Kielce v.0.8

Cywilizacja
120 lat wieży Eiffla

 drukuj stron�
Cywilizacja Åšwiat
Wys�ano dnia 03-04-2009 o godz. 21:37:03 przez rafa 1818

Skończyła 120 lat - uwielbiana i znienawidzona przez mieszkańców Paryża - Wieża Eiffla! Pomysły na nią były różne - chciano ją rozebrać, zakryć, ale czym byłaby Francja bez tej wielkiej konstrukcji?

Wieża Eiffla (fr. Tour Eiffel, wym. tuʀ ɛfɛl) – najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Obecnie jest to piÄ…ta najwyższa budowla we Francji i najwyższa budowla w Paryżu.

"Dama Paryża" stoi u południowego krańca Pola Marsowego w centrum Paryża, nieopodal Sekwany.

Wieża została zbudowana z okazji Wystawy Światowej, jako przykład możliwości technicznych tamtego okresu oraz symbol potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji w tym okresie. Po zakończeniu wystawy wieża miała zostać rozebrana, jednak po tym, jak na jej szczycie założono laboratorium meteorologiczne, ocalała.

Faktycznym pomysłodawcą konstrukcji wieży Eiffla był młody i zdolny pracownik w biurze Gustawa Eiffla, Maurice Koechlin. 18 września 1884 roku Eiffel, Koechlin i Nougier (szef biura i dwóch jego pracowników) zgłosili patent zarejestrowany pod numerem 164364. Projekt został zaprezentowany publicznie. 12 grudnia Eiffel odkupił prawa autorskie od Koechlina i Nougiera, wraz z prawami do własności intelektualnej do projektu. Budową od 1887 kierował Koechlin.

W 1884 został opracowany pierwszy projekt wieży o wysokości 300 m. Spośród wielu propozycji minister handlu odpowiedzialny za wystawę wybrał projekt Eiffla. Początkowo planowano wybudowanie wieży w kształcie mostu nad Sekwaną, ale nie mogło to być zrealizowane z powodu złego podłoża na brzegach rzeki. Spośród 107 propozycji lokalizacji wieży ostatecznie zdecydowano się na Pole Marsowe, na których odbywała się wystawa.

W 1886 zostaÅ‚y rozpoczÄ™te prace przygotowujÄ…ce teren pod budowÄ™. Zbudowane zostaÅ‚y 4 kamienne fundamenty o powierzchni ponad 650 m² każdy i siÄ™gajÄ…ce od strony Pola Marsowego 14 m pod ziemiÄ™ a z drugiej strony 8 m. Prace nad fundamentami zakoÅ„czono 30 czerwca 1887. Nie podobaÅ‚o siÄ™ to znanym artystom, którzy zorganizowali akcjÄ™ protestacyjnÄ… przeciwko budowie wieży. Byli wÅ›ród nich pisarze, malarze, rzeźbiarze i architekci. Nie przeszkodziÅ‚o to jednak w prowadzeniu prac nad wieżą zgodnie z planem. Po roku 4 sÅ‚upy zostaÅ‚y poÅ‚Ä…czone w platformÄ™. W sumie caÅ‚a wieża skÅ‚ada siÄ™ z trzech platform. Gotowe części metalowe byÅ‚y produkowane w fabryce w Levallois-Perret, które po przetransportowaniu na plac budowy wystarczyÅ‚o tylko poÅ‚Ä…czyć ze sobÄ…. Aby skoÅ„czyć budowÄ™ na czas, pracowano 10 godzin dziennie. W koÅ„cu 31 marca 1889 Eiffel mógÅ‚ wywiesić flagÄ™ francuskÄ….

Na budowę wieży przeznaczono 7,8 mln franków, czyli ok. 65 mln dzisiejszych złotych, z czego ok. 75% zwróciło się już w ciągu pierwszych 5 miesięcy (do końca roku, w którym zakończono budowę) od otwarcia wieży dla turystów. Dodatkowe zyski były czerpane ze sprzedaży małych figurek w kształcie wieży. Od momentu otwarcia wieżę zwiedziło ponad 200 milionów osób.

Od 30 czerwca 2008 roku na 2 miesiące w związku z objęciem przez Francję prezydencji Unii Europejskiej, Wieża Eiffla przybrała barwy flagi Unii Europejskiej[1].


Komentarze

Error connecting to mysql