Kielce v.0.8


Edukacja artystyczna

 drukuj stron�

Wys�ano dnia 24-05-2010 o godz. 22:42:37 przez rafa 4002

Na ile ważna jest dla Ciebie kultura wysoka? Czy lekcje plastyki bądź muzyki były dla Ciebie nudnym przedmiotem, na którym odrabiało się prace domowe? Sztukę można pokazać na wiele ciekawych sposobów.

W ciągu tygodnia galerie i muzea świecą pustkami. Na wernisażach pojawia się nieustannie to samo grono znajomych. Może nie jest to coś dramatycznego, bo nie chcę tutaj dramatyzować, ale coś podlegającego refleksji. Oczywiście nie chcę zaciągnąć do galerii wszystkich fanów topowych gwiazd pop. Jednak dobrze by było, aby ogólna świadomość o kulturze wysokiej była większa. Bo wystawy, koncerty w filharmonii, spektakle nie są nudne.

To jest coś ciekawego, co niejednokrotnie pozwala nam się oderwać od rzeczywistości. Moim zdaniem, może to iść w parze z ulubionymi serialami w telewizji i muzyką graną na co dzień w stacjach radiowych. Jedno drugiemu nie przeszkadza. Duża część społeczeństwa nie wie jednak nawet, gdzie znajdują się galerie, czy też czym zajmują się ośrodki kultury.

Nic dziwnego, skoro w szkole nie nauczono ich odbioru sztuki. Jedno wyjście do teatru w roku, czy wypad do filharmonii dwa razy w ciągu całej edukacji, nie pomogą. Tutaj właśnie potrzebna jest edukacja artystyczna. Już w przedszkolu warto byłoby zainteresować dzieci kulturą i później tylko pogłębiać. Można to już robić na wiele ciekawych sposobów. Jeśli chodzi o nasze miasto, to wspaniałym przykładem są: Muzeum Zabaw i Zabawek, Muzeum Narodowe, BWA oraz domy kultury. Tam coś się dzieje.

Ważna jest jednak współpraca szkół i nauczycieli odpowiedzialnych za edukację artystyczną z tymi ośrodkami. I tutaj dochodzę do ważnego punktu w całej edukacji, czyli do nauczycieli. Jeśli oni nie będą odpowiednio przygotowani do pokazywania i rozbudzania zainteresowania kulturą, to wszystkie wysiłki ośrodków kultury będą miały znikomy efekt. Jest z pewnością w edukacji wiele ważnych elementów i nie chcę stawiać edukacji artystycznej w jakimś szczególnie uprzywilejowanym miejscu, bo wszystko powinno ze sobą współgrać. Jednak jak na razie jest to, moim zdaniem, temat traktowany zbyt ogólnie. Dlatego tak ważnym elementem jest miejsce kształcenia przyszłych nauczycieli sztuki.

W Polsce jest kilka uczelni, w których jest taki kierunek jak edukacja artystyczna zarówno w zakresie muzyki, jak i plastyki. Na naszym kieleckim Uniwersytecie również można go studiować. Ważne jest, by te kierunki rozwijały się i jak najlepiej kształciły przyszłą kadrę nauczycieli - gotowych rozwijać w młodych ludziach zainteresowanie kulturą wysoką. Ponadto takie studia dają duże pole manewru osobom, które postanowiły je podjąć. Bo oczywiście po ich ukończeniu można się zajmować edukacją przyszłych pokoleń, ale także można tworzyć tę kulturę zarówno w wymiarze komercyjnym, jak i w wymiarze czystej sztuki. Można także zająć się animacją kultury w różnych ośrodkach, na przykład domach kultury czy muzeach. Możliwości jest dużo a wydaje mi się, że przez studentów wybierających ten kierunek jest on traktowany jak ostatnia deska ratunku. Sądzę też, że zasługuje to na większą uwagę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bo na takich właśnie uczelniach będą kształcić się ludzie, którzy potem będą starali się zainteresować sztuką innych młodych ludzi. Jeśli im się to uda, to zyska na tym szeroko pojęta kultura. Dlatego też warto poważnie traktować edukację artystyczną, bo jest to jeden z filarów kultury całego społeczeństwa.
Marcin Białek
511 134 747
marcin.j.bialek@gmail.com


Komentarze

Error connecting to mysql