Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne

  wystawy    Patronat Wici.Info    Polecamy  

Wystawa Szopek krakowskich

Muzeum Zabawek i Zabawy Sztuki plastyczne Wystawa Szopek krakowskich

InfoMuzeum Zabawek i Zabawy po raz pierwszy, na wystawie zaprezentuje Szopki krakowskie. Specjalnie z tej okazjÄ™ przyjedzie 17 eksponatów z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Na ekspozycji Muzeum zaprezentuje różnorodne konstrukcje. Ponad 2,5 m wysokoÅ›ci ma najwiÄ™ksza prezentowana szopka, najmniejsza ma tylko 17 cm. Ruchome i podÅ›wietlane elementy zapewniÄ… wystawie dynamiczny charakter. Wszystkie szopki prezentowane w Muzeum Zabawek i Zabawy braÅ‚y udziaÅ‚ w sÅ‚ynnych krakowskich konkursach. Sztukateria prezentujÄ…ca zdjÄ™cia z historycznych konkursów szopek uzupeÅ‚ni aranżacjÄ™ wystawy.

Podczas wernisażu aktorzy Teatru Lalki i Aktora „KubuÅ›" zaprezentujÄ… fragment przedstawienia pt. „Szopka Krakowska" autorstwa Tadeusza i StanisÅ‚awa Estreicherów. Lalki wystÄ™pujÄ…ce w sztuce, po wernisażu również zostanÄ… na wystawie.

W styczniu odbÄ™dÄ… siÄ™ spotkania okolicznoÅ›ciowe, które bÄ™dÄ… towarzyszyÅ‚y wystawie, uczestnicy warsztatów wykonajÄ… elementy wÅ‚asnej szopki.

Wernisaż wystawy "Szopki krakowskie" - 10.12.2015, godz 17.00

Wystawa potrwa do 2.02.216 r.

Szopkarstwo krakowskie jest tradycyjnym rzemiosłem opartym na wiedzy i umiejętnościach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W 2014 roku szopki krakowskie zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Każde dzieło ukazuje scenę Bożego Narodzenia, a jej wyjątkowym walorem jest umieszczenie w kontekście architektury miasta.

Konstrukcja szopki jest wynikiem fantazji autora, na którÄ… skÅ‚adajÄ… siÄ™ m.in. zminiaturyzowane i stylizowane elementy zabytkowej architektury Krakowa. Szopka jest smukÅ‚Ä…, symetrycznÄ…, najczęściej trójwieżowÄ… budowlÄ… o charakterystycznej i unikatowej w skali Å›wiata baÅ›niowoÅ›ci, czyli braku dosÅ‚ownoÅ›ci w przedstawieniu. Konstrukcja powinna być lekka, dlatego buduje siÄ™ jÄ… najczęściej z listewek lub tektury. Podstawowym materiaÅ‚em używanym do oklejania jest staniol, czyli gÅ‚adka lub specjalnie miÄ™ta cienka folia metalowa, która sÅ‚uży również do wykonywania dekoracji.

Od 1937 roku konkursy na najpiękniejszą szopkę krakowską są organizowane cyklicznie (z przerwą na czas trwania II wojny światowej), a od roku 1946 opiekę nad konkursami sprawuje Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Error connecting to mysql