Kielce v.0.8

Kielce
Jakie święto jakich Kielc

 drukuj stron�
Kielce Święto Kielc,
Wys�ano dnia 21-06-2012 o godz. 21:28:59 przez rafa 5511

To jest święto wsi czy miasta?”– takimi słowami skomentował opis nadchodzącego w tym roku, kolejnego już Święta Kielc jeden z internautów kapitan_x . Czy słusznie? Na internetowym forum napisać można oczywiście wszystko, jednak Święto Kielc od swoich początków rzeczywiście budziło skrajne emocje.Pierwsza edycja imprezy miała miejsce nie tak dawno, bo w 2009 roku. Jej celem jest oczywiście promocja Kielc. Szereg imprez, koncertów zespołów lokalnych i spoza regionu, dni otwarte ośrodków kultury, darmowe spektakle plus oczywiście wielki jarmark ciągnący się przez całą ulice Sienkiewicza. Ten ostatni komentowany był najchętniej i przyćmiewał wszelakie inne działania. Reprezentacyjna ulica Kielc jest co roku szczelnie zapełniona mieszkańcami. Znaleźć można tam stragany z regionalnymi wyrobami – jest chleb ze smalcem, biżuteria, zabawki, obuwie, militaria, gofry i kiełbasa. Mamy zatem tradycję połączoną z konsumpcją i instytucje kulturalne wymieszane z wystawianym kiczem. Szybko zaczęto więc zadawać pytania, czy Kielce chcą być promowane wielkim bazarem przypominającym niedzielny odpust?

W ostatnim czasie Święto Kielc przybrało nieco inną formę. Jego wydźwięk stał się bardziej masowy dzięki Sabatowi Czarownic. koncert transmitowany jest na antenie TVP2. Oglądamy przygotowane z rozmachem spore widowisko, w którym popularni i lubiani występują na tle imponującego amfiteatru Kadzielnia. Tym samym Święto Kielc zaczęło dawać znaki, że istnieje nie tylko w regionalnie, ale i na arenie ogólnopolskiej. Turyści przyciągani są hasłami „Magiczny weekend w sercu Gór Świętokrzyskich” oraz „Magiczny weekend w Kielcach”.

W tym roku kieleckimi gwiazdami będą Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Andrzej Piaseczny, Sylwia Grzeszczak i Lady Pank. Pojawiły się również informacje, że dziennikarze z Polskiej Organizacji Turystycznej wyrazili już wstępną zgodę na przyjazd do Kielc. Na rynku natomiast kielczanie posłuchać będą mogli Agnieszki Chylińskiej i zespołu Manchester. Jak co roku odbędzie się biała noc: 29 czerwca do instytucji kultury wstęp wolny. Radio Kielce szykuje imprezę z okazji 60-lecia rozgłośni.

Nasuwa się pytanie o pozytywy i negatywy Święta Kielc. Od pierwszej edycji nieco zmieniła się jego forma i charakter. W organizacji widać starania o ulepszenie jego formy i o to, aby Kielce przedstawiano jako atrakcyjne miejsce na mapie Polski. Pozostaje jednak pytanie, czy cała organizacja dni miasta jest do końca przemyślana? Czy owy sporny bazar na Sienkiewicza to jedyny sposób na promocję regionalnych wyrobów? Jak daleko poza granice miasta sięga promocja całego wydarzenia? Także czy w proponowanych wydarzeniach widać potencjał i najlepsze strony stolicy świętokrzyskiego? Może to jedynie kilkudniowa fasada? Czas pokaże. Jak na razie pozostaje tylko cieszyć się z faktu, że coś się jednak dzieje i miejski marazm jest stopniowo przełamywany.


Agata Majcher


Komentarze

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego u�ytkownika, prosze sie zarejestrowa�

Anonim 21-06-2012 o godz. 23:28:08
Jeśli chodzi o dobór artystów to u nas jest fatalnie. Nawet w Skarżysku mają mniej wieśniacki gust. Nie dziwi upadek metropolitalnej funkcji Kielc i stopniowe tracenie roli miasta wojewódzkiego. Podziękujemy za to naszym urzędnikom niebawem?
trip-lee-six 21-06-2012 o godz. 23:41:16
wiochopiryna. Swojska kiełbacha i Maryla. Jak co roku. Nie gra roli fakt,że w CK są ludzie o niebo lepszym smaku i guście. Bazary na Sienkiewce. Brak słów. Przynajmniej Kielka ubrali, szkoda, że odcienie różu....
Anonim 21-06-2012 o godz. 23:43:43
Dobre pytanie... od lat krytykowana formuła jarmarku z majtkami, chińszczyzną, żelkami Haribo czy pamiątkami z Afryki ma szansę się zmienić >>> od zimy na stronie www.ciekawekielce.pl lansuję hasło stoisk "Made in Kielce" z wyrobami WYŁĄCZNIE kieleckimi, a jest ich dłuuuuuuga lista. Zadaniem organizatorów było dotarcie do kieleckich twórców, bo wiadomo, że żelki Haribo mają tzw. większą siłę przebicia....
Anonim 22-06-2012 o godz. 00:21:33
Więc na każdym kroku "dont give up", dlaczego marnować życie na walkę z żelkami? Wystarczy grupa otwartych, niewiesniackich i przede wszystkim kompetentnych urzędników :) Niestety wobec ogólnego tumiwisizmu, uzależnienia mediów, układów itp ciężko będzie coś zmienić.
Anonim 22-06-2012 o godz. 11:39:08
A mi się tam bardziej podoba taki jarmarczny klimat niż jakby miało być nowoczesnie.
Anonim 22-06-2012 o godz. 20:00:42
Jasne to w nas siedzi, ale nie silmy się na miejskość tylko pójdźmy na całość, wyłóżmy rynek sianem wypuśćmy świnie i pijmy wódkę
Anonim 24-06-2012 o godz. 23:57:57
...Zapewne widzieliście PLAKAT zapraszający na to "Święto" niczym Zparaszamy do Remizy na Łup Łup Dup ... :) INO PRYNDKO !
Anonim 28-06-2012 o godz. 09:07:56
Mydło i powidło, nawet normalne seanse filmowe zostały wciągnięte do programu. Kompleks i brak pomysłów
Error connecting to mysql