Kielce v.0.8

Kino
Django

 drukuj stronę
Kino Recenzje Django,
Wysłano dnia 21-01-2013 o godz. 18:35:18 przez rafa 1753

Django” w reżyserii Quentina Tarantino miał swoją światową premierę 25 grudnia 2012 r. Ten film to poruszająca opowieść o walkach na granicy prawa, dumie i upokorzeniach, wreszcie o odwecie za doznane krzywdy.Doktor King Schultz (Christopher Walz) Niemiec z pochodzenia, podróżuje po kraju, ponieważ trudni się niejako z urzędu wykonywaniem wyroków śmierci na przestępcach, których nie brakuje w Ameryce. Nazywa siebie łowcą głów. Pomaga mu uwolniony niedawno przez niego czarnoskóry Django. W tej roli oglądamy Jamiego Foxxa, także komika i wokalistę.

Django, przystojny młodzian okazuje się mieć piękną żonę, którą pragnie wyrwać z rąk wyzyskiwaczy. Udaje się odkryć, że służy ona u plantatora Calvina Candiego (Leonardo Di Caprio).
W filmie oglądamy pełne okrucieństwa zapasy niewolników zorganizowane w ramach rozrywki ich panów, nieszczęśliwych czarnoskórych i bezwzględnych ich właścicieli oraz gwałtowne strzelaniny rodem jakby nie z westernów, a filmów science fiction. Krew rozpryskuje się dookoła, a ludzie giną jak muchy.
Krwawym jatkom towarzyszy ironia i humor widoczne choćby w dziwacznych imionach niewolników. Kto by się tu spodziewał, że znajdziemy tu reminiscencje niemieckiej legendy o Brunhildzie i jej rycerzu.
Elokwentne dialogi przypominają czasem rozmowy na salonach a nie w saloonach. Śmiejemy się z powitania doktora: jestem dr Schultz, a to jest mój koń, w której to sytuacji rzeczony koń, prychając skłania łeb.

Udało się Tarantino poprzez ten dramat nawiązać do współczesności. W dzisiejszej społeczności też nie brakuje typów ciężko pracujących niewolników, bezwzględnych plantatorów funkcjonujących dzięki oddanym sługom. I możemy odnaleźć wolnych strzelców i mścicieli, którzy mają dość wyzysku jednych przez drugich.

Historia niewolnika, którego uwolniono i nauczono dobrze strzelać ma w dzisiejszym świecie też swoje współczesne reperkusje. Film budził kontrowersje ze względu na spłycenie problemu niewolnictwa w Ameryce.
Uważam, że pokazanie go w szerszym aspekcie, nie tylko nie spłyca, ale nadaje mu nowe wartości. Groteska przeplata się z okrucieństwem.
Bogata galeria charakterystycznych dla ówczesnego południa Ameryki typów postaci, niespodziewane zwroty akcji , dobra muzyka i znakomite ujęcia filmowe czynią ten obraz godnym uwagi. W filmie zagrał też jedną z ról sam reżyser i scenarzysta.

Polecam ten film nie tylko wielbicielom twórczości Quentina Tarantino.


A.P.


Komentarze

Ocena: 3.8/5 (95)

Powiązane video

W temacie Kino

Muliplex w Galeri Echo

Na co Polacy chodzą do kina?

Prosiaczek i przyjaciele

Jeszcze raz witajcie w naszej bajce

Szkoła uczuć

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260