Kielce v.0.8

Sport i Rekreacja
Aktywni weterani

 drukuj stron�
Sport i Rekreacja
Wys�ano dnia 08-12-2011 o godz. 19:00:17 przez rafa 6876

Media dzielą się zazwyczaj w podobny sposób jak środowiska, które opisują. Dla dziennikarstwa społeczno-politycznego zjawisko to jest bardzo szkodliwe, lecz dla hobbystów- wręcz cenne. 



Dzięki niemu na rynku czasopism motoryzacyjnych pojawiają się dwa tytuły adresowane do zwolenników pojazdów z historią: „Automobilista” i „Classic Auto”. Pierwsze przeznaczone jest dla kolekcjonerów pragnących dogłębnie poznać historię, często mogących pozwolić sobie nawet na zakup pojazdu przedwojennego. Drugie trafia głównie do miłośników tzw. youngtimerów czyli samochodów, które już stają się klasykami lecz albo jeszcze nie osiągnęły prawnie wyznaczonej granicy 25 lat (w Niemczech- 30), albo przekroczyły ją niedawno. Wśród właścicieli takich aut jest sporo osób ze „sportową żyłką”, na co Classic Auto odpowiada cyklem imprez „Classic Auto Track Day” goszczącym także na Torze Kielce.

Grupą kolekcjonerów, których sposób działania wydaje się bliższy „Automobiliście” jest w Kielcach Koło Pojazdów Zabytkowych „Weteran”. Aktywność tej grupy sprawia jednak, że każdy, kto interesuje się klasycznymi samochodami i motocyklami może znaleźć w niej coś dla siebie. Dowodem tego twierdzenia jest m.in. tegoroczny sezon.

Zaczęło się od wydarzenia o randze ogólnopolskiej czyli VI Świętokrzyskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych „Przedwiośnie”, który odbył się w dniach 29.04-01.05. O wydarzeniu tym pisaliśmy już w Wiciach, więc podsumuję je tylko kilkoma hasłami: imponujące pojazdy, bogactwo turystyczne regionu świętokrzyskiego, dostarczający emocji Tor Kielce i piękna parada na zakończenie.

Kilka dni po rajdzie, 8 maja zabytkowe pojazdy Koła gościły na Jarmarku Chęcińskim- imprezie, na której elementy polskiego i zagranicznego folkloru łączyły się z wielką historią i współczesną sztuką. Zespół Dudziarzy szkockich „Pipes&Drums” zaprezentował nie tylko ciekawe brzmienie ludowego instrumentu, ale także znakomicie przygotowane informacje o dziejach poszczególnych utworów a zakończeniem imprezy był koncert opisywanej już na naszych łamach rockowej grupy Acoustic Experiment.

Rolę Komandora VI Świętokrzyskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych pełnił Ryszard Krzysztofik- posiadacz angielskiego roadstera (czyli odkrytego samochodu o usportowionym charakterze) MG TD z 1952 r., godnie reprezentujący Kielce na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Pierwszym tegorocznym sukcesem tego zawodnika była główna nagroda Leopolis Grand Prix- wielki przejściowy Puchar Leopolis Gran Prix i Puchar Przewodniczącego Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Zawody, których pierwsza edycja miała miejsce od 10 do 12 czerwca nawiązują do lwowskich wyścigów z lat 1930-1933 uważanych, jak pisze Piotr R. Frankowski w miesięczniku „Top Gear”, za trudniejsze niż Grand Prix Monaco.

24 Czerwca pojazdy „Weterana” stanęły pod budynkiem Muzeum Narodowego na Orlej 3. Tego dnia odbył się wernisaż wystawy „Czar Starych Aut” prezentującej modele z całego świata. Wśród pojazdów Koła obecnych na dziedzińcu Muzeum były m.in. usportowiony, choć bazujący na popularnym „Garbusie” Karmann Ghia Prezesa Koła- Zbigniewa Proboszcza, efektowny kabriolet Cadillac Eldorado Biarritz kojarzący się z autami Elvisa Presley'a czy dwie budzące respekt „Czajki” pełniące w PRL rolę samochodów rządowych.

17 lipca przedstawiciele Koła odwiedzili Piknik Strażacki w Ociesękach. W wizycie wynikającej z aktywnej działalności w Kole Komendanta Miejskiego PSP Krzysztofa Janickiego, którego dumą jest motocykl SHL „Gazela” wzięli udział m.in. właściciele kabrioletu Mercedes SL z serii W113 zwanego ze względu na kształt dachu „Pagodą” oraz posiadacz przedwojennego motocykla BMW R11.

Niecały miesiąc później, 14 sierpnia, pojazdy Koła wyruszyły do Tokarni. Zlot w Muzeum Wsi Kieleckiej uświetnić miał inaugurację akcji „Auto do nieba” prowadzonej przez Fundację „Odzyskaj Środowisko”, lecz właściwszym stwierdzeniem byłoby, że to rozpoczęcie kampanii edukacyjnej nakłaniającej do legalnej kasacji pojazdów towarzyszyło zlotowi.

Choć nagrodę zdobyła dwukolorowa Warszawa trudno było oderwać wzrok od Hanomaga Kurier z 1935 roku, pięknie utrzymanego „Dużego Fiata” 125p, bordowego Karmanna Ghia z Buska, czarnej Wołgi czy licznych motocykli, wśród których błyszczały kieleckie SHL-ki.

Będące ważną częścią tradycji regionu jednoślady miały swoje święto od 26 do 28 sierpnia. Organizowany przez znawcę świętokrzyskiej motoryzacji Ryszarda Mikurdę V Zlot Motocykli SHL i Pojazdów Zabytkowych rozpoczął się od wernisażu wystawy "SHL duma regionu" bazującej na zbiorach Jacka Mętraka a tworzonej również przez perfekcyjnie odrestaurowane Shl-ki z lat 1951-1954 z kolekcji Janusza Wojciechowskiego. W sobotę, 27 sierpnia SHL-ki i towarzyszące im WFM-ki przeniosły się na Tor Kielce, gdzie odbywały się próby sprawnościowe i szybkościowe. Wyścigowymi WFM-kami dysponowały zawodniczki Motor Klubu Wawer, którymi opiekował się trener Włodzimierz Gąsiorek.

Po torowych zmaganiach uczestnicy zlotu przenieśli się do Oblęgorka. Na dziedzińcu Muzeum podziwiać można było nie tylko SHL-ki i WFM-ki, ale też Jawy czy pojazdy takich marek jak Zundapp i Simson. Zwycięstwo w konkursie elegancji przypadło jednak kieleckiej konstrukcji- SHL M17 „Gazela”. W niedzielę, 28 sierpnia uczestnicy rywalizowali o Laur Strawczyna. Nagrodę w kategorii „Samochody” otrzymała członkini Koła Pojazdów Zabytkowych „Weteran” Bożena Wojciechowska.

Pełną listę zwycięzców zobaczyć można na stronie zlotu (zlotshl.pl), na której już teraz widnieje data i miejsce przyszłorocznej edycji 10-12 sierpnia 2012 roku, Nowa Słupia.

Koło Pojazdów Zabytkowych „Weteran” także stawia sobie ważne zadanie na 2012 rok. Jest nim organizacja kolejnej edycji Świętokrzyskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych. Choć nie jest to plan na kolejny rok, docelowo ma stać się on eliminacją Mistrzostw Polski. Nowe osoby, które zechcą włączyć się w przygotowania, będą miały się od kogo uczyć- Ryszard Krzysztofik zdobył w tym roku Mistrzostwo Polski Pojazdów Zabytkowych w kategorii samochodów „post 1945” czyli aut z lat 1945-1965 (w „papierowych” Wiciach znalazła się informacja, że zajął drugie miejsce lecz w momencie zamykania numeru nie były ogłoszone oficjalne wyniki po uwzględnieniu zgłaszanych przez zawodników protestów).

Łącznie Koło odniosło trzy zwycięstwa, gdyż Puchar dla najlepszego pilota w kategorii post 1945 przypadł Waldemarowi Wasińskiemu a Mistrzem Polski w kategorii motocykli post 1945 r. został Michał Siemiński na AVO 425.

Do Koła Pojazdów Zabytkowych „Weteran” dołączyć można zapisując się do Automobilklubu oraz biorąc udział w zebraniach przy ul. Słowackiego 16 w każdą drugą niedzielę miesiąca o godzinie 16.


Andrzej Szczodrak


Komentarze

Error connecting to mysql