Kielce v.0.8

Cywilizacja

  wystawy  

Muzeum na kółkach

zobacz info Cywilizacja Muzeum na kółkach

InfoMobilna wystawa edukacyjna „Muzeum na kóÅ‚kach” dotrze do Kielc w dniach 3-5.07 2015 r., godz. 12-20, róg ul. Planty i Piotrkowskiej - wstÄ™p wolny.

Muzeum Historii Å»ydów Polskich POLIN we wspóÅ‚pracy ze Stowarzyszeniem im. Jana Karskiego zaprasza do obejrzenia projektu „Muzeum na kóÅ‚kach”. Mobilna wystawa bÄ™dzie prezentowana w Kielcach w zwiÄ…zku z wydarzeniami 69. rocznicy pogromu kieleckiego. W dniach 3-5 lipca Muzeum bÄ™dzie goÅ›cić w Kielcach.
Nowoczesna ekspozycja poÅ‚Ä…czona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historiÄ™ tysiÄ…ca lat dziejów spoÅ‚ecznoÅ›ci żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 roku odwiedzi 47 miejscowoÅ›ci.
Projekt „Muzeum na kóÅ‚kach” ma na celu przypomnieć o wspóÅ‚istnieniu spoÅ‚ecznoÅ›ci polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiÄ…ca lat. Przez wieki Polska byÅ‚a najważniejszym oÅ›rodkiem żydowskiego życia umysÅ‚owego, religijnego i kulturalnego. Å»ydzi stanowili 10 procent ludnoÅ›ci Polski.
Kielce to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Å»ydzi zaczÄ™li osiedlać siÄ™ w Kielcach od 1833 r. W 1868 r. – powstaÅ‚a tu samodzielna gmina żydowska. W 1873 r. w Kielcach mieszkaÅ‚o 974 Å»ydów, zaÅ› w 1909 r. – już 11 206.
Przed I wojnÄ… Å›wiatowÄ… w Kielcach dziaÅ‚aÅ‚a duża synagoga, wzniesiona w 1902 r., 9 domów modlitwy, ponad 30 chederów, do których uczÄ™szczaÅ‚o Å‚Ä…cznie ok. 900 chÅ‚opców, a także kilka prywatnych żydowskich szkóÅ‚ Å›wieckich, elementarnych i Å›rednich, przeznaczonych dla chÅ‚opców i dziewczÄ…t. W okresie miÄ™dzywojennym kieleccy Å»ydzi byli wÅ‚aÅ›cicielami banków (m.in. SpóÅ‚dzielczy Bank Handlowy, Bank Dyskontowy, Bank Kredytowy, Bank Pożyczkowy).
W Kielcach istniaÅ‚y żydowskie fabryki i zakÅ‚ady przemysÅ‚owe oraz sklepy (m.in. tekstylne, skórzane, sklepy z konfekcjÄ… i pasmanteriÄ… oraz sklepy spożywcze i kolonialne), silnÄ… pozycjÄ™ posiadali żydowscy rzemieÅ›lnicy. Obok prasy polskiej, w Kielcach ukazywaÅ‚ siÄ™ tygodniach w j. jidysz – „Kielcer Zeitung”, dziaÅ‚aÅ‚y tu żydowskie drukarnie.
W przededniu II wojny Å›wiatowej – liczÄ…ca ok. 25 tys. osób spoÅ‚eczność żydowska stanowiÅ‚a ok. 35% ludnoÅ›ci miasta. W latach 1932–1939, pod wpÅ‚ywem ideologii syjonistycznej, z Kielc wyemigrowaÅ‚o do Palestyny ok. 5 tys. Å»ydów. Po wybuchu wojny rozpoczęły siÄ™ przeÅ›ladowania kieleckich Å»ydów. 31 marca 1941 r. utworzono w Kielcach getto, które likwidowano od 20 sierpnia 1942 r. Do lata 1944 r. mieÅ›cie dziaÅ‚aÅ‚y obozy pracy przymusowej, m.in. Hasag Granat Werke, w którym przy wyrobie amunicji i w warsztatach rzemieÅ›lniczych pracowaÅ‚o ok. 500 Å»ydów, zakÅ‚ady „Henryków” oraz „Ludwigshütte” zatrudniajÄ…ce ok. 300 osób.
Po wyzwoleniu, w styczniu 1945 r. do Kielc powróciÅ‚o tu ok. 150 Å»ydów. WiÄ™kszość z nich zamieszkaÅ‚a w kamienicy przy ul. Planty 7, w którym dziaÅ‚aÅ‚ także sierociniec dla dzieci żydowskich oraz kibuc. 4 lipca 1946 r. miaÅ‚ miejsce pogrom Å»ydów, w którym zginęło 42 Å»ydów, a ponad 40 zostaÅ‚o rannych. Pretekstem do rozruchów byÅ‚a pogÅ‚oska o dokonaniu przez Å»ydów mordu rytualnego. Wszyscy pozostali przy życiu Å»ydzi wkrótce wyemigrowali z Kielc.
Więcej o historii żydowskich Kielc na: http://www.sztetl.org.pl/pl/city/kielce/
W Kielcach bÄ™dzie można zobaczyć „Muzeum na kóÅ‚kach” przy ul. Planty 7. Wystawa bÄ™dzie czynna 3, 4 i 5 lipca w godzinach 12:00-20:00.

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza „Muzeum na kóÅ‚kach”, na której zostaÅ‚y opisane ważne miejsca zwiÄ…zane z lokalnÄ… historiÄ… żydowskÄ…. Poprzez trójwymiarowÄ… makietÄ™ sztetla przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Opowiadamy również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech wspóÅ‚istniejÄ…cych i przenikajÄ…cych siÄ™ jÄ™zykach, którymi posÅ‚ugiwali siÄ™ polscy Å»ydzi.
Zwiedzanie wystawy i udziaÅ‚ w zajÄ™ciach prowadzonych przez animatorów sÄ… bezpÅ‚atne.

Od maja do sierpnia 2015 roku „Muzeum na kóÅ‚kach” bÄ™dzie Å‚Ä…cznie w 22 miejscowoÅ›ciach w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, dolnoÅ›lÄ…skim, Å›lÄ…skim, opolskim, Å›wiÄ™tokrzyskim i wielkopolskim. W województwie dolnoÅ›lÄ…skim poza WrocÅ‚awiem, „Muzeum na kóÅ‚kach” bÄ™dzie jeszcze w ZiÄ™bicach, Kamiennej Górze i KÅ‚odzku.
Inauguracja projektu odbyÅ‚a siÄ™ 26 czerwca 2014 roku w Warszawie. Do kwietnia 2016 roku „Muzeum na kóÅ‚kach” odwiedzi 47 miejscowoÅ›ci

WiÄ™cej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Å»ydów Polskich Polin w Warszawie:
http://www.polin.pl/pl/muzeumnakolkach
oraz na Facebooku „Muzeum na kóÅ‚kach”:
https://www.facebook.com/muzeumnakolkach

Zapraszamy
Projekt Muzeum na kóÅ‚kach realizowany jest w ramach programu Å»ydowskie dziedzictwo kulturowe, dziÄ™ki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez IslandiÄ™, Liechtenstein i NorwegiÄ™.

Error connecting to mysql