Kielce v.0.8

Literatura

  wystawy    Patronat Wici.Info  

Skarby biblioteki Sienkiewiczowskiej

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku Literatura Skarby biblioteki Sienkiewiczowskiej

InfoW Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku 13 września 2013 roku zostanie otwarta wystawa "Skarby biblioteki Sienkiewiczowskiej" prezentująca najciekawsze książki będące własnością autora Trylogii.

Pisarz do swojej podkieleckiej rezydencji przywiózł ogromny księgozbiór, którego nie był w stanie pomieścić w swym gabinecie. Z relacji świadków wynika, że książkami wypełniona była również górująca nad Pałacykiem wieża. Niewiele egzemplarzy przetrwało wojny. Największe straty w czasie II wojny światowej poniósł właśnie księgozbiór. Niemcy spakowali go na ciężarówki i, oficjalnie w trosce o bezcenny zbiór, wywieźli do Kielc, gdzie spalili. Do dziś do muzeum wracają pojedyncze egzemplarze, które ze stosu uratowali przypadkowi świadkowie wandalizmu.
Ostatecznie udało się ocalić około 600 książek z biblioteki Henryka Sienkiewicza, w tym ponad pięćdziesiąt to starodruki. Najstarszym jest pierwsze wydanie dzieła Marcina Kromera De origne et rebus gestis Polonorum drukowane w 1555 roku w Bazylei.
Wyjątkowo piękne są ilustracje, jakie zawierają starodruki. Grafiki sprzed kilkuset lat, bardzo oryginalne, zadziwiające i poruszające wyobraźnię widza, są nadal aktualne. Tematyka starodruków, które pragniemy zaprezentować jest różnorodna, dotyczy historii, prawa, geografii, liturgii, filozofii oraz literatury pięknej. Są wśród nich liczne polonika.

Publikacje zaprezentowane na wystawie są niezwykłe, to dzieła zagraniczne i polskie - rękopisy, stare druki i druki rzadkie (o niewielkiej liczbie wydanych egzemplarzy). Są one bardzo cenne, bo wybraliśmy takie, które wyróżniają szczególne walory artystyczne przejawiające się w formie zewnętrznej lub w oryginalnej treści dzieła.
Podkreślenie roli książki w kształtowaniu sztuki oraz przywrócenie pamięci o niej jako przedmiocie pięknym i ekskluzywnym - to jedne z celów wystawy. Chcemy pokazać na ekspozycji książki piękne, artystyczne, współtworzone przez różnego rodzaju artystów, m.in. ilustratorów i rękodzielników. Do takich niewątpliwie należą albumy jubileuszowe Henryka Sienkiewicza, a także wybrane wydania jego książek.

Pragniemy poprzez wystawę poszerzyć wiedzę odbiorców o procesie powstawania książki i zwrócić uwagę na to, jak zdobienie utworów wpływało i wpływa na czytelnictwo.

Ocena: 2.2/5 (11)

Ocena: 2.2/5 (11)

DataStart

13 września 2013 - piątek, 12:00

Zakończenie

15 października 2013 - wtorek

MiejscePałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku wiecej informacji

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Oblęgorek, 26-067 Strawczyn
wiecej informacji o miejscu
Kalendarz   festyny  filmy  imprezy taneczne  klubowe  koncerty  konkursy  muzyka poważna  spektakle, przedstawienia  sport i rekreacja  spotkania, inne  targi, giełdy  warsztaty  wystawy 

Literatura więcej wydarzeń

W temacie Literatura

Hebanowa Wieża

Prawda o austryjackim zaborze

Stary drukarz, na jego rękach kolory tęczy

Vlepki, czyli kup pan nalepkę

Fotografia - to wciąga

Wiem...

(4.92, 55 Głosów)

Dziwny znajomy

(4.64, 31 Głosów)

Spacerować w burzy liści

(4.06, 31 Głosów)

Gdyby Bóg podarował mi odrobinę życia...

(4.66, 27 Głosów)

Zmierzch - Stephanie Meyer

(4.96, 25 Głosów)

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywaa mailem Spinacz - Newsletter z zapowiedziami wydarzeń, informacjami o zaproszeniach i nowościach na stronie Kielce... wpisz swój adres e-mail i potwierdź

 
ZAPISZ WYPISZ
74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260