Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne
100 lat na 100 plakatach

 drukuj stron�
Sztuki plastyczne VIP100, Grupa Wyszehradzka, Muzeum Dialogu Kultur,Kielce
Wys�ano dnia 24-07-2015 o godz. 13:00:11 przez rafa 9358

Zapraszamy 30 lipca 2015 o godz. 18.00 do Muzeum Dialogu Kultur na otwarcie niecodziennej wystawy plakatu. Zebrane 100 plakatów odzwierciedla 100 lat historii krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja). Wystawa potrwa do 30 sierpnia 2015 r.Kontekst historyczny
Kraje Grupy Wyszehradzkiej łączy wspólna przeszłość i wiele wydarzeń w historii. 100 lat po wybuchu I Wojny Światowej nadarza się wyjątkowa okazja, by pokazać nie tylko podobieństwa, a także różnice między 4 krajami oddzielonymi tylko granicami. Wystawa podkreśla, że każdy, kto żyje dziś w centrum Europy, ma silny związek ze wszystkimi ludźmi, którzy urodzili się na tym terenie. Projekt ten jest okazją do nauczenia się czegoś więcej na temat siebie. To także zwrócenie uwagi na wyjątkowość i wartość sztuki plakatu, która powstała w krajach V4 dla szerszej publiczności. Jest interesująca nie tylko dla krajów Europy, ale całego świata.

O projekcie
Wystawa prezentuje kolekcję 100 historycznych plakatów kulturalnych z krajów Grupy Wyszehradzkiej z ostatnich 100 lat. 80 z nich zostało wybranych z archiwów, a 20 to nowe dzieła współczesnych grafików. Dlaczego plakat? Jak powiedział kiedyś historyk sztuki Zsuzsa Ordasi: Plakat reprezentuje hasło „wolność” za pomocą języka, który jest zrozumiały dla wszystkich i stanowi uniwersalną formę przekazu. Można go umieścić wszędzie. Plakaty zawsze miały wpływ kształtowanie myśli i opinii publicznej.


Komentarze

Error connecting to mysql