Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne

  wystawy  

Zamki na Kresach w akwarelach Zbigniewa SzczepankaInfoMuzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
zaprasza na wystawę
Zamki na Kresach w akwarelach Zbigniewa Szczepanka

Wystawę można oglądać od 21.06. 2009 do 15.07.2009

Jest to już druga wystawa tego artysty w naszym muzeum. W 2000 roku z okazji 100 - lecia naszej placówki Zbigniew Szczepanek wykonał 14 obrazów przedstawiających zamki z Trylogii i Krzyżaków Henryka Sienkiewicza. Obrazy te umieszczone są na klatce schodowej i I piętrze muzeum.

Tym razem znowu zachwyca nas swym kunsztem pokazując 31 Zamków Kresów. Obrazy przedstawiają fragmenty budowli oraz rekonstrukcje zamków, dziś już nieistniejących. Odtwarzając pierwotny wygląd budowli malarz oparł się na szczegółowych studiach historycznych i ikonograficznych, wykorzystując dawne mapy, grafiki, obrazy oraz fotografie.

ZBIGNIEW SZCZEPANEK

Zbigniew Szczepanek urodził się 19 maja 1933 na Oksywiu. Po maturze w Gorlicach na południu kraju, Zbigniew Szczepanek wstąpił w 1951 r. do Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, którą ukończył w 1955 r. Pierwsze stanowisko oficerskie objął na ORP „Błyskawica”, gdzie pełnił funkcję oficera nawigacyjnego. Po półtorarocznej służbie na tym okręcie przeszedł, także
w charakterze oficera nawigacyjnego, na okręt szkolny MW ORP „Zetempowiec”, przemianowany później na OS „Gryf”.
W 1961 r., po ukończeniu rocznego kursu doskonalenia oficerów nawigatorów, artysta rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej na stanowisku wykładowcy astronawigacji i nawigacji. W tym charakterze przepracował tam dziesięć lat, kończąc w międzyczasie studia na Wydziale Geografii ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Pracując w Katedrze Nawigacji napisał skrypt „Praktyczna astronomia morska” oraz wspólnie z komandorem Franciszkiem Wróblem, opracował nowe, uaktualnione wydanie podręczników „Nawigacja terestryczna” i „Morskie pomoce nawigacyjne”, będące w tych latach podstawowymi podręcznikami do nauki przedmiotów nawigacyjnych
w Polsce. Opublikował także wiele artykułów o tematyce nawigacyjnej w miesięczniku „Przegląd Morski”.
W 1969 roku, jako przedstawiciel Marynarki Wojennej, brał udział w tworzeniu trwającej potem przez wiele lat telewizyjnej audycji, pt. „Latający Holender”, jednak już po pierwszej audycji dostał zakaz występowania w środkach masowego przekazu, gdyż władze uznały, że lansuje tam poglądy typowe dla przedwojennego oficera Marynarki Wojennej.
W styczniu na własną prośbę odszedł z Marynarki Wojennej ze stanowiska zastępcy szefa Katedry Nawigacji, w stopniu komandora podporucznika. Natychmiast też znalazł pracę w ówczesnej Wyższej Szkole Morskiej na stanowisku wykładowcy astronawigacji po kpt.ż.w. Karolu Borchardzie, który właśnie odszedł na emeryturę. W Wyższej Szkole Morskiej, wspólnie z kpt. ż.w. Mirosławem Jurdzińskim, wydał podręcznik „Astronawigacja”, który doczekał się potem drugiego wydania.
Malarstwo traktował początkowo jako hobby. W 1975 r. spróbował swych sił w trudnej i nieznanej mu wówczas technice akwareli. W 1980 r. otrzymał uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka w Ministerstwie Kultury i Sztuki, a w rok później – członkostwo Związku Polskich Artystów Plastyków.
Od 1980 r. prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą: w Polsce na około 35 wystawach, w Norwegii corocznie przez kolejne 10 lat, a także w Niemczech i Jugosławii.
W 1981 r. odszedł z pracy w Wyższej Szkole Morskiej, by odtąd zająć się wyłącznie malarstwem. W 1983 r. przeniósł się wraz z matką i obecną żoną Wiesławą do Kazimierza Dolnego, gdzie spędził osiem lat. W Kazimierzu nawiązał kontakty z wieloma najwybitniejszymi polskimi malarzami i krytykami sztuki. Był to okres intensywnego rozwoju jego malarskich umiejętności. Po śmierci matki powrócił do Gdyni.
Do najważniejszych osiągnięć w zawodzie malarskim zalicza: komplet czternastu dużych obrazów pokazujących zamki Trylogii i Krzyżaków, wykonanych dla Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku z okazji stulecia tego Muzeum, serię akwarel do książki „Kto jest kim w Trylogii”, cztery albumy zamków w Polsce w malarstwie i rysunku („Zamki Pomorza Warmii i Mazur”, Zamki Śląska”, „Zamki Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza”, „Zamki Kresów”
Raz na dwa lata w Gdańsku i Gdyni organizuje kursy malarstwa akwarelowego.

Ocena: 3.0/5 (1)

Ocena: 3.0/5 (1)

DataStart

21 czerwca 2009 - niedziela, 12:00

MiejscePałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku wiecej informacji

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Oblęgorek, 26-067 Strawczyn
wiecej informacji o miejscu
Kalendarz   festyny  filmy  imprezy taneczne  klubowe  koncerty  konkursy  muzyka poważna  spektakle, przedstawienia  sport i rekreacja  spotkania, inne  targi, giełdy  warsztaty  wystawy 

W temacie Sztuki plastyczne

Cudak z Pławnej - Dariusz Miliński

Wystawa Leona Wyczółkowskiego

Toulous-Lautrec w cenie

Marek Cecuła: Kielce mnie nie ograniczają

Szczury wchodzą na mury

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywaa mailem Spinacz - Newsletter z zapowiedziami wydarzeń, informacjami o zaproszeniach i nowościach na stronie Kielce... wpisz swój adres e-mail i potwierdź

 
ZAPISZ WYPISZ
74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260