Kielce v.0.8

Muzyka
Festiwal Firmament 2016

 drukuj stron�
Muzyka Firmament,Fotografia Kielce Kultura
Wys�ano dnia 01-12-2016 o godz. 09:44:18 przez rafa 9432

W dniach 16-17 grudnia 2016 roku, po raz piętnasty odbędzie się w Kielcach kolejna edycja Festiwalu Firmament, wydarzenia które na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz świętokrzyskiej zimy. Festiwal jest okazją do spotkań i wspólnego odkrywania nowych zjawisk ze świata dźwięku i obrazu.



Pierwszy dzień festiwalu (piątek, 16 grudnia) otworzy audiowizualny performance Dimesion N. Siłą tego międzynarodowego artystycznego przedsięwzięcia jest organiczne połączenie obrazu i muzyki w abstrakcyjny cyfrowy pejzaż nowego języka sztuki.

Kolejny podmiot muzyczny Rito to eksperyment z trójmiejskiej sceny muzycznej odwołujący się do obrzędów pierwotnych kultur prowadzących do transowych, mistycznych i uzdrawiających doznań.

Firmament to nie tylko muzyka, ale również sztuki wizualne. 16 grudnia od 18.00 swoje fotografie z pogranicza rzeczywistości i fantazji zaprezentuje Andrew Tarnawczyk.

Drugi dzień festiwalu (sobota, 17 grudnia) to kolejna wystawa z pogranicza fotografii modowej i konceptualnej. Wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat fragmenty kilku cykli przedstawi Wiktor Franko.

Część muzyczną drugiego dnia festiwalu rozpocznie Stara Rzeka, jednoosobowy projekt, którego idea narodziła się z kontemplacji natury w sercu Borów Tucholskich.

Na zakończenie Firmamentu wystąpi grupa Niechęć, która od kilku lat skutecznie wymyka się przed stylistycznym zaszufladkowaniem, klucząc między rockiem, a jazzem, myląc trop psychodeliczną improwizacją.


Koncerty i wystawy odbędą się w Foyer i na Scenie Kameralnej Kieleckiego Centrum Kultury w Kielcach przy placu Moniuszki 2b.

Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych zaproszenia dostępnych w kasie Kieleckiego Centrum Kultury od 5 grudnia 2016 r.

Przy okazji festiwalu, tradycyjnie prowadzona będzie akcja NASZA KARMA - czyli zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt. W ubiegłym roku przyjaciele Festiwalu Firmament obdarowali psiaki i koty 120 kg smakołyków!
Dziękujemy i liczymy na pobicie kolejnego karmicznego rekordu.

Więcej informacji na stronie festiwalu www.firmament.wici.info
i fanpage’u https://www.facebook.com/FirmamentFestival

Biogramy Artystów

DIMENSION N



Audiowizualny cyfrowy projekt autorstwa hiszpańsko-polskiego duetu: Alba G. Corral - artystka audiowizualna z Barcelony. Jej działania łączą komputerową inżynierię i sztuki wizualne. Współpracuje z wieloma artystami z całego świata. Jej prace stanowią oprawę wizualną największych festiwali muzycznych (Future Everything, Alpha- ville Festival, Sonar, Primavera Sound i LEV). Dariusz Makaruk - producent muzyczny tworzący i mieszkający w Warszawie. Tworzy również instalacje interaktywne. Brał udział w wielu festiwalach na całym świecie.

RITO



Rito to kolektyw artystyczny, którego podstawę stanowią czterej muzycy: Piotr Pawlak, Michał Gos, Jacek Stromski i Kuba Staruszkiewicz. Trzy zestawy perkusyjne – trzej perkusiści o skrajnie odmiennych muzycznych rodowodach. Całość dopełnia preparowana gitara, sample, elektronika. Rito, to muzyka transowa, medytacyjna, czasem eksperymentalna, której głównym fundamentem są emocje i energia. Rito – w języku esperanto znaczy – obrzęd, rytuał. Zespół odwołuje się do uniwersalnych dla wielu kultur obrzędów, procedur, podczas których za pomocą różnych środków wyrazu, ich uczestnicy wprowadzają się w trans. Stan w którym dochodzi do intensywnych doznań: mistycznych, energetycznych, a czasem o charakterze leczniczym. Oprócz typowych działań muzycznych, ideą kolektywu są spotkania z artystami innych dziedzin sztuki: performance, taniec czy sztuki wizualne.
Piotr Pawlak – gitarzysta i producent związany z trójmiejską sceną muzyczną. Pod koniec lat 80. zaczął grać w zespole Bielizna, Razem z Tymonem Tymańskim i Jackiem Olterem współtworzył zespół Kury i ich legendarny album P.O.L.O.V.I.R.U.S. Współpracował z Mazzollem w formacji Arhythmic Memory. Od 1996 grał w zespole Łoskot. Aktualnie Współpracuje z Olo Walickim w ramach projektu Kaszebe II oraz Antonim Gralakiem w YeShe. Autor muzyki teatralnej i filmowej. Producent kilkudziesięciu płyt różnych wykonawców między innymi: Ścianka, Kury, Łoskot, Kobiety, Tymon & Transistors, Pink Freud, Oczi Cziorne.
Kuba Staruszkiewicz – perkusista niezdeklarowany stylistycznie, podążający za intuicyjnoenergetycznymi impulsami. Znany z długoletniej współpracy z zespołem Pink Freud oraz projektami Tymona Tymańskiego (KURY, MIŁOŚĆ, Tymański Yass Ensamble). Współpracował m.in. z: Leszek Możdżer, Dave Douglas, Tomasz Stańko, Olo Walicki, Peter Warcham, Sławek Jaskułke, Tim Berne, Mikolaj Trzaska. Obecnie członek zespołu Marii Peszek, Tymański Brass Ensamble oraz klubowego kolektywu FOX.
Michał Gos – perkusista wywodzący się z trójmiejskiej sceny niezależnej. Współpracował z takimi grupami jak Oczi Cziorne, Mazzoll & Arhythmic Perfection, Sonus Akrobata oraz z muzykami Mikołaj Trzaska, Pat Mastelotto, Trey Gunn, Noel Akchote, Piotr Pawlak, Zdzisław Piernik, Clayton Thomas, John Edwards, Herb Robertson. Obecnie kontynuuje prace nad muzyką swobodnie improwizowaną w zespołach Rogulus x Szwelas Und Gos, Freeyo oraz w duecie z Irkiem Wojtczakiem. Udziela się także w solowym projekcie Jacka Lachowicza oraz w wielu różniących się stylistycznie formacjach jak punkrockowy Vulgar.
Jacek Stromski – perkusista, instrumentalista, współpracował m.in. z zespołami: Canada, Apteka, Groovekojad, Miłość, Kury, Poganie, Lipali, Ikenga Drummers i wieloma artystami z Trójmiasta. W charakterze gry doszedł do naturalnej prostoty a w brzmieniu – do korzeni. Swój styl określa jako basicbeat & roots drumming. Obecnie pracuje nad solowym projektem Drum & Space oraz AtmaSonam wraz z Agnieszką Kamińską, a także działa wspólnie z Navigatorgong.

STARA RZEKA



Stara Rzeka to jednoosobowy projekt Kuby Ziołka, w którym bydgoski multiinstrumentalista porusza się pomiędzy black metalem, psychodelią i folkiem. Stara Rzeka, ponieważ jego idea wykluła się w Starej Rzece, w samym sercu Borów Tucholskich. Stara Rzeka to głównie most nad Wdą, włączający nieinwazyjnie to, co ludzkie w ciszę i przestwór natury. Projekt pomyślany został – w swym skromnym zakresie – jako kontemplacja nad tym miejscem, i nad tym, co wspólne człowiekowi, rzece, lasom i mostowi, nad jednością, która nie zawiera w sobie prymatu żadnego z tych członów. Odrzucając wszelkie romantyczne, sentymentalne, hipisowskie i ekologiczne banały, zostaje sama surowość wydarzenia, która domaga się opowieści. Muzyka okazuje się jej najlepszym przekaźnikiem między innymi dlatego, że sama istota muzyki przynależy do istoty rzeki. Kuba Ziołek urodził się w 1985 roku, jest multiinstrumentalistą (chociaż jego głównym instrumentem jest gitara), kompozytorem i producentem. Możemy usłyszeć go w projektach i zespołach takich jak Alameda 5, T'ien Lai, Kapital, Inner City Ensemble, Ed Wood, Kapital i Stara Rzeka. W 2013 roku nominowany do Paszportów Polityki.

NIECHĘĆ



Głównym atutem Niechęci jest niepokorne i świeże podejście do polskiego jazzu - z punktu widzenia tradycji mocno awangardowe i kontrowersyjne, ale jednocześnie niesamowicie przystępne, trafiające również w gusta wielbicieli rocka czy muzyki alternatywnej. Dzięki temu siła rażenia płyty ,,Śmierć w miękkim futerku” wykracza daleko poza środowisko stricte jazzowe. Docenili to m.in. organizatorzy ostatniego Heineken Open’er Festival, zapraszając zespół do występu na scenie eksperymentalnej. Grupa została również wyróżniona przez redaktora radiowej Trójki Piotra Stelmacha jako jeden z trzech najciekawszych zespołów 2011 roku. Grupa otrzymała specjalną nagrodę audycji Offensywa De Luxe, przy okazji dając popisowy koncert w trójkowym Studio im. Agnieszki Osieckiej. Album ,,Śmierć w miękkim futerku” zespołu Niechęć to zupełnie nowy głos w polskiej muzyce jazzowej. Muzycy kontynuują bogatą rodzimą tradycję, jednocześnie odważnie poszerzając ją o elementy psychodelicznego rocka i nastrojowość godną muzyki filmowej z najwyższej półki. Dodatkowym atutem albumu jest produkcja, za którą odpowiedzialny jest Sebastian Witkowski, znany ze współpracy z takimi artystami jak Tomasz Stańko czy Aga Zaryan. Skład zespołu: Rafał Błaszczak - gitara, Maciej Szczepański - bas, Michał Kaczorek - perkusja, Tomek Wielechowski - piano, Maciej Zwierzchowski - saksofony.

ANDREW TARNAWCZYK



Andrew Tarnawczyk urodził się w Polsce, w 1986 roku. Sceptyk z dobrym poczuciem humoru, który wierzy w siłę wyobraźni. Miłośnik zwierząt i przyrody. Fotografią zainteresował się 5 lat temu. Przeniósł się do Londynu zaraz po ukończeniu studiów z fotografii w Edynburgu, w Szkocji. Nominowany jako najlepszy artysta w kategoriach „Conceptual” i „Fashion” w Fine Art Photography Awards w 2014 i 2015 roku. Andrew Tarnawczyk otwiera drzwi do dziwacznego świata snów, lęków i nadziei. Przenosi widza do równoległego świata, gdzie wszystko wydaje się być inne. Jego fotografia łączy elementy rzeczywistości i fantazji. Jest to również mieszanka piękna i groteski. Jego prace charakteryzują się surowym, często mrocznym klimatem. Są również pełne symboli i często opowiadają historie. Wystawa ta to zbiór prac autora z lat 2014-2016. Składają się na nią fotografie modowe oraz konceptualne portrety, których motywem przewodnim jest kobieta.

WIKTOR FRANKO



Rocznik 83. Ukończył filologię polską na Akademii Świętokrzyskiej, następnie zajął się fotografią, z którą związany jest aktualnie. Zajmuje się fotografią zarówno artystyczną jak i komercyjną. Autor wielu publikacji oraz wystaw. Jego prace ukazują się w czasopismach fotograficznych i modowych zarówno polskich jak i światowych.. Współpracował także z magazynami Charaktery oraz Art and Business, na okładkach których znalazło się wiele jego prac. Jego zdjęcia znalazły się także na okładkach książek. W swojej fotografii Wiktor Franko posługuje się często motywami i nawiązaniami literackimi (cykl poświęcony powieściom Milana Kundery), widać w jego pracach silne wpływy surrealizmu. Jego fotografia to zarówno klasyczne czarno-białe portrety, surrealistyczne konceptualne prace, oraz modowe i naturalne lifestyleowe serie zdjęć. Jest miłośnikiem klasycznych technik fotograficznych – fotografuje zarówno polaroidem, oraz różnego typu aparatami analogowymi. Jak sam twierdzi, najważniejsze dla niego w fotografii są: atmosfera, specyficzny nastrój, zaskoczenie oraz szczerość.

FESTIWAL

Idea:
Impreza corocznie rozświetla się szyldem „nowej muzyki, nowych mediów” i przede wszystkim oryginalnych wykonawców, których na próżno szukać w popularnych stacjach radiowych. Firmament nigdy nie był festiwalem koronującym powszechnie uznane gwiazdy i piosenki zasłyszane już wcześniej. Ideą Fundacji Kultury Wici, organizatorów przedsięwzięcia, jest nieustanne poszukiwanie świeżych inspiracji dla odbiorców kultury. Inspiracji nie tylko muzycznych, ale wizualnych – imprezie zawsze towarzyszą wystawy i prezentacje. Fundacja ma ambicje zwiększyć zasięg festiwalu, dlatego też zaprasza na niego widzów spoza Kielc i wykonawców zza polskiej granicy.

Historia:
Jako duchowy spadkobierca ogólnopolskiego „Moogowiska” odbywającego się w Kielcach w latach 80', Firmament wystartował jednodniowym koncertem kilku kapel w legendarnych już kieleckich klubach: Karczma i Wagon w październiku roku 2002. Od tamtej pory na scenie Firmamentu pojawili się m. in.: Fisz Emade Tworzywo, Jacaszek, Kinior, Letko, Me Myself and I, Miss God, Emiter, Fismoll, Rubber Dots, Rafcox, Purgist, Rez Epo, Moscow Grooves Institute, Tie Break, Backspace, Sinusoidal, PolpoMotel, Rysy, Jan Pieniążek, Rebeka, Kamp, Grzegorz Bojanek, Oszibarack, J=J, The Quiet Killers, Makaruk i „Erotyki Ludowe”, Skubas, Long Arm vs Ruslan Gadzhimuradov, Sinusoidal i Automatik.

Organizatorzy Festiwalu Firmament 2016:
Fundacja Kultury Wici i Kieleckie Centrum Kultury
Festiwal dofinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Kielce
Festiwal Firmament odbywa się pod Patronatem Prezydenta Miasta Kielce i Wojewody Świętokrzyskiego.
Patronat medialny: Radio Kielce, TVP3 Kielce, Wyborcza.pl, Wici.Info
Partnerzy organizacyjni: Pizzeria Kilo Mąki, Bistro Ale Szama, Bike Cafe,




Komentarze

Error connecting to mysql