Kielce v.0.8

Kultura

  spotkania, inne  

Śladami historii. Zapisy Terroru - Kielce

Wzgórze Zamkowe Kultura Śladami historii. Zapisy Terroru - Kielce

Info1 lipca Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego spotka się na Wzgórzu Zamkowym z mieszkańcami Kielc, aby zaprezentować projekt „Zapisy Terroru” – internetową bazę świadectw obywateli polskich, ofiar i świadków dwóch totalitaryzmów. W portalu opublikowano właśnie 500 nowych relacji o osobistych przeżyciach mieszkańców Kielc i Kielecczyzny pod okupacją niemiecką. To druga część dwudniowego wydarzenia „Zapisy Terroru – Kielce”. Kielczanie będą mieli okazję wraz z pracownikami Ośrodka odszukać relacje swoich bliskich z czasów okupacji niemieckiej oraz wzbogacić portal ZapisyTerroru.pl zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi. Oglądanie nagrań relacji świadków na okularach VR (wirtualnej rzeczywistości), udział w spacerach tematycznych śladami niemieckiego terroru, projekcja filmów połączonych z dyskusją o historii II wojny światowej na Kielecczyźnie – to kolejne elementy sobotniego spotkania, które zakończy koncert Anny Brody z zespołem.

Szczegółowy program wydarzenia

13:00-18:30 W namiocie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego będzie można:
- zapoznać się z projektem „Zapisy Terroru” i portalem ZapisyTerroru.pl;
- odszukać zeznania krewnych i znajomych z pomocą pracowników Ośrodka;
- przekazać do skanowania zdjęcia rodzinne, które wzbogacą internetową bazę świadectw ZapisyTerroru.pl;
- obejrzeć nagrania wybranych relacji z portalu ZapisyTerroru.pl na okularach VR;
- wziąć udział w licznych atrakcjach dla najmłodszych.

13:30-16:45 Spacery tematyczne śladami niemieckiego terroru
- wyjścia o 13:30 (2,5 godz.), 15:00 (45 min.) i 16:00 (45 min.)

16:30-18:30 Pokaz filmów i dyskusja
„Urodzony do wolności”, reż. Dorota Kosierkiewicz (2013)
„Polowanie na kata”, reż. Dorota Kosierkiewicz (2013)
„Zapamiętaj moją twarz”, reż. Dorota Kosierkiewicz (2015)

18:30-20:00 koncert: Anna Broda z zespołem

„Zapisy Terroru – Kielce”

Kielce i Kielecczyzna są pierwszym miejscem poza Warszawą, do którego Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego dociera ze swoim głównym projektem. „Zapisy Terroru” to internetowa, polsko-angielska baza świadectw, zawierająca relacje obywateli polskich, którzy podczas II wojny światowej doświadczyli cierpienia ze strony dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Opublikowane właśnie w portalu świadectwa z Kielc i Kielecczyzny były po wojnie składane przez Polaków przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Z relacji wyłania się poruszający obraz okupacji niemieckiej na Kielecczyźnie, złożony z indywidualnych historii ofiar i świadków nazistowskiego terroru.

Ten region to swoiste laboratorium niemieckiej polityki okupacyjnej w Polsce – miejsce, w którym różne aspekty bezwzględnej ideologii i jej brutalnej realizacji występowały równocześnie i nakładały się na siebie. Zagłada Żydów, eksterminacja polskich elit i inteligencji, pacyfikacja wsi, plan germanizacji i kolonizacji ziemi, walka z polskim podziemiem – zjawiska te rozpatruje się często w oderwaniu od siebie, a składają się one przecież na szerszy obraz niemieckiej polityki, wymierzonej w obywateli zniszczonej II Rzeczypospolitej – państwa, po którym wszelki ślad miał zaginąć.

O projekcie „Zapisy Terroru”

Dzięki „Zapisom Terroru” zeznania Polaków, dotychczas rozproszone i zamknięte w archiwach, docierają do szerokiego grona odbiorców: uczonych, dziennikarzy, ludzi kultury i wszystkich zainteresowanych. Pozwala to przywrócić pamięć o wydarzeniach pomijanych, mniej znanych lub przywoływanych hasłowo, wyłącznie przez pryzmat miejsc popełnionych zbrodni i liczb ofiar.

Aby świadectwa, stanowiące cenny i unikalny materiał źródłowy, dotarły także za granicę – na uniwersytety, do bibliotek i ośrodków badań nad Europą Środkowo-Wschodnią – publikowane są one w „Zapisach Terroru” także po angielsku. Połowa relacji z Kielc i wsi kieleckiej już w dniu publikacji dostępna jest w naszym portalu w dwóch językach.

Choć pierwsze opublikowane w portalu świadectwa dotyczyły Warszawy i okolic, „Zapisy Terroru są przedsięwzięciem o zasięgu ogólnopolskim. Spojrzenie mikrohistoryczne, skupienie uwagi na pojedynczych biografiach oraz na losach każdego miasta, miasteczka i wsi, jest podstawą do wyciągania syntetycznych wniosków. Całościowe ujęcie podwójnej okupacji w Polsce musi uwzględniać rozmaite doświadczenia: wsi i miasta, Generalnego Gubernatorstwa, terenów wcielonych do III Rzeszy i zagarniętych przez Związek Sowiecki, elit i całego społeczeństwa, etnicznych Polaków i etnicznych Żydów. Wówczas dopiero wyłania się z niego pełen obraz zbrodniczej polityki dwóch totalitaryzmów wobec Polski, także w jej wymiarze ludobójczym.

O Ośrodku

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego służy interdyscyplinarnej refleksji nad polskim doświadczeniem konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku. Został powołany do życia jako instytucja kultury w 2016 roku. Naszym zadaniem jest włączać polskie doświadczenie historyczne w pamięć świata i budować pomost między nauką a kulturą.

Dokumentujemy zbrodnie totalitarne, gromadząc świadectwa ofiar, ich rodzin i bliskich. Wspieramy badania naukowe, udostępniamy teksty źródłowe i ich tłumaczenia oraz organizujemy międzynarodową wymianę akademicką. Prowadzimy działalność wydawniczą i edukacyjną. Inspirujemy i promujemy najciekawsze zjawiska w kulturze i sztuce, nawiązujące do historii i doświadczenia totalitaryzmu.

Partnerzy: Wzgórze Zamkowe w Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Miasta Kielce, Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.

Patronaty medialne: TVP 3 Kielce, Radio TOK FM, Echo dnia, Echodnia.eu.Linkhttps://obnt.pl/pl/aktualnosci/1-lipca-zapisy-terroru-kielce/

Ocena: 2.6/5 (7)

Ocena: 2.6/5 (7)

DataStart

1 lipca 2017 - sobota, 13:00

MiejsceWzgórze Zamkowe wiecej informacji

Wzgórze Zamkowe

Kielce, ul Zamkowa 3
wiecej informacji o miejscu
Kalendarz   festyny  filmy  imprezy taneczne  klubowe  koncerty  konkursy  muzyka poważna  spektakle, przedstawienia  sport i rekreacja  spotkania, inne  targi, giełdy  warsztaty  wystawy 

W temacie Kultura

Krzysztof Kasowski: Cieszę się z tego, co mam

Najstarszy ''kielecki scyzoryk''

Na początek Firmamentu manipulacja

Więcej pieniędzy na kulturę

Moda na chuliganów

Antykantyzm - myśleNIEinaczej

(4.66, 42 Głosów)

Moda na chuliganów

(2.85, 49 Głosów)

Skąd się wzięły Walentynki...

(3.92, 38 Głosów)

Happiness - różne wymiary szczęścia

(4.58, 29 Głosów)

Conrado Moreno w Pałacyku

(4.46, 28 Głosów)

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywaa mailem Spinacz - Newsletter z zapowiedziami wydarzeń, informacjami o zaproszeniach i nowościach na stronie Kielce... wpisz swój adres e-mail i potwierdź

 
ZAPISZ WYPISZ
74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260