Kielce v.0.8

Turystyka i Podróże
Dobrocice

 drukuj stron�
Turystyka i Podróże
Wys�ano dnia 17-06-2007 o godz. 10:00:00 przez sergiusz 4872

Zawiośniało w rozdolinie Opatówki - w tej podsandomierskiej wsi urodził się Stanisław Młodożeniec, czołowy polski futurysta. W jednym z najbardziej znanych wierszy pt. "XX wiek" pisał: "zawiośniało - latopędzi przez jesienność białośnieże KINEMATOGRAF KINEMATOGRAF KINEMATOGRAF..."

Dobrocice to mała wieś skryta w dolinie Opatówki wśród charakterystycznych dla ziemi sandomierskiej pagórków i wąwozów. Istniała już w średniowieczu, jej właścicielami byli cystersi z klasztoru w Koprzywnicy. Do historii przeszła jednak dzięki urodzonemu tu w 1895 roku Stanisławowi Młodożeńcowi. Był on jednym z sześciorga dzieci Łukasza i Józefy z Siudaków. Uczył się najpierw w Klimontowie, potem w gimnazjum w Sandomierzu. W 1915 roku opuścił Dobrocice - został zabrany przez cofające się wojska rosyjskie w podwodę i przez Kijów trafił do Moskwy. Na początku lat 20. ubiegłego wieku zasłynął jako jeden z głównych twórców futuryzmu w Polsce.

Związany też był ze "Zwrotnicą" Tadeusza Peipera. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim krótko był nauczycielem w gimnazjum w Kielcach. Od 1925 roku zamieszkał w Warszawie. Pisał nie tylko wiersze, ale także opowiadania, powieść, dramat. Zmobilizowany w 1939 roku przez Węgry trafił na Bliski Wschód, był w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich, przez kilkanaście lat mieszkał w Londynie.

Do Polski wrócił w 1957 roku. W swoich utworach, poświęconych głównie tematyce wiejskiej, często wracał do rodzinnej miejscowości. Wiersz "O wsi" tak się zaczyna: "Wiejski kraj kochany -/ pobielane ściany -/ cały świat rodzony/ te Dobrockie strony/ W bujnej rozdolinie/ Opatówka płynie -/ ady woda mała,/ z Wisłą-ć się skumała". Stanisław Młodożeniec zmarł w styczniu 1959 roku w Warszawie, spoczywa w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Po jego domu rodzinnym, który stał niedaleko Opatówki, nie ma już śladu. W jego miejscu stoi granitowy obelisk z tablicą, na której można przeczytać informację, że tu się urodził i dorastał, a także wiersz: "Co rok skiba się odskibia/ rośnie żyto./ Co rok rola się upulchnia/ dobre żyto./ Co rok głowa się przychyla/ ciągnie ziemia./ Co rok ziemia się przymila/ dobra ziemia".

Za obeliskiem stoją stare wierzby, a nieco dalej pod daszkiem jest zamurowana studnia. Kilkaset metrów na północny zachód od tego miejsca, także przy drodze przez wieś, znaleźć można jeszcze jedną pamiątkę po rodzinie pisarza. To figura Matki Boskiej Dobrockiej ufundowana w 1901 roku przez jego rodziców oraz Józefa i Anastazję Nizielskich.

Kilkaset metrów na południe od dawnego domu Młodożeńców, w polu za wzgórzem, znajduje się tajemniczy kurhan. Na gości czekają w Dobrocicach drewniane domki w gospodarstwie agroturystycznym Dobrocka Dolina, które oferuje m.in. łowienie ryb we własnym stawie. Gospodarz zapewnia, że szczupaki i okonie można też złowić w Opatówce.


------------------
Dobrocice to wieś w gminie Wilczyce w powiecie sandomierskim. Najlepszy dojazd od drogi Opatów - Sandomierz przez Gołębiów, Malice Kościelne i Pielaszów. Przez wieś przebiegają dwa szlaki turystyczne: niebieski pieszy Gołoszyce - Dwikozy oraz zółty rowerowy Sandomierz - Opatów.


Janusz Kędracki Gazeta Wyborcza


Komentarze

Error connecting to mysql