Kielce v.0.8

Cywilizacja
10 sposobów na dobry sen

 drukuj stron�
Cywilizacja Recenzje
Wys�ano dnia 20-11-2006 o godz. 08:00:00 przez pala2 67465

Nie możesz zasnąć? Masz problemy ze snem? Budzisz się rano zmęczony? Bez stresu. Istnieje wiele domowych sposobów na dobry sen, które warto wypróbować, nim pójdziemy do specjalisty.

Człowiek przeciętnie przesypia prawie 1/3 swojego życia. Jednak zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem, np. niemowlę śpi po 15 h/dobę, a sześciolatek już tylko 10 godzin. Nastolatki potrzebują na sen jakieś 8 godzin, a dorośli prawie 7. Można się zatem zastanawiać czy przesypianie 1/3 swojego życia to nei zwykła strata czasu. Okazuje się, że jednak nie. Sen jest bowiem niezbędzny naszemu organizmowi, by mógł on prawidłowo funkcjonować.

Jednak nie wszystkim jest dany spokojny sen. Według specjalistów jedna na dziesięć osób ma kłopoty z bezsennością, czyli mają przewlekłe kłopoty ze snem. I aż 66 % z tego to kobiety.

Co zatem na bezsenność radzą lekarze? Pzred e wszystkim nei popadać w panikę, gdy całą noc nei zmrużyliśmy oka. I pzrestzegają przed liczeniem owiec, gdyż ich zdaniem jest to czynność mało odwracająca nasza uwagę od codziennych problemów, które to są główną przyczyną naszej bezsenności.

Istneją także domowe sposoby, które pomogą nam zapaść w zdrowy i tak upragniony spokojny sen:

1) Stały rytuał.
Taki codzinenny stały rytuał mprzed zaśnięciem bardzo pomaga. Organizm przyzwyczaja się bowiem do danego schematu, który kończy się snem. Ważne jest ustalenie sobie co jest po czym, np. najpierw kolacja, potem spa er z psem kąpiel i do łóżka.I tak każdego dnia.

2) Szklanka ciepłego mleka.
Podobno koi nerwy i uspokaja. Zimą dla zdrowia można dodać łyżeczke miodu.

3) Gorąca kąpiel.
Nic tak nei relaksuje. Pryusznic to nei to samo. Jednak kąpać należy sie trochę wcześniej, by nie kłąść się rozgrzanym do łóżka.

4) Higiena
Jest rónie ważna. Kobiety nie powinny kłaść się spać w makijażu, gdyż skóa w nocy jest bardziej ukrwiona, dotleniona i bardziej chłonna niż w dzień. Jeśli koniecznie musicie panie użyć kremu niech to będzie krem na nioc.

5) Wywietrzony pokój.
Sypailnia powinna być przewietrzona i ciepła, ale nei przegrzana. Najlepszy sen przychodzi w średnio wilgotnych i chłodnych pomieszczeniach.

6) Wyciszenie.
Zgaszone światło, skokojna atmosfera, ewentualnie cicha, relaksująca muzyka. A jeśli mamy "gonitwę myśli" to zrobmy wszystko by były one przyjemne.

7) Wygodne łóżko.
Nie może być za miękkie; twardsze jest zdrowsze dla kręgosłupa. Jeszcze lepiej gdy obok nas śpi nasz wybranek czy wybranka. Czyjemy się wówczas znacznie bezpieczniej i bardziej dowartościowani.

8) Odpowiedznia pościel.
Nie każdy może spać pod taka sama kołdrą. Tradycyjna (puchowa) jest częsta przyczyną alergii na kurz i roztocze. Wełniana jest dobra dla osób ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów, cierpiących na zapalenie ścięgien i mięśni czy na astmę. Zaś dla alergików najlepsza jest kołdra z poliestru. Jest ona też najłatwiejsza do utrzymania w czystości.

9) Pidżama.
To w czym śpimy jest równie ważne jak to gdzie śpimy. Zatem najlepsza jest pidżama bawełniana. Wygodna i niezbyt ciepła. Wygodniej śpi się w luźniejszej.

10) Stała godzina snu.
Wstawanie i zasypianie o w miarę stałych porach też jest istotne.Nawet podczas weekendu. Sobotnie odsypianie do 12 czy 13 jest niezdrowe i wybija z rytmu, przez co czujemy się bardziej zmęczeniu i senni.

Sporóbujcie i zobaczcie! Powodzienia ;)


Komentarze

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego u�ytkownika, prosze sie zarejestrowa�

LazyD 20-11-2006 o godz. 15:48:33
Ja przesypiam polowe zycia... W dodatku wstaje ok 15 osatnio... Fakt, faktem nie wiem wtedy za bardzo co sie dzieje... Np.: Teraz...;]
Anonim 17-09-2011 o godz. 00:23:26
Tragedia, jak można popełnić tyle błędów w tak krótkim tekście? Moja siedmioletnia córka umie napisać poprawnie słowo "prysznic" a tym bardziej "nie", pisał to umysłowo chory?
Anonim 19-09-2011 o godz. 10:17:58
Myślę że autorowi jest dostatecznie głupio z powodu tych błędów.
Anonim 19-09-2011 o godz. 13:38:19
Ale rady sensowne - polecam!
Anonim 31-01-2012 o godz. 23:12:11
Tragedia, jak można popełnić tyle błędów w tak krótkim tekście? Moja siedmioletnia córka umie napisać poprawnie słowo "prysznic" a tym bardziej "nie", pisał to umysłowo chory? Zapomniałeś/aś postawić przecinka przed "a". Również mam cię uważać za osobę umysłowo chorą? Podczas szybkiego pisania takie błędy się zdarzają... Wpływ ma na to nasze rozkojarzenie, myślimy o innych rzeczach nie mogąc skupić się na tym co robimy. Autor widocznie cierpi na bezsenność, bądź ma dużo ważniejsze sprawy na głowie.
Anonim 01-02-2012 o godz. 10:59:31
Dokładnie. A może to celowy zabieg Autora? A może zainteresowanie tematem wzięło sie z życiowych problemów? Kto to wie. Dobry sen w przypodku człowieka to podstawa :) Pozdrowienia dla śpiochów
Anonim 09-02-2012 o godz. 17:43:46
Ja niestety cierpię na bezsenność i spróbuje wszystkiego żeby tylko się wyspać:(
Anonim 26-07-2012 o godz. 17:09:06
Chorzy, to Ci ktorzy nie potrafia sami nic madrego doradzic, tylko krytykowac.
Anonim 25-09-2012 o godz. 14:48:27
Proponuje sprawdzać pisownie przed wrzucaniem artykułu
Anonim 21-10-2012 o godz. 04:40:38
Nie moge zasnac... A wy tu sie czepiacie, kogos, tylko dlatego, ze poprzestawial literki! Autorze.. Krytyk zawsze sie znajdzie, nauczka na przyszlosc ;)
Anonim 27-01-2013 o godz. 20:49:07
Autor tego tekstu napewno siie spieszyl a nie jest umyslowo chory! Ja gdy pisze szybko popelniam bledy Ps sorki za bledy gramatyczne mam popsuty tablet
kwiatuszek 19-04-2013 o godz. 11:16:39
Ja na szczęście pozbyłam się już problemu z nieprzespanymi nocami. Miałam keidyś okres, kiedy po wielomiesiecznym pracowaniu po nocach, rozregulowął mi się zegar biologiczny i spać w nocy zupelnie nie moglam. zeszło mi się z tym dobry miesiąc. Szkoda, ze wczesniej nikt mi nie powiedzial, że przyczyną moich problemów jest niedobór melatoniny. Metodą prób i błędów trafiłam na melatoninę lekamTabletki, które zawierają melatoninę czyli substancję odpowiadającą prawidłowe rytmy okołodobowe. Zażywałam regularnie 1 tabletke 3mg codzien. Poprawa nastąpiła po jakimś czasie, przestalam sie wybudzac w nocy, i zasypiam o wiele szybciej niz wczesniej.
Error connecting to mysql