Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne
Kobiety w sztuce - spotkanie w Muzeum Dialogu Kultur

 drukuj stronę
Sztuki plastyczne Maria Poprzęcka,Muzeum Dialogu Kultur,
Wysłano dnia 04-04-2013 o godz. 14:01:49 przez rafa 1541

- Sztuka wtedy jest dobra, kiedy nie umiem łatwo ubrać jej w słowa. Zracjonalizować. Opowiedzieć. Bo pojawia się emocja, która przenika mnie tak silnie, że kasuje na chwilę całą erudycję i krytyczny odbiór. Kiedy na coś patrzę i przestaję być historykiem sztuki, wtedy czuję, że mam do czynienia z prawdziwą sztuką – mówi o swoich fascynacjach estetycznych prof. Maria Poprzęcka. W piątek znawczyni i popularyzatorka sztuki spotka się z kielczanami w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach.Podczas tego spotkania przyjrzy się „Kobietom na drodze ku nowoczesności”. A pretekstem do rozmowy będzie ostatnia jej książka „Uczta bogiń”, w której czytelnik znajduje dwanaście, opisanych przez autorkę, portretów kobiet związanych ze sztuką. Są wśród nich wybitne artystki jak amerykańska malarka Georgia O'Keeffe, ale też muzy o niewielkim talencie czy towarzyszki życia artystów, jak francuska fotografka, poetka i malarka Dora Maar, nie pogodzona z odtrąceniem przez Picassa. Autorka ukazuje wachlarz osobowości - od wiktoriańskiej damy i pionierki fotografii Margaret Cameron po lekceważącą obyczajowe konwenanse fotoreporterkę Lee Miller.

Prof. dr hab. Maria Poprzęcka jest historykiem, krytykiem sztuki oraz profesorem na Uniwersytecie Warszawskim, a także prezesem Stowarzyszenia Historyków Sztuki i szefową Podyplomowego Studium Muzeologicznego i promotorką nowoczesnych muzeów otwartych dla i na publiczność. O sztuce potrafi opowiadać niezwykle ciekawie i po prostu – bez naukowego żargonu czy przesadnych interpretacji. Głównym przedmiotem jej zainteresowań jest malarstwo XIX wieku, zarówno „wysokiego”, jak i popularnego obiegu. Jest autorką wielu publikacji m.in. „Akademizm”, „Czas wyobrażony. O sposobach opowiadania w polskim malarstwie XIX wieku”, „Polskie malarstwo salonowe”, „O złej sztuce” czy „Inne obrazy”.

Początek spotkania w piątek o godz. 17. Spotkanie towarzyszy wystawie „Kobiety Zbyluta Grzywacza”, która jest prezentowana w Muzeum Dialogu Kultur do 12 maja.


Komentarze

Ocena: 4.0/5 (205)

Powiązane video

W temacie Sztuki plastyczne

Cudak z Pławnej - Dariusz Miliński

Wystawa Leona Wyczółkowskiego

Toulous-Lautrec w cenie

Marek Cecuła: Kielce mnie nie ograniczają

Szczury wchodzą na mury

74-678 exam products is that they can enable the candidates to get certified in 200-125 pdf 200-125 70-483 200-125 exam 642-999 300-210 pdf cism  |  200-125 IIA-CIA-PART3  |  cca-500  |  gpen  |  you can enjoy the full refund of purchasing fees policy. 70-534  |  cissp  |  300-101 pdf 1z0-062  |  200-125 pdf 210-260