Kielce v.0.8

Świętokrzyskie
Hilary Mala - górnik z Karczówki

 drukuj stron�
Świętokrzyskie Karczówka,Hilary Mala,legenda,Cywilizacja Kielce Kultura Turystyka i Podróże
Wys�ano dnia 02-11-2012 o godz. 11:51:38 przez rafa 12383

WÅ›ród wielu legend zwiÄ…zanych z ziemiÄ… Å›wiÄ™tokrzyskÄ…, które znajdziemy w licznych publikacjach, jest i taka, której „górale Å›wiÄ™tokrzyscy” wÅ‚aÅ›ciwie nie znajÄ….



Nasza kraina kojarzy nam siÄ™ przede wszystkim z lasami i polami, z rolnictwem i zbójami, ale nie z górnictwem. A wiedzieć trzeba, że prawdopodobnie to nie na ÅšlÄ…sku, a wÅ‚aÅ›nie na naszych terenach rozpoczęła siÄ™ dziaÅ‚alność górnicza. Jak podajÄ… różne źródÅ‚a, już 40 tysiÄ™cy lat temu w okolicach doliny rzeki Kamiennej wydobywano hematyt. Kielecczyzna to także ruda żelaza, której wydobycie pozwalaÅ‚o na stworzenie prężnego oÅ›rodka hutniczego. Staropolski OkrÄ™g PrzemysÅ‚owy byÅ‚ do koÅ„ca XIX wieku najstarszym i najwiÄ™kszym na ziemiach polskich obszarem górniczo-hutniczym. ZnajdowaÅ‚y siÄ™ tu również obfite zÅ‚oża innych surowców mineralnych. Wydobywano je miÄ™dzy innymi na terenach obecnego miasta Kielce.

Historia górnictwa naszego regionu, oprócz faktów, zawiera też spisane a wczeÅ›niej opowiadane legendy. WÅ›ród nich jest opowieść o dzielnym górniku Mali, którÄ… opracowaÅ‚ i zamieÅ›ciÅ‚ na portalu Å›wiÄ™tokrzyskie.org.pl Tadeusz DÄ…browa. Opowiada ona o historii, jaka prawdopodobnie wydarzyÅ‚a siÄ™ na terenie wzgórza Karczówka.

WedÅ‚ug legendy, jednym z karczówkowskich górników byÅ‚ Hilary Mala z Niewachlowa. W niedzielÄ™ wielkanocnÄ… Mala siedziaÅ‚ sobie na wzgórzu, spożywajÄ…c Å›wiÄ™cone jadÅ‚o, kiedy nagle zerwaÅ‚ siÄ™ gwaÅ‚towny wicher, ziemia zatrzÄ™sÅ‚a siÄ™ w posadach a oczom górnika ukazaÅ‚o siÄ™ trzech jeźdźców na ognistych wierzchowcach. Rycerze kilkakrotnie okrążyli MalÄ™ i... zniknÄ™li, pozostawiajÄ…c przerażonego górnika. Po Å›wiÄ™tach Hilary Mala jak zwykle przyszedÅ‚ do roboty w poszukiwaniu rudy. Tym razem jednak postanowiÅ‚ szukać w miejscu, gdzie ukazali mu siÄ™ i zniknÄ™li tajemniczy jeźdźcy. CaÅ‚ymi dniami ubogi górnik pracowaÅ‚, wierzÄ…c, że musi znaleźć tam coÅ› niesamowitego. Znajomi naÅ›miewali siÄ™ z Mali – „Co tam szukasz? Skarbu?” – drwili sobie. Tymczasem on pozostawaÅ‚ nieugiÄ™ty. NadchodziÅ‚a zima, sypaÅ‚ już Å›nieg, a on nadal szukaÅ‚. Nie znalazÅ‚ jednak nadal nic godnego uwagi. W Å›wietle ostatniej Å›wiecy ujrzaÅ‚ nagle Mala czarnÄ… żyÅ‚Ä™ kruszcu. OdzyskaÅ‚ nadziejÄ™, wypeÅ‚niÅ‚a go nadludzka siÅ‚a. KopaÅ‚ zamaszyÅ›cie aż z pomocÄ… innych górników, którzy przybiegli na wieść o znalezisku, wydobyÅ‚ wielkÄ… bryÅ‚Ä™ oÅ‚owiu. Mala byÅ‚ dumny ze swego uporu i wiary. Sprzedana bryÅ‚a oÅ‚owiu przyniosÅ‚a mu dostatek i sÅ‚awÄ™. Tuż obok, w miejscu, gdzie zniknÄ…Å‚ drugi jeździec, znaleziono drugÄ… wielkÄ… bryÅ‚Ä™. Trzeciej nie odnaleziono do dziÅ›...

Figura Åšw. Barbary

Tyle legenda, a teraz kilka faktów.

Karczówka to malownicze wzgórze poÅ‚ożone na zachodzie Kielc na wysokoÅ›ci 319 m n.p.m. Pierwotnie nazywaÅ‚o siÄ™ ono Karcz, a nazwa ta wywodziÅ‚a siÄ™ od karczowania lasu. Prawdopodobnie wykarczowany na górze las daÅ‚ poczÄ…tek nazwie wzniesienia, na którym okoliczni gwarkowie poszukiwali rudy oÅ‚owiu.
Na szczycie wzniesienia znajduje siÄ™ przepiÄ™kny pobernardyÅ„ski klasztor z XVII wieku i rezerwat przyrody. Od 1957 roku klasztorem opiekujÄ… siÄ™ księża pallotyni a koÅ›cióÅ‚ tam ulokowany jest pod wezwaniem Å›w. Karola Boromeusza. Z bryÅ‚y wykopanej przez górnika MalÄ™ w 1646 roku wyrzeźbiono postać patronki górników – Å›wiÄ™tej Barbary, którÄ… umieszczono w kaplicy koÅ›cielnej na Karczówce. Z odprysku wykonano rzeźbÄ™ Matki Bożej i wmurowano jÄ… w Å›cianÄ™ kieleckiej bazyliki, tuż obok chrzcielnicy. Z trzeciego zaÅ› fragmentu powstaÅ‚a figura Å›w. Antoniego – dziÅ› znajduje siÄ™ ona w koÅ›ciele w Borkowicach.
Przed klasztorem znajduje siÄ™ kaplica Matki Boskiej Fatimskiej, przebudowana w roku 1986 z jednego z budynków gospodarczych, a na póÅ‚noc od klasztoru, na wzgórzu – pomnik i zbiorowa mogiÅ‚a powstaÅ„ców styczniowych. Na Karczówce swój poczÄ…tek ma czerwony szlak turystyczny biegnÄ…cy do ChÄ™cin. Wzgórze poroÅ›niÄ™te jest starodrzewiem sosnowym, wÅ›ród którego sÄ… nawet 150-letnie okazy. Karczówka jest wspaniaÅ‚ym miejscem widokowym. Jej urok staÅ‚ siÄ™ inspiracjÄ… dla malarzy i fotografów.

Zapraszam zatem do zwiedzania klasztoru na Karczówce i uważnego obejrzenia figurki Å›wiÄ™tej Barbary. ZachÄ™cam również do niedzielnych spacerów i podziwiania piÄ™knej panoramy, która rozpoÅ›ciera siÄ™ ze wzgórza. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet ÅšwiÄ™ty Krzyż.


Zebrała i opracowała: Bożena Pawłowska PS Dziękuję serdecznie portalowi swietokrzyskie.org.pl za współpracę w przygotowaniu tegorocznego cyklu legend świętokrzyskich.


Komentarze

Error connecting to mysql