Kielce v.0.8

Kultura

  warsztaty    Polecamy  

Sztuka dawnego drzeworytu-warsztaty

Biblioteka Uniwersytecka UJK Kultura Sztuka dawnego drzeworytu-warsztaty

InfoPokaz „żywej historii”
Biblioteka Uniwersytecka UJK
zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach
pt.: Sztuka dawnego drzeworytu prowadzonych przez Tadeusza Grajpla

OPOWIEŚCI, ANEGDOTY, ZASKAKUJĄCE INFORMACJE

PROGRAM
Termin:
1 marca 2016 r. godz. 12:00 – 13:30
2 marca 2016 r. godz. 12:00 – 13:30
3 marca 2016 r. godz. 12:00 – 13:30

Miejsce: gmach główny Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Galeria Uniwersytecka, ul. Świętokrzyska 21e

Do wyboru jeden z czterech warsztatów:
1.Drzeworyt i jego dzieje
Tematyka: druk na tkaninie jako najstarszy (od neolitu do współczesności ), druk na papierze - od XIII wieku poprzez średniowiecze do renesansu - ilustracje drzeworytnicze głównie z Krakowa (Ungler, Haller i inni ), oraz Europa. Odtwarzanie warsztatu - prezentacja wszystkich faz pracy - od wycinania klocka do wykonania odbitek. Zróżnicowanie tematyczne - obrazki dewocyjne od XIII do XIX wieku, ilustracje ówczesnej literatury naukowej (dawne podręczniki - muzyka, matematyka, astronomia, medycyna ), dzieła kronikarskie (np. Kronika Soboru w Konstancji von Richentala z XV wieku - ok. 60 odtworzonych drzeworytów ), dawna literatura piękna. Rola drzeworytu jako bezcennego ikonograficznego źródła historycznego. Ze szczególnym uwzględnieniem ponad 60 odtworzonych klocków z dzieła S. Falimirza ,, O ziołach i o mocy ich ,, ( Kraków, F. Ungler , 1634 ), najpopularniejszego przez ponad 200 lat poradnika medycznego. Poza omawianiem drzeworytu w wyżej wspomnianych kontekstach – odbędzie się również prezentację techniki drukarskiej w połączeniu z czcionką. Oznacza to pokaz składania fragmentu ilustrowanej strony do druku, czyli połączeniu drewnianego klocka z jakimś słowem ( np. podpisem ), złożonym oczywiście z czcionki, oraz wydrukowanie wszystkiego przy pomocy repliki prasy Gutenberga.

2.Czcionka, czyli wynalazek Gutenberga
Tematyka: Omówienie dzieła Gutenberga (w połączeniu z jego prasą drukarską), prezentacja faksymile jego druków. Samodzielne złożenia symbolicznych fragmentów tekstu, np. własnego imienia, przez uczestników warsztatów. Całość na tle eksponatów z dziejów piśmiennictwa od czasów najdawniejszych.

3. Pieczęcie
Tematyka: Prezentacja ok. 200 replik pieczęci ( odtworzonych tłoków i odcisków ). Od najstarszych ( epoka brązu ), poprzez średniowiecze, nowożytność, po XIX i XX wiek. Ciąg historyczny - od Egiptu i Hetytów, poprzez antyk oraz władców, miasta, rycerstwo i zakony średniowiecza, poprzez analogiczne z czasów późniejszych, po pieczęcie Powstania Styczniowego i Legionów.
Prezentacja najstarszych pieczęci pocztowych oraz specyficzne ich zastosowanie. Wykorzystanie mapy połączeń pocztowych i dyliżansowych z XIX -go wieku oraz oryginalne rozkłady jazdy, cenniki i drukowane formularze funkcjonujące jako bilety. Na tej mapie ( wielka, całej Europy ), są oczywiście również Kielce prowadzone są ćwiczenia z uczestnikami - zaplanowanie dyliżansowej podróży oraz wypełnienie biletu ( inne miary odległości i waluta ). Przy okazji opowieść o trudach podróży w przeszłości.

4.Gazety ulotne
Tematyka: Prezentacja kilkunastu czasopism ulotnych ( od XVI do XIX wieku ). Historia i rola tych środków informacji od czasów antycznych i ich niezwykła a mało znana i niedoceniana rola od średniowiecza do współczesności. Szczególna uwaga zwrócona na postać Walentego Łapki, pierwszego oficjalnego królewskiego drukarza obozowego w Rzeczypospolitej ( czasy Stefana Batorego ) oraz wykorzystanie prasy ulotnej przez Jana III Sobieskiego.

Zgłoszenia oraz informacje: pod nr telefonu 41 349 7167 lub za pomocą poczty e-mail: karolina.wicha@ujk.edu.pl do dnia 29 lutego 2016r.

Tadeusz Grajpel to heraldyk i sfragistyk, znany specjalista zajmujący się dawną sztuką drukarską. Właściciel wiodącej pracowni rekonstrukcji starodruków i pieczęci. Współpracownik Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego, Muzeum Pałac w Wilanowie i innych muzeów krajowych.

Error connecting to mysql