Kielce v.0.8

  koncerty  

Piotr Bakal - Bulwar Piosenki Francuskiej

Info01.03 godz. 19.00 "BULWAR PIOSENKI FRANCUSKIEJ" - koncert Piotra Bakala. Bilety 10zł w przedsprzedaży,15 zł w dniu koncertu.

Piotr Bakal - wokal i gitara klasyczna
Stanisław Szczyciński - fortepian
Maciej Szczyciński - kontrabas
Rafał Grząka - akordeon

Trudne chwile przeżywa dziś w Polsce piosenka francuska w konfrontacji z zalewem produkcji anglosaskich, dobiegających ze wszystkich stacji radiowych i telewizyjnych. Tymczasem jej wartość artystyczna jest częstokroć o niebo wyższa od tych ostatnich. Program pt. "BULWAR PIOSENKI FRANCUSKIEJ" złożony jest z utworów sławnych postaci piosenki francuskiej, jak Georges Brassens, Jacques Brel, Joe Dassin, Michel Fugain, Maxime Le Forestier, Yves Montand, Georges Moustaki, Renaud, Michel Sardou i Charles Trenet. Celem programu jest przypomnienie najsławniejszych utworów najwybitniejszych wykonawców piosenki francuskiej w wersjach oryginalnych lub w tłumaczeniach na polski oraz prezentacja kilku piosenek autorskich Piotra Bakala w ich francuskich tłumaczeniach.

PIOTR BAKAL jest poetą, autorem, kompozytorem i piosenkarzem, organizatorem koncertów i festiwali, tłumaczem, dziennikarzem, autorem audycji radiowych. Rozpoczynał działalność artystyczną w 1976 roku. Występował z recitalami autorskimi na niemal wszystkich festiwalach piosenkarskich i w niezliczonej ilości działających wówczas klubów studenckich. Był związany z warszawskim klubem "Hybrydy". W 1978 r. stworzył tam Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej i przez kilka lat był jego dyrektorem. W 1986 r. Założył Klub, a w 1995 r. Stowarzyszenie Literacko Muzyczne "Ballada". Przez trzy lata był autorem cotygodniowej audycji Programu 3. PR "Śpiewać Poezję". Opublikował kilkadziesiąt artykułów, wywiadów i recenzji. Był członkiem jury wielu przeglądów i festiwali piosenkarskich w Polsce i za granicą. Spędził sześć lat we Francji, gdzie kontynuował działalność artystyczną. Brał udział w kilku francuskich festiwalach piosenki (Printemps de Bourges '88, Journées Internationnales Georges Brassens '89 w Sete i innych). Pracował w Radio Solidarność w Paryżu. W Châteauroux wraz z grupą Francuzów założył stowarzyszenie "Les Oiseaux de Passage" w ramach którego organizował koncerty i festiwale piosenki.

W 1993 r. powrócił do Polski. W 1997 r. w firmie Warner Music Poland wydał płytę i kasetę z piosenkami autorskimi zatytułowaną "Obłoki". Współpracował z Polskim Radiem Bis ("Bulwar Piosenki Francuskiej") i TVP (Spotkania z gwiazdami piosenki francuskiej, np: Patricią Kaas, Maximem Le Forestier, Georgesem Moustaki, Enzo Enzo). Był inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu "Augustowskie Noce Z Balladą", przekształconego później w „Balladowe Nocki Nad Neckiem”. Od 1997 r. jest dyrektorem reaktywowanego po latach Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej (OPPA) w Warszawie (który od 2006 roku przyjął nazwę - Międzynarodowy Festiwal Bardów). W czerwcu 2000 r. był scenarzystą i reżyserem koncertu „Debiuty” 37. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W 2002 r. wydał drugą autorską płytę pt. „Rozmnażanie zer”. W 2008 rozpoczyna nagranie trzeciej płyty, która powinna ukazać się w 2009 roku.Linkhttp://www.kielcedst.net/

Error connecting to mysql