Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne

  wystawy    Patronat Wici.Info  

Marian Czapla Malarstwo

Biblioteka Uniwersytecka UJK Sztuki plastyczne Marian Czapla Malarstwo

InfoTytuł wystawy: Marian Czapla Malarstwo
Miejsce: Galeria Uniwersytecka w Bibliotece UJK w Kielcach, ul. Świętokrzyska 21e Kielce

Wernisaż wystawy: 8 czerwca 2016 r., godz. 17:00
Wystawa dostępna dla zwiedzających: 8 czerwca - 16 lipca 2016 roku

Przygotowanie wystawy:
Biblioteka Uniwersytecka w Kielcach, Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Oddział Kielecki

Kurator wystawy: Marian Rumin

Honorowy Patronat:
Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. Jacek Semaniak

Marian Czapla (1946 – 2016) urodził się w Gackach koło Szydłowa. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Kielcach. Absolwent a następnie profesor w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był uczniem Stefana Gierowskiego (malarstwo), Haliny Chrostowskiej, Józefa Pakulskiego (grafika). Był współzałożycielem grupy artystycznej Sympleks S4, której był członkiem od 1974 do 1979 roku.
W Muzeum Narodowym w Kielcach w dniach 24 maja - 28 lipca 2002 w 30-lecie pracy Artysty zorganizowano wystawę, na której było 155 prac. Laureat tytułu „Duma Regionu” Świętokrzyskiego.

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Wypracował własny styl malarstwa w oparciu o żywy, fakturalny kolor i zmysłową, ekspresyjną figurację. Wzorując się na swoim profesorze Stefanie Gierowskim, klasyku polskiej abstrakcji geometrycznej, rozpoczął od abstrakcji, ale "ciepłej", z metaforycznymi tytułami. Od samego początku przeważnie tworzy cyklami - abstrakcje tworzone w latach siedemdziesiątych ujął w cykle Człowiek w przestrzeni, MISTERIUM FIGURY CZTERORAMIENNEJ, ROMANTYCZNY; często powstaje też kilka wersji jednego obrazu (KOBIETA Z KUKŁAMI, SIEWCA), a także dyptyki i tryptyki.
Od dzieciństwa zachwycony katolicką barokową ikonografią, sięgnął po postaci-symbole ze Starego
i Nowego Testamentu, historie i przesłania, które przeobraził na kolory i kształty dwudziestowiecznej wyobraźni. W ten sposób powstały nieortodoksyjne przedstawienia Chrystusa i Madonny, Drogi krzyżowe (w tym Pieta, Opłakiwanie, Ukrzyżowanie), święte Magdaleny, prorocy.
Na wystawie w Galerii Uniwersyteckiej eksponowanych jest ponad 20 prac z lat 1978-2008.

Patronat Medialny: Telewizja Polska S.A. Oddział w Kielcach, Radio Kielce, Echo Dnia, wici.info, Wrota Świętokrzyskie

Error connecting to mysql