Kielce v.0.8

Cywilizacja
10 rzeczy, których nie wiesz o pieniądzach

 drukuj stron�
Cywilizacja Åšwiat
Wys�ano dnia 18-06-2010 o godz. 09:00:00 przez sergio 2637

Ile pieniędzy leży w domach w zagubionym bilonie, czym pachną monety oraz czym się będzie płacić w kosmosie.

1. W amerykańskich domach poniewiera się blisko 10,5 miliarda dolarów w zagubionym bilonie.

2.Według danych amerykańskiego instytutu Coinstar National Currency Poll 73 procent Amerykanów używa monet do zdrapek, 29 procent bawi się nimi w magiczne sztuczki, 7 procent podkłada monety pod nogi chyboczących się stołów. 65 spośród tych wszystkich ludzi używa monety w zastępstwie śrubokręta.

3. Nahar – tak nazywaÅ‚a siÄ™ waluta, którÄ… czeczeÅ„skie wÅ‚adze niepodlegÅ‚e planowaÅ‚y wprowadzić na terytorium Czeczenii. Nazwa pochodzi od jednego ze szczytów Kaukazu. W 1994 roku w Wielkiej Brytanii wydrukowano banknoty o nominaÅ‚ach 1, 3, 5, 10, 50, 100, 500 i 1000 nahar, datowane na rok 1995. Tej waluty nie udaÅ‚o siÄ™ wprowadzić z powodu ataku wojsk rosyjskich w listopadzie 1994 roku. Prawie wszystkie wydrukowane banknoty znajdujÄ…ce siÄ™ w banku w Groznym zostaÅ‚y zniszczone przez armiÄ™ rosyjskÄ….

4. Nazwa „bank” pochodzi od wÅ‚oskiego sÅ‚owa banco, czyli Å‚awka. Przy takich Å‚awkach pracowali wÅ‚oscy handlarze zajmujÄ…cy siÄ™ przekazywaniem monet kruszcowych od jednych klientów do drugich.

5. 6 lipca 1785 roku dolar został oficjalną jednostką pieniężną USA. Wciąż zachowuje ważność każdy banknot i każda moneta wyemitowana od tego momentu w USA. Szacuje się jednak, że banknot studolarowy w obiegu funkcjonuje około 9 lat, żywotność banknotu 20-dolarowego wynosi około 4 lat, a jednodolarówka niszczy się przed upływem 2 lat.

6. Po raz pierwszy zÅ‚otówka pojawiÅ‚a siÄ™ jako moneta w roku 1663 pod postaciÄ… tymfa. Nazwa tymf pochodzi od nazwiska niemieckiego mincerza Andrzeja Tymfa, dzierżawcy kilku mennic koronnych (który zresztÄ… oskarżony o nadużycia salwowaÅ‚ siÄ™ ucieczkÄ… z Polski). Powiedzenie „dobry żart tymfa wart” jest zaÅ› odbiciem bardzo niskiej jakoÅ›ci monety. Tymfy bito hurtowo i bardzo niedbale. Deklarowany jej nominaÅ‚ wynosiÅ‚ 30 groszy, jednak srebro użyte do jej produkcji miaÅ‚o wartość nie wiÄ™kszÄ… niż 10–15 groszy. Powodem tego byÅ‚y trudnoÅ›ci skarbu królewskiego po potopie szwedzkim.

7. Pierwsze na świecie monety zaczęli bić w VII wieku p.n.e. władcy Lidii (terytorium dawnej Lidii zajmuje obecnie Turcja), choć niektórzy twierdzą, że stało się to kilkaset lat wcześniej w Indiach. Pierwsze banknoty pojawiły się w Chinach w IX wieku n.e., w XIII wieku stosowali je także Mongołowie.

8. Pierwsze polskie banknoty, zwane biletami skarbowymi, puszczono w obieg 16 sierpnia 1794 roku w Warszawie w czasie insurekcji kościuszkowskiej.

9. Czym pachnÄ… pieniÄ…dze? – sprawdzili chemicy z Virginia Tech. Nie jest to bynajniej woÅ„ metalu, lecz substancji, która pokrywa monety cieniutkÄ… warstwÄ… – jest ona efektem reakcji kwasów tÅ‚uszczowych z naszego potu z jonami miedzi wchodzÄ…cymi w skÅ‚ad monety. WoÅ„ ta zbliżona jest do zapachu Å›wieżej krwi.

10. Czym bÄ™dÄ… pÅ‚acić w orbitalnych sklepach z pamiÄ…tkami kosmiczni turyÅ›ci? Monety majÄ… zbyt ostre krawÄ™dzie, paski magnetyczne i ukÅ‚ady elektroniczne może uszkodzić promieniowanie, a systemy pÅ‚atnicze oparte na przekazywaniu danych bankowych byÅ‚yby bardzo niepraktyczne z dala od Ziemi. WychodzÄ…c naprzeciw nieistniejÄ…cym jeszcze problemom, firma Travelex (niebankowy dostawca miÄ™dzynarodowych usÅ‚ug pÅ‚atniczych) zleciÅ‚a naukowcom z brytyjskiego National Space Centre przy University of Leicester zaprojektowanie „intergalaktycznej” waluty o nazwie Quid (Quasi Universal Intergalactic Denomination). Kosmiczny pieniÄ…dz ma postać przezroczystych, polimerowych dysków o zaokrÄ…glonych brzegach i zależnej od nominaÅ‚u wielkoÅ›ci. WewnÄ…trz nich zatopione sÄ… kolorowe podobizny jednej z oÅ›miu planet. Polimer (rodzaj teflonu), stosowany także do produkcji nieprzywierajÄ…cych powÅ‚ok dla patelni, nie wydziela szkodliwych substancji, a pozbawiony ostrych krawÄ™dzi dysk nie stwarza zagrożenia w warunkach nieważkoÅ›ci. Każdy dysk ma wÅ‚asny numer identyfikacyjny – by Å‚atwiej uniknąć podróbek. Obecny kurs jednego Quida to okoÅ‚o oÅ›miu euro.


Olga Wożniak Przekrój


Komentarze

Error connecting to mysql