnia. Po pierwsze daje się zmienić w rybę, po drugie płynie ze Złotą Rybką w morskie głębiny, po trzecie pozwala się na powrót odczarować, by opowiadać o swoich przygodach. Podczas podwodnej wędrówki spotyka wiele ryb, które przypominają znanych mu ludzi. Świat rybi i ludzki okazują się zaskakująco podobne. Zmysł obserwacji, fantazja i humor stanowią o uroku filmu, będącym w równym stopniu zabawą, co refleksją nad ludzką naturą. Film zrealizowany we współpracy z Józefem Wilkoniem, wybitnym polskim ilustratorem i malarzem. NAGRODY: Wyróżnienie na OFAFA w Krakowie (2012), Najlepsza Polska Animacja na 3. Se-Ma-For Film Festival.


Po projekcji zapraszamy na warsztaty plastyczne, które poprowadzą animatorzy z Działu Edukacji Filmowej i Działalności Kinowej WDK oraz kawiarni Kawka Zabawka:)



info: (41) 36 55 148
kino@wdk-kielce.pl
kino WDK na Facebook:
http://www.facebook.com/pages/Kino-WDK/160354483999779?v=wall
Kino WDK jest kinem wolnym od reklam.
Seanse rozpoczynają się punktualnie o wyznaczonej godzinie.
Kino zastrzega sobie możliwość zmian w repertuarze.
Kino należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
Do zobaczenia w kinie!



Linkhttp://www.wdk-kielce.pl/index.php?id1=17&id2=149&language=pl

Error connecting to mysql