Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Karabosy

 drukuj stronę
Turystyka i Podróże
Wysłano dnia 09-07-2005 o godz. 14:00:00 przez pala2 3137

W niektórych miejscach słychać dudnienie kroków i grunt jakby się uginał pod stopami - to ostrzeżenie, że za chwilę można zapaść się pod ziemię - szczególnie na baczności powinni się mieć grzesznicy...

Według legend i dawnych opowieści zapadł się tam pod ciężarem swych win pewien jegomość. I nie był prawdopodobnie jedynym grzesznikiem, którego dosięgła w ten sposób "kara Boska". Jak wyjaśnia Franciszek Rusak w przewodniku "Szlak drewnianego budownictwa sakralnego wzdłuż Maskalisu", stąd wzięła się nazwa uroczyska - Karabosy.

W pobliskich Siesławicach ten uznany za pomnik przyrody kilkuhektarowy teren bardziej jest jednak znany jako "Skała". Tablica przy drodze informuje, że to ściana starego wyrobiska gipsowego. Ma około 70 metrów długości i 5 metrów wysokości. Na jej szarej powierzchni widać liczne kryształy gipsu, które błyszczą w promieniach słońca. U stóp ściany rozwierają się zarośnięte chwastami i krzakami liczne wyrwy i otwory, prowadzące być może do jaskiń.

Po drugiej stronie drogi nie ma już tak okazałej ściany, ale za to można znaleźć wyjaśnienie tajemnicy zapadania się gruntu. To woda wyrzeźbiła w skałach gipsowych rynny, zapadliska i podziemne korytarze. Naturalny strop nad nimi w najcieńszych miejscach pod wpływem ciężaru może się zapaść. Dlatego trzeba uważać i najlepiej wędrować wydeptaną ścieżką. Dojdziemy nią do kilku zalanych jaskiń i swego rodzaju mostu skalnego. W wodzie przy wlocie do niego odbija się światło wpadające z drugiej strony.

Niestety, w Karabosach podziwiać można nie tylko uroki natury. To ciekawe uroczysko, choć formalnie objęte ochroną prawną, służy bowiem niektórym za wysypisko odpadów. Warto byłoby usunąć śmieci, a szczególnie stare opony z wody przy wylocie jaskiń. Miejsce to aż prosi się o zagospodarowanie z myślą o spacerowiczach i turystach.


Jak tam trafić

Uroczysko Karabosy położone jest kilka kilometrów na południe od Buska Zdroju. Jadąc od Kielc obwodnicą tego miasta, na skrzyżowaniu we wsi Siesławice należy kierować się prosto. Po około 500 m dotrzemy do celu. Gipsowe skały, jaskinie i zapadliska znajdują się u zbiegu dróg do Skorocic i Chotelka.


Janusz Kędracki Gazeta Wyborcza


Komentarze

Ocena: 1.8/5 (5)

Pokrewne linki

W temacie Turystyka i Podróże

Bałtów zaprasza

Sielpia

Pogański Łysiec

Greenpoint w Nowym Jorku

Stradów - zapomniane grodzisko

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260