Kielce v.0.8

Cywilizacja
Bezpieczne ferie w 3 krokach

 drukuj stron�
Cywilizacja
Wys�ano dnia 04-02-2018 o godz. 22:43:46 przez bozena 7655

Już 12.02.2018, dzieci z województwa Å›wiÄ™tokrzyskiego rozpocznÄ… ferie zimowe. Jazda na nartach, sankach czy Å‚yżwach należą do najbardziej popularnych zajęć podczas ferii. Jednak zabawa w zimowych warunkach może skoÅ„czyć siÄ™ urazem, kolizjÄ…, a nawet niebezpiecznÄ… kÄ…pielÄ… w mroźnym stawie. Ekspert radzi, jak unikać niebezpiecznych sytuacji, a także jak wÅ‚aÅ›ciwie reagować, gdy dojdzie do wypadku.



ZASADA 1 – Åšlizgawki i sanki tylko z dala od ulicy
JednÄ… z ulubionych zimowych zabaw dzieciÄ™cych jest jazda na sankach. Ważne jednak, aby miejsca, w których dzieci siÄ™ bawiÄ… byÅ‚y poÅ‚ożone z dala od jezdni i innych ciÄ…gów komunikacyjnych, a zabawom powinien towarzyszyć opiekun. Istotne jest też przygotowanie sprzÄ™tu do jazdy. Warto upewnić siÄ™, że sanki, czy inny przedmiot, sÅ‚użący do zabawy nie majÄ… poÅ‚amanych szczebelków ani wystajÄ…cych Å›rubek lub gwoździ. Przed rozpoczÄ™ciem zabawy należy również obejrzeć trasÄ™ zjazdu i usunąć z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie lub gaÅ‚Ä™zie. Dziecko musi również wiedzieć, że powinno dostosować jazdÄ™ do kierunku ruchu obowiÄ…zujÄ…cego na trasie zjazdu, a także nie może przechodzić w poprzek toru. Nie należy także Å›lizgać siÄ™ na chodnikach i przejÅ›ciach dla pieszych. CzÄ™stym bÅ‚Ä™dem jest także podczepianie sanek do samochodu lub motocyklu, co jest bardzo niebezpieczne.
Ekspert radzi
– NajczÄ™stszÄ… konsekwencjÄ… niekontrolowanych zabaw na Å›lizgawkach sÄ… zÅ‚amania. Dzieci powinny wiedzieć, że jeÅ›li dojdzie do groźnego upadku, to w pierwszej kolejnoÅ›ci należy wezwać pomoc osób dorosÅ‚ych lub zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 999. Warto pamiÄ™tać, że w przypadku zÅ‚amaÅ„ nie powinno siÄ™ wykonywać żadnych zbÄ™dnych ruchów, a tym bardziej nie próbować nastawiać zÅ‚amania. Należy zachować spokój i ograniczyć niepotrzebne ruchy, a dorosÅ‚y powinien podjąć próbÄ™ unieruchomienia dwóch sÄ…siednich stawów, wykorzystujÄ…c do tego np. kawaÅ‚ek drewna lub szalik – zaleca ratownik medyczny Grzegorz Olszewski.

ZASADA 2 – Staw to nie lodowisko
Dzieci, które nie wybierajÄ… siÄ™ na zorganizowane wyjazdy i bÄ™dÄ… chciaÅ‚y korzystać z miejscowych atrakcji, ważne, aby pamiÄ™taÅ‚y, żeby do jazdy na Å‚yżwach i sankach wybieraÅ‚y miejsca bezpieczne, najlepiej lokalne lodowiska, czy odpowiednio zlokalizowane górki i przebywaÅ‚y tam zawsze pod opiekÄ… osoby dorosÅ‚ej. BezwzglÄ™dnie nie można traktować zamarzniÄ™tych jezior czy stawów jak lodowisk.
Ekspert radzi
– Zabawa w miejscach niestrzeżonych, szczególnie na zamarzniÄ™tych stawach czy jeziorach, może nieść duże zagrożenie dla dziecka i pod żadnym pozorem dzieci nie powinny bawić siÄ™ w takich miejscach. Niestety czÄ™sto dzieciÄ™ca ciekawość bywa silniejsza niż zakaz rodziców i co roku dochodzi do tego typu zdarzeÅ„. JeÅ›li dziecko wpadnie do wody, zagrożenie stanowi jej niska temperatura, dodatkowo zimowy strój utrudnia wydostanie siÄ™ na powierzchniÄ™ lodu. PamiÄ™tajmy, że w niskiej temperaturze szybciej tracimy energiÄ™ i próba wydostania siÄ™ samodzielnie z wody może okazać siÄ™ bardzo trudna, a wrÄ™cz wyczerpujÄ…ca po kilku sekundach. Dlatego w takim przypadku należy podjąć próbÄ™ woÅ‚ania o pomoc, rozÅ‚ożyć szeroko rÄ™ce w kierunku lodu i próbować na niego wpeÅ‚znąć. . Należy poruszać siÄ™ w kierunku brzegu leżąc na lodzie. JeÅ›li natomiast lód pÄ™ka, pozostajemy w miejscu bez ruchu. W przypadku gdy osoba, która znalazÅ‚a siÄ™ w wodzie, jest blisko brzegu- należy podać jej kij lub szalik i starać siÄ™ szybko wyciÄ…gnąć jÄ… na powierzchniÄ™, oczywiÅ›cie niezwÅ‚ocznie należy wezwać pomoc – podkreÅ›la ratownik medyczny.

ZASADA 3 – Odpowiednia ochrona przed zimnem
Dzieci, które wychodzÄ… bawić siÄ™ na powietrzu, powinny być ubrane stosowanie do pogody. Podczas dÅ‚ugich zimowych zabaw, należy pamiÄ™tać o takim ubiorze, aby nie doprowadzić do nadmiernego wychÅ‚odzenia organizmu. IdÄ…c na górkÄ™, czy lodowisko warto wyposażyć dziecko w termos z ciepÅ‚ym napojem. WÅ‚aÅ›ciwy ubiór jest również elementem, który pomaga uchronić przed zachorowaniem na grypÄ™ i infekcje grypopodobne.
Ekspert radzi
– Zbyt dÅ‚ugie przebywanie w niskiej temperaturze może doprowadzić do wychÅ‚odzenia ciaÅ‚a lub w skrajnych przypadkach do odmrożeÅ„. W takiej sytuacji, w pierwszej kolejnoÅ›ci ważne jest, aby jak najszybciej znaleźć siÄ™ w ciepÅ‚ym (ale nie gorÄ…cym) pomieszczeniu. JeÅ›li to możliwe próbujmy wykonywać proste ćwiczenia np. pajacyk czy przysiady, żeby siÄ™ rozgrzać. WychÅ‚odzone miejsca należy powoli ogrzać np. moczÄ…c w letniej wodzie. CzÄ™stym bÅ‚Ä™dem jest przykÅ‚adanie rÄ…k np. bezpoÅ›rednio do kaloryfera lub gorÄ…cego termoforu. Odmrożonych miejsc nie należy pocierać ani masować, domowym sposobem jest ich okrycie. Jeżeli w odmrożonym miejscu powstaÅ‚y pÄ™cherze, nie należy ich przekÅ‚uwać. Należy pić ciepÅ‚e i sÅ‚odkie napoje. Rodzice powinni także pamiÄ™tać, że każdy rodzaj odmrożenia wymaga konsultacji lekarskiej – podpowiada ratownik medyczny.

DzieciÄ™ca fantazja czÄ™sto nie zna granic, a chwila beztroskiej zabawy może nieść negatywne skutki. Należy zatem wciąż edukować dzieci i przypominać im podstawowe zasady bezpieczeÅ„stwa, a także interesować siÄ™ tym, w jaki sposób dzieci spÄ™dzajÄ… czas wolny. – BezpieczeÅ„stwo dzieci jest bardzo ważne. Dlatego szkoÅ‚y również angażujÄ… siÄ™ w ich edukacjÄ™ na temat zasad bezpieczeÅ„stwa, szczególnie w okresie przed feriami. Nauczyciele organizujÄ… specjalnie dedykowane zajÄ™cia, korzystajÄ…c z materiaÅ‚ów opracowanych w ramach programów edukacyjnych poÅ›wiÄ™conych bezpieczeÅ„stwu dzieci, takich jak np. Akademia Bezpiecznego Puchatka. DziÄ™ki temu, dzieci dowiadujÄ… siÄ™ jak należy siÄ™ zachowywać podczas zabaw na przykÅ‚ad na lodowisku oraz co zrobić gdy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji aby zachować bezpieczeÅ„stwo – mówi Wioletta Krzyżanowska, dyrektorka SzkoÅ‚y Podstawowej nr 323 w Warszawie.


O Programie
Program „Akademia Bezpiecznego Puchatka” to najwiÄ™kszy w Polsce program o tematyce bezpieczeÅ„stwa skierowany do I klas szkóÅ‚ podstawowych w caÅ‚ej Polsce. Organizowany jest od 9 lat przez markÄ™ Puchatek, we wspóÅ‚pracy z WydziaÅ‚em Prewencji Biura Prewencji oraz WydziaÅ‚em Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy GÅ‚ównej Policji. Patronem Honorowym akcji jest Komendant GÅ‚ówny Policji. Do tej pory w programie wzięło udziaÅ‚ Å‚Ä…cznie okoÅ‚o 1 750 000 dzieci.


Akademia Bezpiecznego Puchatka


Komentarze

Error connecting to mysql