Kielce v.0.8

Kielce
Jak będą wyglądały herb i flaga Kielc?

 drukuj stron�
Kielce
Wys�ano dnia 04-05-2006 o godz. 12:00:00 przez pala2 5956

Kolorystyka nie zostanie zmieniona - flaga Kielc będzie czerwona, godło - złote, w herbie znajdzie się korona chrobrowska oraz litery CK. Opiniowaniem projektu herbu zajmuje się komisja heraldyczna.

Przedstawiciele komisji w sprawie kieleckiego projektu herbu spotkają się w przyszłym tygodniu. Z projektem zapoznali się kilka tygodni temu. Przygotował go na zlecenie władz miasta dr Jerzy Michta z Akademii Świętokrzyskiej. Zajął się herbem, gdy zrodził się pomysł, by Kielce miały swoją flagę. - Chcieliśmy, by flagi miasta powiewały na ulicach podczas obchodów tegorocznego Święta Kielc. Przy okazji opracowywania projektu flagi okazało się, że warto popracować też nad herbem. Nie było jego jednolitego wzoru, różne instytucje dość dowolnie go traktowały - tłumaczy Janusz Koza, sekretarz miasta.

Ostatecznie zdecydowano się na koronę chrobrowską. - Tworząc projekt, skorzystałem z wzoru pieczęci z XVI wieku - wyjaśnia doktor Michta.

- Flaga powinna mieć kolory miasta. W naszym przypadku to złoty i czerwony, ale takie kolory ma już Warszawa. Dlatego zdecydowaliśmy się na jednobarwną flagę z godłem - tłumaczy Koza.

Przedstawiciele miasta mają nadzieję, że flaga zawiśnie na ulicach podczas tegorocznego Święta Kielc.


Anna Roży Gazeta Wyborcza


Komentarze

Error connecting to mysql