Kielce v.0.8

Teatr
Dzieje grzechu

 drukuj stron�
Teatr Kielce Kultura
Wys�ano dnia 15-12-2014 o godz. 22:39:36 przez bozena 3733

Przedstawienie „Dziejów grzechu” Stefana Żeromskiego w adaptacji Radosława Paczochy, w reżyserii Michała Kotańskiego będzie miało swoją prapremierę 20 grudnia (w sobotę) o 7 wieczorem.



Jesteśmy dumni, że nasze zaproszenie do współpracy przyjęli tacy twórcy, jak Michał Kotański i Radosław Paczocha. Pierwszy z nich zdolny reżyser, który często pracuje na tak znanych scenach teatralnych w Polsce, jak Narodowy Teatr Stary w Krakowie, czy Teatr Powszechny w Warszawie. Kotański zrealizował, tak głośne spektakle, jak „Polaroidy” Marka Ravenhilla (Narodowy Stary Teatr w Krakowie, 2003)„Mefisto” Klausa Manna (Teatr Bagatela w Krakowie, 2014), czy „Być jak Kazimierz Deyna” Radosława Paczochy (Teatr im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, 2012). Asystował takim sławom, jak Andrzej Wajda, Krystian Lupa, Jerzy Jarocki, czy Andrzej Seweryn. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, a wykształcenie i doświadczenie zawodowe zdobywał nie tylko w Polsce.

Kotański wziął tym razem na warsztat najgłośniejszą chyba i skandaliczną w swoich czasach powieść Żeromskiego „Dzieje grzechu”. Tekst na scenę zaadaptował Radosław Paczocha, który pracuje z Kotańskim nie po raz pierwszy. Wspólnie odnieśli już wiele sukcesów. Paczocha, pracownik naukowy Polskiej Akademii nauk, autor „Zapachu czekolady”, „Przyjaciela”, „Baru Babylon” , czy „Beniamina” jest dramaturgiem i dramatopisarzem, a teksty wychodzące spod jego pióra są tłumaczone na język angielski, niemiecki, francuski, czeski, gruziński, czy rosyjski.

Kotański przywiózł ze sobą sztab wybitnych twórców teatralnych: Barbarę Hanicką - ulubioną scenograf Jerzego Grzegorzewskiego; choreografa Cezarego Tomaszewskiego, o którym głośno było nie tylko w Krakowie, ale i Wiedniu; Lubomira Grzelaka, muzyka, kojarzonego także jako Lutto Lento, który Niemcy zjeździł wspólnie z Bonnie „Princem” Billym; Annę Chadaj kostiumograf z ATESTEM Świadectwa Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego; Michała Jankowskiego – twórcę multimedialnego filmów animowanych, fabularnych, dokumentalnych, reklamowych oraz wizualizacji teatralnych a także Damiana Pawellę, który światłami zarządzał już w spektaklu Kotańskiego „Językami mówić będą” w Teatrze Starym w Krakowie. Ponadto w głównej roli Ewy Pobratyńskiej zadebiutuje na kieleckiej scenie aktorka Magda Grąziowska, znana szerszej publiczności za sprawą popularnych seriali telewizyjnych.

Twórcy zamierzają współczesnym okiem spojrzeć na skandalizujące niegdyś „Dzieje grzechu”. Odkryć w nich Żeromskiego- grzesznika, miłośnika kobiet i seksualności, Żeromskiego, jakiego podręczniki szkolne zdają się nie dostrzegać. Czy „Dzieje grzechu” okażą się uniwersalne, a Żeromski pisarzem nieprzemijającym…? Czy to w ogóle możliwe?

O tym, będziemy dyskutować i my, mamy nadzieję, wspólnie z Państwem, podczas debaty 21 grudnia. W niedzielę spotykamy się punktualnie, w samo południe! Będziemy rozmawiać o Żeromskim w otoczeniu ludzi świata sztuki i nauki. Jako prelegenci wystąpią:

Łukasz Drewniak (prowadzący) – krytyk teatralny
prof. Krystyna Duniec - pracownik Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Pracowni Teatru Współczesnego
Marek Mikos – krytyk teatralny
Lech Raczak – reżyser, współtwórca Teatru Ósmego Dnia
prof. Dariusz Trześniowski – kierownik Zakładu Pozytywizmu i Młodej Polski Instytutu Filologii Polskiej UMCS w Lublinie
prof. Stanisław Żak – badacz twórczości Stefana Żeromskiego
Odwiedzą nas także goście specjalni Grażyna Długołęcka i Olgierd Łukaszewicz – niezapomniani odtwórcy ról Ewy Pobratyńskiej i Hrabiego Szczerbica w adaptacji filmowej Waleriana Borowczyka z 1975 roku.

W ten oto sposób pragniemy uczcić 150. rocznicę urodzin patrona naszego Teatru.

Dwudniowe obchody są finansowane przy udziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wydarzenie promowane przez Oddział Telewizji Polskiej TVP Kielce w ramach „Sztafety Literackiej – 150 x Żeromski
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Ministra – Wydarzenia artystyczne


Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach


Komentarze

Error connecting to mysql