Kielce v.0.8

Kuchnia

  warsztaty  

Muzealne wypieki od Benka i Heki

Muzeum Przyrody i Techniki Kuchnia Muzealne wypieki od Benka i Heki

InfoMuzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, Cukiernia „HEKA” oraz Pizzeria „Gruby Benek” serdecznie zapraszajÄ… do wziÄ™cia udziaÅ‚u specjalnie przygotowanych zajÄ™ciach w ramach projektu:„Muzealne wypieki od Benka i Heki”
Zajęcia dzielić się będą na dwa kawałki:
- kęs wiedzy: w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
- dwa kÄ™sy praktyki (opcjonalnie): w Cukierni „HEKA” (ul. Radomska 27) lub w Pizzerii „Gruby Benek” (ul. Hutnicza 1)

 W ramach oferty proponujemy obniżone ceny zajęć:
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach – zajÄ™cia teoretyczne - 4 zÅ‚./os.
Cukiernia „HEKA”- zajÄ™cia warsztatowe: 
Ciasteczkowe cuda - 7 zł./os.;
Babeczki nie z tej ziemi – 8 zÅ‚./os.;
Czekoladowy relaks – 15 zÅ‚./ os.
Pizzeria „Gruby Benek” – zajÄ™cia warsztatowe: 
 Pizza w Twoim stylu – 7 zÅ‚./os.
 Czas trwania zajęć:
na terenie Muzeum – 45 minut,
w Cukierni „HEKA”  – 60-90 minut
w Pizzerii „Gruby Benek” – 90 minut.
 Maksymalna liczba uczestników – ok. 25 osób.
Na każde zajęcia obowiązuje rezerwacja z minimum tygodniowym wyprzedzeniem.

Informacje oraz rezerwacje na zajÄ™cia w ramach projektu prowadzi Muzeum Przyrody i Techniki  w Starachowicach pod numerami telefonu: (0 41) 275 40 83 wew. 29, 783 730 094, za poÅ›rednictwem poczty elektronicznej: recepcja@ekomuzeum.pl lub bezpoÅ›rednio w budynku Recepcji Muzeum ul. M. PiÅ‚sudskiego 95.
 
Oferta obowiÄ…zuje od 4 maja 2016 r.
....................................................................................................................................................................................................
Proponowane tematy zajęć na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach:

Mała rzecz a cieszy, czyli wszystko o czekoladzie.

     W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie bez czekolady. Zna jÄ… każdy, od najmÅ‚odszych lat jest z nami, zachwyca swoimi formami i różnorodnymi smakami. Niewiele osób jednak ma Å›wiadomość, że zanim czekolada uzyskaÅ‚a postać prezentowanÄ… wspóÅ‚czeÅ›nie byÅ‚a „napojem bogów”, afrodyzjakiem, przysmakiem majÄ™tnych i co najważniejsze nie byÅ‚a sÅ‚odka.
     Podczas zajęć dowiemy siÄ™ skÄ…d przywÄ™drowaÅ‚ do nas i jak powstaje ten lubiany przez wszystkich smakoÅ‚yk? Gdzie jeździ czekoladowy pociÄ…g? Czy z czekolady można zrobić stronÄ™ internetowa? Co Å‚Ä…czy czekoladÄ™ i PaÅ‚ac Kultury i Nauki w Warszawie? Tego (i nie tylko) dowiemy siÄ™ podczas naszych muzealnych zajęć, ponieważ „W życiu pada wiele pytaÅ„, na które czekolada przynosi odpowiedź.” – Nigella Lawson.

Czy Bona Sforza sprowadziła do Polski włoszczyznę?

     Bona Sforza byÅ‚a miÅ‚oÅ›niczkÄ… kuchni. PrzykÅ‚adaÅ‚a wielkÄ… wagÄ™ do tego co podawano na dworze królewskim. Za jej życia dużej zmianie ulegÅ‚a kuchnia dworska. Jedzenie byÅ‚o mniej obfite, za to przygotowane z wielkim kunsztem, dbaÅ‚oÅ›ciÄ… o przyprawy, luksusowe dodatki a także modne przepisy. Na tych specyficznych zajÄ™ciach powiemy jakie warzywa i produkty sprowadzono dziÄ™ki Bonie do Polski, które do tej pory królujÄ… na naszych stoÅ‚ach.

Historia smaku

     SkÄ…d pochodzÄ… przyprawy? Jakie posiadajÄ… wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci? Co o nich wiemy? Do czego poczÄ…tkowo byÅ‚y używane? Dlaczego coÅ› nam smakuje albo nie? Na te i wiele innych pytaÅ„ odpowiemy podczas warsztatów. Przytoczymy, że wartość wielu przypraw odkryto przypadkowo. Gdyby nie jeden z nich, wanilia byÅ‚aby dziÅ› znana tylko botanikom. Niektóre przyprawy swego czasu byÅ‚y droższe niż zÅ‚oto zaÅ› niektóre do tej pory pozostaÅ‚y równie drogie.

Margherita – królewska pizza

     Na zajÄ™ciach powiemy jaka jest historia pizzy? Czy za ojczyznÄ™ pizzy bez wahania uznamy WÅ‚ochy? Nie ulega wÄ…tpliwoÅ›ci, że pizza jest jednym z najchÄ™tniej spożywanych daÅ„. Czy jej Å›lady możemy odnaleźć już w starożytnoÅ›ci? Za jej „przodków” można uznać niewielkie placki, pieczone na rozżarzonych kamieniach. Takimi żywiÅ‚a siÄ™ ludność np. w starożytnej Grecji, czy w Rzymie. Najbardziej znanÄ… na Å›wiecie pizzÄ…, jest Margherita. Ale czy wiecie skÄ…d jej nazwa? T królewska pizza, powstaÅ‚a w 1889 roku, na cześć odwiedzajÄ…cej Neapol wÅ‚oskiej królowej MaÅ‚gorzaty Sabaudzkiej. Jej twórca, Raffaele Esposito, poÅ‚Ä…czyÅ‚ prostotÄ™ pysznych regionalnych przysmaków z wymownÄ… kolorystykÄ…, nawiÄ…zujÄ…cÄ… do barw narodowych swojego kraju.

Kuchnia średniowiecza

     Jak wyglÄ…daÅ‚a kuchnia w Å›redniowieczu? Jakie byÅ‚y zwyczaje kulinarne, nawyki żywieniowe a także metody przygotowywania potraw ? Czy kuchnia byÅ‚a różna w zależnoÅ›ci od regionów czy statusu spoÅ‚ecznego? Na te i wiele innych pytaÅ„ odpowiemy podczas zajęć. Ustalimy, kiedy pojawiÅ‚y siÄ™ pierwsze książki kucharskie? A także poznamy najzabawniejsze przepisy kucharskie.

Niecodzienna historia piernika
     Na zajÄ™ciach opowiemy o specyficznej, Å›miesznej historii powstania piernika. Jedni twierdzÄ…, że pierniki wywodzÄ… siÄ™ z Holandii. Inni, że z Francji. Pierniki sÄ… spożywane dla smaku, ale czy wiemy , że kiedyÅ› stanowiÅ‚y lekarstwo albo byÅ‚y stosowane jako zakÄ…ska. Czy wiecie , że pierwszy przepis na piernik pochodzi z poradnika medycznego? Dlatego, iż byÅ‚ lekarstwem, które zalecano w razie niestrawnoÅ›ci oraz w czasie przeziÄ™bienia. Prawdopodobnie piernik to dzieÅ‚o przypadku, finaÅ‚ pomyÅ‚kowo dodanych przypraw korzennych do ciasta. W Polsce poczÄ…tkowo byÅ‚ znany jako miodownik. Którego przygotowanie byÅ‚o bardzo pracochÅ‚onne i dÅ‚ugie. A piernik uwielbiaÅ‚ sam Fryderyk Chopin.

Error connecting to mysql