Kielce v.0.8

Kuchnia

  warsztaty  

Muzealne wypieki od Benka i Heki

Muzeum Przyrody i Techniki Kuchnia Muzealne wypieki od Benka i Heki

InfoMuzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, Cukiernia „HEKA” oraz Pizzeria „Gruby Benek” serdecznie zapraszają do wzięcia udziału specjalnie przygotowanych zajęciach w ramach projektu:„Muzealne wypieki od Benka i Heki”
Zajęcia dzielić się będą na dwa kawałki:
- kęs wiedzy: w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
- dwa kęsy praktyki (opcjonalnie): w Cukierni „HEKA” (ul. Radomska 27) lub w Pizzerii „Gruby Benek” (ul. Hutnicza 1)

 W ramach oferty proponujemy obniżone ceny zajęć:
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach – zajęcia teoretyczne - 4 zł./os.
Cukiernia „HEKA”- zajęcia warsztatowe: 
Ciasteczkowe cuda - 7 zł./os.;
Babeczki nie z tej ziemi – 8 zł./os.;
Czekoladowy relaks – 15 zł./ os.
Pizzeria „Gruby Benek” – zajęcia warsztatowe: 
 Pizza w Twoim stylu – 7 zł./os.
 Czas trwania zajęć:
na terenie Muzeum – 45 minut,
w Cukierni „HEKA”  – 60-90 minut
w Pizzerii „Gruby Benek” – 90 minut.
 Maksymalna liczba uczestników – ok. 25 osób.
Na każde zajęcia obowiązuje rezerwacja z minimum tygodniowym wyprzedzeniem.

Informacje oraz rezerwacje na zajęcia w ramach projektu prowadzi Muzeum Przyrody i Techniki  w Starachowicach pod numerami telefonu: (0 41) 275 40 83 wew. 29, 783 730 094, za pośrednictwem poczty elektronicznej: recepcja@ekomuzeum.pl lub bezpośrednio w budynku Recepcji Muzeum ul. M. Piłsudskiego 95.
 
Oferta obowiązuje od 4 maja 2016 r.
....................................................................................................................................................................................................
Proponowane tematy zajęć na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach:

Mała rzecz a cieszy, czyli wszystko o czekoladzie.

     W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie bez czekolady. Zna ją każdy, od najmłodszych lat jest z nami, zachwyca swoimi formami i różnorodnymi smakami. Niewiele osób jednak ma świadomość, że zanim czekolada uzyskała postać prezentowaną współcześnie była „napojem bogów”, afrodyzjakiem, przysmakiem majętnych i co najważniejsze nie była słodka.
     Podczas zajęć dowiemy się skąd przywędrował do nas i jak powstaje ten lubiany przez wszystkich smakołyk? Gdzie jeździ czekoladowy pociąg? Czy z czekolady można zrobić stronę internetowa? Co łączy czekoladę i Pałac Kultury i Nauki w Warszawie? Tego (i nie tylko) dowiemy się podczas naszych muzealnych zajęć, ponieważ „W życiu pada wiele pytań, na które czekolada przynosi odpowiedź.” – Nigella Lawson.

Czy Bona Sforza sprowadziła do Polski włoszczyznę?

     Bona Sforza była miłośniczką kuchni. Przykładała wielką wagę do tego co podawano na dworze królewskim. Za jej życia dużej zmianie uległa kuchnia dworska. Jedzenie było mniej obfite, za to przygotowane z wielkim kunsztem, dbałością o przyprawy, luksusowe dodatki a także modne przepisy. Na tych specyficznych zajęciach powiemy jakie warzywa i produkty sprowadzono dzięki Bonie do Polski, które do tej pory królują na naszych stołach.

Historia smaku

     Skąd pochodzą przyprawy? Jakie posiadają właściwości? Co o nich wiemy? Do czego początkowo były używane? Dlaczego coś nam smakuje albo nie? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas warsztatów. Przytoczymy, że wartość wielu przypraw odkryto przypadkowo. Gdyby nie jeden z nich, wanilia byłaby dziś znana tylko botanikom. Niektóre przyprawy swego czasu były droższe niż złoto zaś niektóre do tej pory pozostały równie drogie.

Margherita – królewska pizza

     Na zajęciach powiemy jaka jest historia pizzy? Czy za ojczyznę pizzy bez wahania uznamy Włochy? Nie ulega wątpliwości, że pizza jest jednym z najchętniej spożywanych dań. Czy jej ślady możemy odnaleźć już w starożytności? Za jej „przodków” można uznać niewielkie placki, pieczone na rozżarzonych kamieniach. Takimi żywiła się ludność np. w starożytnej Grecji, czy w Rzymie. Najbardziej znaną na świecie pizzą, jest Margherita. Ale czy wiecie skąd jej nazwa? T królewska pizza, powstała w 1889 roku, na cześć odwiedzającej Neapol włoskiej królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. Jej twórca, Raffaele Esposito, połączył prostotę pysznych regionalnych przysmaków z wymowną kolorystyką, nawiązującą do barw narodowych swojego kraju.

Kuchnia średniowiecza

     Jak wyglądała kuchnia w średniowieczu? Jakie były zwyczaje kulinarne, nawyki żywieniowe a także metody przygotowywania potraw ? Czy kuchnia była różna w zależności od regionów czy statusu społecznego? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas zajęć. Ustalimy, kiedy pojawiły się pierwsze książki kucharskie? A także poznamy najzabawniejsze przepisy kucharskie.

Niecodzienna historia piernika
     Na zajęciach opowiemy o specyficznej, śmiesznej historii powstania piernika. Jedni twierdzą, że pierniki wywodzą się z Holandii. Inni, że z Francji. Pierniki są spożywane dla smaku, ale czy wiemy , że kiedyś stanowiły lekarstwo albo były stosowane jako zakąska. Czy wiecie , że pierwszy przepis na piernik pochodzi z poradnika medycznego? Dlatego, iż był lekarstwem, które zalecano w razie niestrawności oraz w czasie przeziębienia. Prawdopodobnie piernik to dzieło przypadku, finał pomyłkowo dodanych przypraw korzennych do ciasta. W Polsce początkowo był znany jako miodownik. Którego przygotowanie było bardzo pracochłonne i długie. A piernik uwielbiał sam Fryderyk Chopin.

Ocena: 2.5/5 (8)

Ocena: 2.5/5 (8)

DataStart

4 maja 2016 - środa, 12:00

Zakończenie

30 czerwca 2016 - czwartek

MiejsceMuzeum Przyrody i Techniki wiecej informacji

Muzeum Przyrody i Techniki

Starachowice, ul. Wielkopiecowa 1
wiecej informacji o miejscu
Kalendarz   festyny  filmy  imprezy taneczne  klubowe  koncerty  konkursy  muzyka poważna  spektakle, przedstawienia  sport i rekreacja  spotkania, inne  targi, giełdy  warsztaty  wystawy 

Kuchnia więcej wydarzeń

W temacie Kuchnia

Dieta oczyszczająca czyli ''detoks''

Smalec domowy

Sposób na śledzia

Pieczyste... ach jakie soczyste!

Wszystkie kolory fasoli

Dieta oczyszczająca czyli ''detoks''

(3.93, 170 Głosów)

Smalec domowy

(4.56, 73 Głosów)

Sposób na śledzia

(4.34, 52 Głosów)

Po czystej stronie mocy

(4.46, 28 Głosów)

Sceny z życia karpia

(3.64, 25 Głosów)

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywaa mailem Spinacz - Newsletter z zapowiedziami wydarzeń, informacjami o zaproszeniach i nowościach na stronie Kielce... wpisz swój adres e-mail i potwierdź

 
ZAPISZ WYPISZ
74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260