Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne

  wystawy  

Zamki na Kresach w akwarelach Zbigniewa Szczepanka



InfoMuzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
zaprasza na wystawÄ™
Zamki na Kresach w akwarelach Zbigniewa Szczepanka

Wystawę można oglądać od 21.06. 2009 do 15.07.2009

Jest to już druga wystawa tego artysty w naszym muzeum. W 2000 roku z okazji 100 - lecia naszej placówki Zbigniew Szczepanek wykonał 14 obrazów przedstawiających zamki z Trylogii i Krzyżaków Henryka Sienkiewicza. Obrazy te umieszczone są na klatce schodowej i I piętrze muzeum.

Tym razem znowu zachwyca nas swym kunsztem pokazując 31 Zamków Kresów. Obrazy przedstawiają fragmenty budowli oraz rekonstrukcje zamków, dziś już nieistniejących. Odtwarzając pierwotny wygląd budowli malarz oparł się na szczegółowych studiach historycznych i ikonograficznych, wykorzystując dawne mapy, grafiki, obrazy oraz fotografie.

ZBIGNIEW SZCZEPANEK

Zbigniew Szczepanek urodziÅ‚ siÄ™ 19 maja 1933 na Oksywiu. Po maturze w Gorlicach na poÅ‚udniu kraju, Zbigniew Szczepanek wstÄ…piÅ‚ w 1951 r. do Oficerskiej SzkoÅ‚y Marynarki Wojennej, którÄ… ukoÅ„czyÅ‚ w 1955 r. Pierwsze stanowisko oficerskie objÄ…Å‚ na ORP „BÅ‚yskawica”, gdzie peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ oficera nawigacyjnego. Po półtorarocznej sÅ‚użbie na tym okrÄ™cie przeszedÅ‚, także
w charakterze oficera nawigacyjnego, na okrÄ™t szkolny MW ORP „Zetempowiec”, przemianowany później na OS „Gryf”.
W 1961 r., po ukoÅ„czeniu rocznego kursu doskonalenia oficerów nawigatorów, artysta rozpoczÄ…Å‚ pracÄ™ w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej na stanowisku wykÅ‚adowcy astronawigacji i nawigacji. W tym charakterze przepracowaÅ‚ tam dziesięć lat, koÅ„czÄ…c w miÄ™dzyczasie studia na Wydziale Geografii ówczesnej Wyższej SzkoÅ‚y Pedagogicznej w GdaÅ„sku. PracujÄ…c w Katedrze Nawigacji napisaÅ‚ skrypt „Praktyczna astronomia morska” oraz wspólnie z komandorem Franciszkiem Wróblem, opracowaÅ‚ nowe, uaktualnione wydanie podrÄ™czników „Nawigacja terestryczna” i „Morskie pomoce nawigacyjne”, bÄ™dÄ…ce w tych latach podstawowymi podrÄ™cznikami do nauki przedmiotów nawigacyjnych
w Polsce. OpublikowaÅ‚ także wiele artykułów o tematyce nawigacyjnej w miesiÄ™czniku „PrzeglÄ…d Morski”.
W 1969 roku, jako przedstawiciel Marynarki Wojennej, braÅ‚ udziaÅ‚ w tworzeniu trwajÄ…cej potem przez wiele lat telewizyjnej audycji, pt. „LatajÄ…cy Holender”, jednak już po pierwszej audycji dostaÅ‚ zakaz wystÄ™powania w Å›rodkach masowego przekazu, gdyż wÅ‚adze uznaÅ‚y, że lansuje tam poglÄ…dy typowe dla przedwojennego oficera Marynarki Wojennej.
W styczniu na wÅ‚asnÄ… proÅ›bÄ™ odszedÅ‚ z Marynarki Wojennej ze stanowiska zastÄ™pcy szefa Katedry Nawigacji, w stopniu komandora podporucznika. Natychmiast też znalazÅ‚ pracÄ™ w ówczesnej Wyższej Szkole Morskiej na stanowisku wykÅ‚adowcy astronawigacji po kpt.ż.w. Karolu Borchardzie, który wÅ‚aÅ›nie odszedÅ‚ na emeryturÄ™. W Wyższej Szkole Morskiej, wspólnie z kpt. ż.w. MirosÅ‚awem JurdziÅ„skim, wydaÅ‚ podrÄ™cznik „Astronawigacja”, który doczekaÅ‚ siÄ™ potem drugiego wydania.
Malarstwo traktowaÅ‚ poczÄ…tkowo jako hobby. W 1975 r. spróbowaÅ‚ swych siÅ‚ w trudnej i nieznanej mu wówczas technice akwareli. W 1980 r. otrzymaÅ‚ uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka w Ministerstwie Kultury i Sztuki, a w rok później – czÅ‚onkostwo ZwiÄ…zku Polskich Artystów Plastyków.
Od 1980 r. prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą: w Polsce na około 35 wystawach, w Norwegii corocznie przez kolejne 10 lat, a także w Niemczech i Jugosławii.
W 1981 r. odszedł z pracy w Wyższej Szkole Morskiej, by odtąd zająć się wyłącznie malarstwem. W 1983 r. przeniósł się wraz z matką i obecną żoną Wiesławą do Kazimierza Dolnego, gdzie spędził osiem lat. W Kazimierzu nawiązał kontakty z wieloma najwybitniejszymi polskimi malarzami i krytykami sztuki. Był to okres intensywnego rozwoju jego malarskich umiejętności. Po śmierci matki powrócił do Gdyni.
Do najważniejszych osiÄ…gnięć w zawodzie malarskim zalicza: komplet czternastu dużych obrazów pokazujÄ…cych zamki Trylogii i Krzyżaków, wykonanych dla Muzeum Henryka Sienkiewicza w OblÄ™gorku z okazji stulecia tego Muzeum, seriÄ™ akwarel do książki „Kto jest kim w Trylogii”, cztery albumy zamków w Polsce w malarstwie i rysunku („Zamki Pomorza Warmii i Mazur”, Zamki ÅšlÄ…ska”, „Zamki Wielkopolski, MaÅ‚opolski i Mazowsza”, „Zamki Kresów”
Raz na dwa lata w Gdańsku i Gdyni organizuje kursy malarstwa akwarelowego.

Error connecting to mysql