Kielce v.0.8

Muzyka

  koncerty  

Otwarcie klubu Kotłownia - Tomasz Stańko

Baza Zbożowa Muzyka Otwarcie klubu Kotłownia - Tomasz Stańko

InfoOtwarcie klubu muzycznego w Bazie Zbożowej.
Zagra Tomasz Stańko z zespołem.

Biografia

Tomasz StaÅ„ko miaÅ‚ 20 lat i dyplom krakowskiej Akademii Muzycznej, kiedy w roku 1962 utworzyÅ‚ swój pierwszy zespóÅ‚, Jazz Darings, z pianistÄ… Adamem Makowiczem. GrupÄ™ tÄ™, czerpiÄ…cÄ… inspiracjÄ™ z wczesnych nagraÅ„ Ornette Colemana oraz innowacji Coltrane’a, Milesa Davisa i George’a Russella, historycy muzyki czÄ™sto przywoÅ‚ujÄ… jako pierwszy europejski zespóÅ‚ free jazzowy, ale dla samego StaÅ„ki jej znaczenie przyćmiÅ‚o rok później zaproszenie do kwintetu Krzysztofa Komedy. StaÅ„ko przyznaje, że - jeÅ›li chodzi o kierunek późniejszego rozwoju jego muzyki i jego wÅ‚asny styl kompozytorski - wiele zawdziÄ™cza Komedzie. “Ów liryzm, prostota, poczucie, że gra siÄ™ tylko to, co najważniejsze, podejÅ›cie do struktury, asymetrii, wiele szczegóÅ‚ów harmonicznych – miaÅ‚em szczęście, że zaczynaÅ‚em wÅ‚aÅ›nie z nim”. StaÅ„ko graÅ‚ z KomedÄ… pięć lat, wystÄ…piÅ‚ na jedenastu albumach, nagrywaÅ‚ wiÄ™kszość tego, co Komeda skomponowaÅ‚ i zrealizowaÅ‚ w Polsce dla filmu.

Po wyjeździe Komedy do USA StaÅ„ko powraca jako lider, w 1967 r. kwartetu (z Januszem Muniakiem-ts,ss, BronisÅ‚awem Suchankiem, a wczeÅ›niej Janem Gonciarczykiem-b i Januszem StefaÅ„skim-dr) a rok później, razem ze Zbigniewem Seifertem- as, vio, sÅ‚ynnego Kwintetu. Kwintet StaÅ„ki graÅ‚ razem do r. 1973. WyksztaÅ‚ciÅ‚ wÅ‚asny, fascynujÄ…co skuteczny jÄ™zyk zbiorowej free-jazzowej improwizacji i wÅ‚asnÄ… komunikacyjnÄ… charyzmÄ™. W Polsce cieszyÅ‚ siÄ™ kultowÄ… sÅ‚awÄ… ikony hip-kultury, od fenomenalnego miÄ™dzynarodowego debiutu na Berliner Jazztage’70 znano go także w Niemczech i reszcie Europie. NagraÅ‚ trzy pÅ‚yty, w Polsce “Music for K” (1970), i w Niemczech “Jazz message from Poland” (1972), “Purple Sun” (1973). UstanowiÅ‚ pozycjÄ™ StaÅ„ki jako lidera pierwszej miÄ™dzynarodowej ligi oraz wyniósÅ‚ Zbigniewa Seiferta na orbitÄ™ Å›wiatowej kariery. ZostaÅ‚ zapamiÄ™tany jako jeden z kamieni milowych rozwoju sztuki i kultury jazzu w Polsce i Europie.

W roku 1970 StaÅ„ko doÅ‚Ä…czyÅ‚ do Globe Unity Orchestra Alexandra Schlippenbacha, czym nawiÄ…zaÅ‚ kontakt z wszystkimi najważniejszymi postaciami europejskiej awangardowej sceny jazzowej, a także utworzyÅ‚ kwintet ze skrzypkiem i saksofonistÄ… Zbigniewem Seifertem. Rok później wspóÅ‚pracowaÅ‚ z Krzysztofem Pendereckim i Donem Cherrym. Jednak najważniejsza w latach 1970-tych byÅ‚a zapewne wspóÅ‚praca z fiÅ„skim perkusistÄ… Edwardem VesalÄ…. ZapoczÄ…tkowana “BalladynÄ…” seria pÅ‚yt ich kwartetu wyznaczyÅ‚a nowe kierunki poprzez eksploracje idiomu freejazzowej ballady, zdobne natchnionym, szorstkim dźwiÄ™kiem trÄ…bki. StaÅ„ko przyczyniÅ‚ siÄ™ także do sukcesu albumu Vesali “Together”, swego rodzaju pospolitego ruszenia improwizujÄ…cych artystów z regionu baÅ‚tyckiego.

W latach 1980-tych Tomasz StaÅ„ko praktykowaÅ‚ wiele różnych sposobów improwizacji. PodróżowaÅ‚ z VesalÄ… do Indii i nagraÅ‚ album solo w Taj Mahal; także z VesalÄ… zderzyÅ‚ siÄ™ z Chico Freemanem i Howardem Johnsonem w Nowym Jorku. Sporo pracowaÅ‚ z Cecilem Taylorem w kontekÅ›cie wielko orkiestrowym i prowadziÅ‚ kilka wÅ‚asnych grup, takich jak COCX, przymiarka do rockowych rytmów w klimacie post-“Bitches Brew”, oraz Freelectronic, wyprzedajÄ…ca swoje czasy eksploracja opcji elektroakustycznych. Album “Bluish”, nagrany w trio z Arildem Andersenem i Jonem Christensenem poprzedziÅ‚ powrót do ECM.

Od czasu ponownego nawiÄ…zania stosunków z ECM i pÅ‚yty "Matka Joanna" w roku 1994 (pierwszy album StaÅ„ki dla ECM po 20 latach) muzyka Tomasza StaÅ„ki zyskiwaÅ‚a nowych sÅ‚uchaczy. Dwie pÅ‚yty jego miÄ™dzynarodowego kwartetu z Bobo Stensonem, Andersem Jorminem i Tonym Oxley’em poprzedziÅ‚y wielki sukces albumu “Litania” z roku 1997, z muzykÄ… kompozytora i dawnego mentora StaÅ„ki, Krzysztofa Komedy. Koncertowe wydanie “Litanii” byÅ‚o przebojem miÄ™dzynarodowej sceny festiwalowej. W roku 1998, na sesjÄ™ "From The Green Hill", producent Manfred Eicher zebraÅ‚ pod dyrekcjÄ… StaÅ„ki trans-idiomatyczny zespóÅ‚, który poÅ‚Ä…czyÅ‚ talenty Dino Saluzziego, Johna Surmana, Michelle Makarski, Andersa Jormina i Jon Christensena. Album "Green Hill" nagrodzono prestiżowÄ… NagrodÄ… Krytyków Niemieckich (Deutscher Schallplattenpreis) jako “PÅ‚ytÄ™ roku 2000”.

Wszystko to dziaÅ‚o siÄ™, żeby tak powiedzieć, na scenie “gÅ‚ównej”. RównoczeÅ›nie wszakże Tomasz StaÅ„ko prowadziÅ‚ swój “polski” kwartet, który teraz staÅ‚ siÄ™ dla niego pierwszym priorytetem. Pianista Marcin Wasilewski, basista SÅ‚awomir Kurkiewicz i bÄ™bniarz MichaÅ‚ MiÅ›kiewicz grali już ze sobÄ… jako (bardzo) mÅ‚ode trio na poczÄ…tku lat 1990-tych, kiedy StaÅ„ko usÅ‚yszaÅ‚ ich po raz pierwszy. Po tym, jak w roku 1994, zaprosiÅ‚ ich do wspóÅ‚pracy, poczÄ…tkowo do nagraÅ„ utworów dla teatru i filmu, z których kilka wydaÅ‚a na pÅ‚ytach wytwórnia Govi, prÄ™dko stali siÄ™ zespoÅ‚em, z którym regularnie grywa w Polsce, zyskujÄ…c równoczeÅ›nie wÅ‚asnÄ… sÅ‚awÄ™ pod firmÄ… Simple Acoustic Trio.

Pierwszym albumem nagranym dla ECM w tym skÅ‚adzie byÅ‚o "Soul of Things", uznane za zasadniczy wzór stylu StaÅ„ki i jego nieomylnie rozpoznawalnego, mrocznego i intensywnego brzmienia. Na program pÅ‚yty skÅ‚ada siÄ™ tchnÄ…ca sÅ‚owiaÅ„skim liryzmem balladowa suita, zatytuÅ‚owana po prostu "Soul of Things", Wariacje 1-13. Muzyka zawiera aluzje do tematów zrealizowanych przez StaÅ„kÄ™ na potrzeby filmu, a także cytaty z jego innych kompozycji, w tym klasycznego "Maldoror's War Song", ale - jak tylko trochÄ™ żartobliwie powiada sam StaÅ„ko - “przez caÅ‚e życie gram ciÄ…gle jeden i ten sam utwór.” Innymi sÅ‚owy tytuÅ‚y sÄ… sprawÄ… wtórnÄ…, a to, co siÄ™ liczy naprawdÄ™, to emocjonalna gÅ‚Ä™bia, która pozostaje niezmienna poprzez te rozmaite fazy i formy, jakie muzyka StaÅ„ki przybieraÅ‚a przez wszystkie te lata.

"Soul of Things" niesie pewnÄ… “ponadczasowÄ…” jakość nawiÄ…zujÄ…cÄ… do korzeni StaÅ„ki jako instrumentalisty. Tym razem ów zapatrzony w przyszÅ‚ość trÄ™bacz również oglÄ…da siÄ™ za siebie. Jego wszechogarniajÄ…ca muzyka zdaje siÄ™ nawiÄ…zywać do wczesnych wpÅ‚ywów. Nadal brzmi tak, że nie można go pomylić z nikim innym, ale tym razem budzi wspomnienie swych pierwszych idoli.

"TworzÄ…c wÅ‚asny nastrój i przemawiajÄ…c absolutnie wÅ‚asnym gÅ‚osem StaÅ„ko przywoÅ‚uje ducha najwiÄ™kszych trÄ™baczy, tak żywych jak umarÅ‚ych. Da siÄ™ tam usÅ‚yszeć wpÅ‚ywy Milesa Davisa i Cheta Bakera w ich najbardziej introspektywnej i najbardziej gruntownej dyspozycji, a także gorÄ™tsze, bardziej chrapliwe echa Lee Morgana i Clifforda Browna… ‘Soul of Things’ staje ramiÄ™ w ramiÄ™ z modnie przygarbionym ‘Kind of Blue’, a nawet przewyższa je brzmieniem – sÅ‚ynnym z gÅ‚Ä™bi i cyzelowania szczegóÅ‚ów brzmieniem ECM.“

Thomas Conrad, Stereophile, Record to Die For

“Tomasz StaÅ„ko w peÅ‚ni zasÅ‚użyÅ‚ na sÅ‚awÄ™ jednego z najlepszych i najbardziej emocjonalnych trÄ™baczy w Europie… ‘Soul of Things’ daje mu wreszcie szansÄ™ zaprezentowania na pÅ‚ycie swego “polskiego” kwartetu, a rezultatem jest jego najlepsze jak dotÄ…d nagranie i to pomimo tak wybitnego dorobku pÅ‚ytowego … StaÅ„ko wychowaÅ‚ tych muzyków z miÅ‚oÅ›ciÄ… i troskÄ…, dajÄ…c im fundament na caÅ‚e życie i najlepszÄ… z możliwych jazzowÄ… edukacjÄ™. Znaczy to także, że udaÅ‚o mu siÄ™ pozyskać trzy pokrewne dusze, co wspierajÄ… i niosÄ… dalej jego muzyczne wizje. Album ten jest demonstracjÄ… caÅ‚kowitej synergii zrodzonej z ciężkiej pracy i poÅ›wiÄ™cenia wszystkich zainteresowanych.”

John Cratchley, Avant

“To fundamentalna suita, pokaz konceptualnej dojrzaÅ‚oÅ›ci StaÅ„ki jako trÄ™bacza, kompozytora i lidera zespoÅ‚u. ‘Soul of Things’ to duchowy i muzyczny sukces”.

Mitch Myers, Down Beat

Dwa lata po tak powszechnie chwalonym “Soul of Things” zarówno StaÅ„ko, jak i jego mÅ‚ody zespóÅ‚, nadal zostawiajÄ… za sobÄ… chwalebne Å›lady. Setki kilometrów w trasie, po obu stronach Atlantyku, doprowadziÅ‚y do perfekcji ich i tak nadzwyczajne porozumienie w zespole. “Suspended Night” dyskontuje konceptualne ramy ustanowione przez poprzednie albumy StaÅ„ki – wiÄ™kszość utworów na tej pÅ‚cie to seria “Suspended Variations” – ale z rozszerzonym wspóÅ‚czynnikiem improwizacji, ponieważ wszyscy w zespole majÄ… wiÄ™cej przestrzeni do grania solo i wiÄ™cej okazji do ryzyka.

Muzyka StaÅ„ki zmieniÅ‚a siÄ™ dramatycznie przez ostatnie dziesiÄ™ciolecie. UdaÅ‚o mu siÄ™ uczynić jÄ… bardziej dostÄ™pnÄ… nie rezygnujÄ…c z determinacji i werwy, które zawsze byÅ‚y jego znakiem firmowym. Tak wÅ‚aÅ›nie jest na kolejnej pÅ‚ycie nagranej dla ECM, drugiej z polskim zespoÅ‚em. To silna grupa, charakterystyczna perlistym, impresjonistycznym stylem pianisty pod wpÅ‚ywem Billa Evansa oraz, bardziej niż poprzednio na „Soul of Things”, solidnÄ… realizacjÄ… figur basu, odczuwalnie obecnego, klamry dla zdecydowanych melodii kompozycji StaÅ„ki. I tym razem nie nadaÅ‚ utworom tytuÅ‚ów, i sÅ‚usznie, ponieważ album ten jako caÅ‚ość jest tak spójny i jednolity, że poszczególne utwory to tylko części wiÄ™kszej caÅ‚oÅ›ci. StaÅ„ko może rzeczywiÅ›cie zÅ‚agodniaÅ‚, ale ten album jest piÄ™kny.

Stephen Graham, Jazzwise

RównoczeÅ›nie z “Suspended Night” ECM wydaÅ‚o antologiÄ™ nagraÅ„ Tomasza StaÅ„ki jako Volume XVII swej serii Rarum/Selected Recordings, stanowiÄ…cÄ… użyteczny przeglÄ…d jego dorobku sprzed “Soul of Things”. W komentarzu na pÅ‚ycie Rarum StaÅ„ko opowiada o jednolitym charakterze swych kompozycji, od poczÄ…tku do teraz, oraz skali ich ekspresji: “Od chaosu ku Å‚adowi, od furii do liryzmu”. Liryzm bierze górÄ™ w muzyce zespoÅ‚u nagranego na “Suspended Night”, ale muzycy ci rozumiejÄ… wagÄ™ twórczego napiÄ™cia, a rozpÄ™dzone frazy StaÅ„ki zawsze skrÄ™cajÄ… bez uprzedzenia.…

Przez wiÄ™kszość roku 2004 Kwartet StaÅ„ki byÅ‚ w trasie. Po Wielkiej Brytanii w lutym, w kwietniu i lipcu seria koncertów w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. W maju Hiszpania, w czerwcu ponownie USA (pierwsza US trasa StaÅ„ki w 2002 r. zostaÅ‚a wyjÄ…tkowo przychylnie przyjÄ™ta, wszÄ™dzie komplety sÅ‚uchaczy). W lecie koncerty i festiwale we WÅ‚oszech, a na przeÅ‚omie października z listopadem – w Polsce.

W roku 2004 Tomasz StaÅ„ko zostaÅ‚ uhonorowany przez Prezydenta RP Aleksandra KwaÅ›niewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, drugiego co do ważnoÅ›ci polskiego odznaczenia cywilnego. JesieniÄ… 2004 r. StaÅ„ko wystÄ…piÅ‚ jako kurator dwóch miÄ™dzynarodowych festiwali w Polsce: „Podpisano: StaÅ„ko” w warszawskiej Fabryce Trzciny i Jesieni Jazzowej w Bielsku BiaÅ‚ej. Obie imprezy udaÅ‚y siÄ™ nadzwyczaj i zostaÅ‚y entuzjastycznie przyjÄ™te przez publiczność i media branżowe.

Wiosna 2005 roku znowu poniosÅ‚a Kwartet Tomasza StaÅ„ki do USA i Kanady. Trzecia trasa póÅ‚nocnoamerykaÅ„ska rozpoczęła siÄ™ od czterech wieczorów w legendarnym nowojorskim klubie „Birdland" i ciÄ…gnęła przez dwanaÅ›cie miast na obu wybrzeżach i najbardziej prestiżowe sale, takie jak Blues Alley w Waszyngtonie, Hothouse w Chicago, Triple Door w Seattle, Jazz Bakery w LA, czy Yoshi’s w Oakland. Wszystkie byÅ‚y peÅ‚ne, wiele z nich przedstawiaÅ‚o StaÅ„kÄ™ już przedtem i zaprosiÅ‚o go ponownie.

Wstęp tylko z zaproszeniami.

Error connecting to mysql