Kielce v.0.8

Cywilizacja

  wystawy    Polecamy  

Wielki Terror 1937 -1938

Muzeum Dialogu Kultur Cywilizacja Wielki Terror 1937 -1938

InfoKilkadziesiÄ…t fotografii ofiar zbrodni, nagrania Å›wiadków tragicznych wydarzeÅ„, a także wspóÅ‚czesne fotografie miejsc masowych egzekucji i grobów zÅ‚ożą siÄ™ na wystawÄ™ „Wielki Terror 1937-1938”, którÄ… od 17 wrzeÅ›nia można oglÄ…dać w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach.

Wystawa „Wielki Terror 1937-1938” jest zapisem zbrodni, do której doszÅ‚o w ZSRR.
W szczytowej fazie sowieckich represji - przez historyków nazywanych „Wielkim Terrorem” - w latach 1937-38, w ciÄ…gu zaledwie 15 miesiÄ™cy, z rozkazu Józefa Stalina, aresztowano 1,7 miliona osób, z czego 750 tys. rozstrzelano, a kolejne 350 tys. zmarÅ‚o w Å‚agrach. Przygotowany w najdrobniejszym szczególe i kierowany osobiÅ›cie przez Stalina terror byÅ‚ totalny, objÄ…Å‚ caÅ‚e spoÅ‚eczeÅ„stwo ZwiÄ…zku Radzieckiego. Ludzi oskarżano o niedorzeczne przestÄ™pstwa takie, jak udziaÅ‚ w kontrrewolucyjnych spiskach, organizacjach terrorystycznych czy szpiegostwie. Ofiary grzebano w tajnych miejscach, okÅ‚amujÄ…c rodziny o zsyÅ‚ce do Å‚agrów bez prawa do korespondencji.

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane reprodukcje więziennych, czarno-białych zdjęć ofiar terroru
z notami biograficznymi pochodzÄ…ce z archiwów: MiÄ™dzynarodowego Stowarzyszenia „MemoriaÅ‚”
w Moskwie, Centralnego Archiwum FSB RF, PaÅ„stwowego Archiwum RF w Moskwie oraz PaÅ„stwowego Archiwum Kino-Foto Dokumentóww Krasnogorsku. ZdjÄ™cia zostaÅ‚y wykonane przez sowieckÄ… policjÄ™ politycznÄ… NKWD na krótko przed egzekucjÄ….

Archiwalne fotografie uzupeÅ‚niÄ… wspóÅ‚czesne portrety i nagrania wideo z relacjami Å›wiadków, ostatnich pamiÄ™tajÄ…cych tragiczne wydarzenia. SÄ… to gÅ‚ównie dzieci zamordowanych, które wspominajÄ… rodziców i dzieÅ„ ich aresztowania.

Na wystawie zostanÄ… także pokazane wspóÅ‚czesne zdjÄ™cia miejsc masowych egzekucji i grobów ofiar, których poÅ‚ożenie przez dziesiÄ™ciolecia byÅ‚o trzymane przez wÅ‚adze komunistyczne w tajemnicy.

Autorem wspóÅ‚czesnych zdjęć, a także caÅ‚ego projektu „Wielki Terror” jest Tomasz Kizny jeden z najlepszych polskich fotoreporterów, zaÅ‚ożyciel, dziaÅ‚ajÄ…cej poza zasiÄ™giem komunistycznej cenzury Niezależnej Agencji Fotograficznej „Dementi”, wspóÅ‚pracownik kwartalnika historycznego „Karta" i Magazynu Gazety Wyborczej, czÅ‚onek ZwiÄ…zku Polskich Artystów Fotografików. Nad projektem „Wielki Terror”, którego rezultatem jest wystawa i książka pracowaÅ‚ w latach 2008-2011. Jest również autorem kilku wystaw fotograficznych.

Projekt „Wielki Terror” powstaÅ‚ przy wspóÅ‚pracy z MiÄ™dzynarodowym Stowarzyszeniem „MemoriaÅ‚” w Moskwie oraz przy finansowanym wsparciu niemieckich organizacji: Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur, Gerda Henkel Stiftung i Wissenschaftskolleg zu Berlin - Institute for Advanced Study.

Wystawa „Wielki Terror 1937-1938” organizowana jest w Kielcach przez Muzeum Narodowe w Kielcach, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego oraz FundacjÄ™ Opowiedz To – Picture This.

Wernisaż wystawy o godz. 18.00 - wstęp wolny. Wystawa będzie prezentowana do 4 października.

Error connecting to mysql