Kielce v.0.8

Muzyka

  muzyka powana  

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

Info20 WRZEŚNIA – 18:45
KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA ROBOTNIKA

Obchodząca właśnie 50-lecie istnienia parafia będzie gościć wspaniałych artystów, Bartosza Jakubczaka i pochodzącego z Białorusi Igora Cecocho.

Usłyszeć będzie można wspaniałe współbrzmienie organów i trąbki w przebogatym muzycznie programie. Na uwagę zasługuje utwór Charlesa Tournemire wykonywany przez Bartosza Jakubczaka na organach oraz zagrana na trąbkę i organy wiekowa już kompozycja Giovanniego Gabrielego.


BARTOSZ JAKUBCZAK – ORGANY
IGOR CECOCHO (Białoruś) – TRĄBKA

Bartosz Jakubczak - Wykładowca w Royal Academy of Music w Londynie oraz Igor Cecocho - wirtuoz trąbki z Białorusi, zagrają utwory między innymi Mozarta, Purcella i Vivianiego.

W programie:
* Jeremiah Clarke [1674-1707] - Trumpet Voluntary - trąbka, organy

* Johann Sebastian Bach [1685-1750] - Sinfonia z Kantaty „Wir danken dir, o Gott” BWV 29 (transkr. Marcel Dupré) - organy solo

* Giovanni Buonaventura Viviani [1638 -1692] - Sonata nr 1 C-dur - trąbka, organy [Andante, Allegro, Presto, Allegro, Adagio]

* Johann Ludwig Krebs [1713-1780] - Preludium chorałowe “Zeuch ein zu deinen Toren”

* Giovanni Gabrieli [1557-1613] - Sonata C-dur - trąbka, organy [Allegro, Largo, Allegro, Largo, Presto]

* Wolfgang Amadeusz Mozart [1756-1791] - Fantazja f-moll KV 608 - organy solo [Allegro-Andante-Allegro]

* Henry Purcell [1659-1695] - Sonata D-dur - trąbka, organy [Pomposo, Andante maestoso, Allegro ma non troppo]

* Charles Tournemire [1870-1939] - Improvisation sur le “Te Deum” - organy solo (oprac. Maurice Duruflé)


Bartosz Jakubczak
Ukończył z wyróżnieniem studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz studia podyplomowe z najwyższym odznaczeniem w Royal Academy of Music w Londynie w klasie prof. Davida Titteringtona. Podczas studiów w Londynie był stypendystą Fundacji im. Georga Soltiego. Jest laureatem wielu nagród przyznanych przez Royal Academy of Music, m.in. Peter le Huray, Whalley Organ Scholarship Award.
Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Marie-Claire Alain, Susan Landale, Kei Koito oraz Wolfganga Zerera.
W 2002 roku zdobył nagrodę „Prix de la Presse” podczas Konkursu Bachowskiego „Grand Prix Bach de Lausanne” w Szwajcarii. W tym samym roku wystąpił w londyńskiej Royal Festival Hall, wykonując światową premierę zadedykowanego mu utworu na organy solo „Salve Sancta Facies” Davida Gortona.
Bartosz Jakubczak brał udział w wielu prestiżowych festiwalach w Wielkiej Brytanii, m.in. The Spanish Baroque Music Festival, London Handel Festival, London Bach Festival, Dartington International Summer Festival, The Spitalfields Festival, London Organ Forum.
Koncertował także w Szwajcarii, Czechach, Niemczech, Węgrzech, Irlandii, Szwecji i Polsce.
Artysta prowadził działalność pedagogiczną w Royal Academy of Music w Londynie w ramach ‘Pidem Organ Fellowship’ (2003/4). Od 2004 roku jest asystentem w Katedrze Organów i Klawesynu w AMFC w Warszawie.
Prowadził kursy interpretacji muzyki organowej w Zespole Szkół Muzycznych w Rzeszowie, Białymstoku i Suwałkach. Wystąpił również z wykładem pod tytułem „Angielska Muzyka Organowa XVII i XVIII wieku” podczas Sesji Naukowej w AMFC w Warszawie w 2005 roku oraz w Licheniu w 2007 roku.

Igor Cecocho
Jest absolwentem Białoruskiej Akademii Muzycznej w Mińsku (klasa prof. N. Wołkowa).
W latach 1979-90 był solistem Orkiestry Symfonicznej Teatru Wielkiego w Mińsku, od 1986 po 1990r. - wykładowcą w Białoruskiej Akademii Muzycznej.
Laureat kilku konkursów trąbkowych. Od października 1990r. objął prowadzenie klasy trąbki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a od 2006 r. w Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 1992-2006 był solistą Filharmonii Wrocławskiej.
Prowadzi intensywną działalność solistyczną w kraju i za granicą, grając na trąbkach współczesnych i historycznych. Koncertował z towarzyszeniem większości polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych (m.in. "Sinfonia Varsovia") pod batutą takich dyrygentów jak m. in. : Jerzy Maksymiuk, Robert Satanowski, Reinhard Seehafer (Niemcy), Larry Livingston (USA), Martin Hardy (Anglia), Nikolai Dyadiura (Ukraina), Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski i innych.
Jako kameralista współpracował z takimi znakomitymi muzykami jak: Emma Kirkby, Crispian Steele-Perkins, Paul Esswood, Gillian Keith, Daniel Stabrawa, Andrzej Chorosiński, Jan Tomasz Adamus.
Dokonał wielu solowych nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych.
Jest prawykonawcą utworów kompozytorów współczesnych, prowadzi kursy mistrzowskie, wśród jego wychowanków są laureaci konkursów krajowych i międzynarodowych.

Error connecting to mysql