Kielce v.0.8

Kuchnia
Czosnek

 drukuj stron�
Kuchnia Åšwiat
Wys�ano dnia 18-05-2007 o godz. 23:03:37 przez sergiusz 3802

Czosnek od kilku tysięcy lat cieszy się sławą wspaniałego środka leczniczego, jest pokarmem, przyprawą, a nawet afrodyzjakiem. Uprawiali go Rzymianie, Asyryjczycy, Egipcjanie, Grecy. Rzymianie wierzyli, że zwiększa sprawność bojową żołnierzy, a już 4500 lat p.n.e. Egipcjanie znali właściwości bakteriobójcze czosnku.

Jednak dopiero w 1944 r. rozszyfrowano skład czosnku i poznano dokładnie substancje lecznicze. Działa jak naturalny antybiotyk, obniża poziom cholesterolu, ogranicza odkładanie blaszek miażdżycowych, obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom cukru we krwi, hamuje rozrost grzybów, drożdżaków i bakterii w jelitach. Przypisuje mu się też właściwości przeciwnowotworowe i odmładzające, opóźnia rozwój wielu chorób zwyrodnieniowych.

Oprócz tego zawiera wiele cennych witamin i minerałów; m.in. witaminę C, potas, selen, german, magnez i cynk oraz związki siarki.
Obecnie używamy go w różnych postaciach, począwszy od świeżych ząbków, poprzez suszony, sproszkowany, aż do kapsułek i nikt nie podważa jego leczniczych właściwości. Polecam go właśnie teraz w marcu, gdy nasz zmęczony, osłabiony organizm jest bardzo podatny na wszelakie infekcje.

Poza właściwościami leczniczymi czosnek ma wiele kulinarnych zalet. Stosowany jest jako przyprawa do mięs, bez niego nie obejdzie się wiele popularnych gatunków wędlin, np. salami i kabanosy. Dodaje się go do sosów, zup, sałatek, past, dipów.
Jedyną wadą czosnku jest nieprzyjemny zapach po jego spożyciu. Dotyczy to zwłaszcza czosnku świeżego, który ma największe właściwości lecznicze. Znane są jednak sposoby pozbycia się tego zapachu. Najczęściej zaleca się żucie zielonej natki pietruszki, ziarnka kawy, popicie czosnku jogurtem lub mlekiem. Inni natomiast proponują odrobinę czerwonego wina, goździki lub miód.

Wiem jedno - bez czosnku nie wyobrażam sobie gotowania ani jedzenia. Króluje on w mojej kuchni, ale nikt nie skarży się na zapach, bo używam go w rozsądnych ilościach. Nie jestem w stanie napisać o wszystkich potrawach, do których dodaję czosnek, ale wskażę przynajmniej kilka przykładów. I jak zwykle zachęcam do kulinarnych poszukiwań!

Czosnek nadaje wspaniałego smaku wszelkim pieczonym i smażonym mięsom. Świeży należy dodawać zawsze pod koniec gotowania, gdyż zbyt długo smażony gorzknieje. Czosnkiem można nacierać wszelkie mięsiwa, które będziemy marynowa lub smażyć na grillu.

Jednym z ciekawszych przepisów jest kurczak faszerowany czosnkiem - prosty w przyrządzaniu i zaskakująco smaczny.

Potrzebujemy kurczaka średniej wielkości, 4 -5 główek czosnku, sól i pieprz.
Wypłukanego kurczaka nacieramy solą i pieprzem. Do środka wkładamy obrane ząbki czosnku. Fałdy skóry, które wiszą, spinamy szpilą kuchenną lub wykałaczkami tak, by zamknąć czosnek. Tak sprawionego smażymy najlepiej w gęsiarce albo w naczyniu żaroodpornym podlanym olejem w temperaturze 200 st. przez około 1 godz. Zalecam przekładanie kurczaka na różne strony, aby opiekł się równomiernie i nie przywierał do naczynia. Po upieczeniu wyjmujemy z wnętrza czosnek, który posłuży do zrobienia pasty, a kurczaka podajemy albo na gorąco jako danie obiadowe albo na zimno jako dodatek do pieczywa.

Czosnek, który wyjęliśmy z kurczaka, studzimy a następnie zgniatamy widelcem aby utworzyła się masa. Dodajemy 1 kostki masła, lekko solimy i starannie mieszamy. Tak powstała masa czosnkowa jest wspaniałym mazidłem do tostów i kanapek. Możemy nią smarować mięso przed grillowaniem.
Dzięki niej możemy zrobić również chleb czosnkowy. W tym celu smarujemy kromki chleba naszą pastą i układamy jedna na drugiej. Całość zawijamy w folię aluminiową i wkładamy do rozgrzanego do 180 st. piekarnika na 15 minut. W ten prosty sposób mamy gorące kromeczki o pysznym smaku - chrupiące, ale nie wysuszone.

Naszą masę czosnkową możemy zastąpić masłem czosnkowym, które robimy ze świeżego czosnku i masła. Tu już proporcje są inne - do 1 kostki masła dodajemy tylko 4-5 ząbków zmiażdżonego w prasce czosnku, solimy do smaku i dokładnie mieszamy.
Świeży czosnek możemy w niewielkich ilościach dodawać do niektórych zup, takich jak żurek, barszcz biały, a także czerwony, kapuśniak, zupa ziemniaczana. I też dodajemy go na końcu, bo podobnie jak pieczony, tak samo zbyt długo gotowany gorzknieje.

Lekko podsmażony na oleju czosnek jest doskonałą bazą do tworzenia wszelkiego rodzaju sosów, szczególnie pomidorowych. A już z pewnością sos do pizzy bez czosnku to prawie jak "zdradzona pizza".

Wykonanie jest proste. 4-5 ząbków zmiażdżonego czosnku wrzucamy na lekko rozgrzany olej (2-3 łyżki) i dusimy przez 5-7 minut, ale tak, by się nie zarumienił. Wlewamy przecier pomidorowy, łyżkę ziół (uniwersalna mieszanka ziołowa, o której pisałam w jednym ze wcześniejszych numerów Wici.Info), szczyptę soli i dusimy na wolnym ogniu około 10 minut, często mieszając. Przestudzony wylewamy na ciasto i układamy na nim dodatki do pizzy.

Ogólnie czosnek bardzo "lubi" pomidory. Z tej pary doskonale wychodzi sałatka.Wystarczą 2 skrojone w plastry pomidorki, 2-3 ząbki drobno zsiekanego nożem czosnku, sól i pieprz do smaku oraz odrobina oliwy do skropienia. Jeśli jeszcze dodamy do tego ser typu mozarella, to mniam!

Czosnek jest jedyny w swoim rodzaju. Nie sposób przedstawić Wam, drodzy czytelnicy, wszystkich przepisów z jego użyciem. Należałoby napisać książkę kucharską pt. "Czosnek w kuchni". Dlatego zachęcam do eksperymentów smakowych - dodajcie go do potraw nawet w niewielkich ilościach. Na pewno wzbogaci to doznania smakowe, a i zapewni Wam zdrowie.
Wasza Frog


Komentarze

Error connecting to mysql